Култура

Четврти број часописа „Сабор”

У време када се приближавамо прослави празника над празницима Васкрсења Христовог, многима ће доживљај васкршњих празника употпунити ново издање Сабора, духовно-информативног часописа епархије франкфуртске и све Намaчке. У низу текстова који прате празник Васкрсења Господњег доминира главна тема о Крсту Христовом и његовом значају за људски род. Објашњавајући значај Литургије у животу сваког верника у овом броју доносимо вам мишљење Архијереја Цркве о сталном причешћивању Светињама Христовим. Уважени професор богословског факултета др Србољуб Убипариповић за часопис Сабор пише О изворном смислу и значају литургијског живота свештеника.

Жички благовесник (април-јун 2017.)

У славу Божју и молитвеном помоћу Светог Николаја Жичког, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког г. Јустина, из штампе је изашао нови број часописа Жички благовесник за април-јун 2017. године. Часопис је са неколико текстова тематски посвећен празнику Васкрсења Христовог и припреми за њега. Текстови из области богословља, биоетике, историје, социологије, књижевности, као и дечјег стваралаштва, чине заједнички допринос аутора, међу којима се поред теолога налазе и људи који се баве другим областима.

Премијера документраног филма „Чувари”

Премијера документраног филма „Чувари”
Премијера документраног филма „Чувари”
Премијера документраног филма „Чувари”
Премијера документраног филма „Чувари”

У уторак, 4. априла 2017. године, у крипти храма Светог Саве на Врачару, Краљевски ред витезова у оквиру Витез Феста и Недеље витештва представио је документарни филм „Чувари“ аутора и редитеља Миљана Гогића.

Овај филм је прича о породици Андровић из Вељих Микулића, заветних чувара крста Светог Јована Владимира, првог српског краља и мученика. Реч је о дрвеном крсту опточеном сребром, који је, према предању, кнез Дукље Јован Владимир држао у рукама када је погубљен. Прича како је крст доспео у руке породице Андровић веома је живописна, зато што се она везује за причу о бугарском цару Самуилу и његовом синовцу цару Владиславу, који је убио кнеза Владимира.

Изложба о Царској породици у Руском дому

Изложба о Царској породици у Руском дому
Изложба о Царској породици у Руском дому
Изложба о Царској породици у Руском дому
Изложба о Царској породици у Руском дому

У оквиру обележавања годишњице отварања Руског  дома у Београду, чији је први назив био Руски дом у част императора Николаја Другог, 5. априла 2017. године свечано је отворена изложба „У сусрет Руском Цару“, посвећена сећању на царску породицу Романових.

После поздравног слова заменика директора Руског дома г. Галактионова Василија Владимировича присутнима се обратио јеромонах Игњатије Шестаков из Сретењског манастира у Москви.

Васкршњи концерт духовне музике у храму Светог Саве

Васкршњи концерт православних хорова у храму Светог Саве на Врачару под називом Где ти је, смрти, жалац? Где ти је, аде, победа? (1. Кор. 15, 55) биће одржан на Васкрс, 16. априла, од 20 часова са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, а у организацији Управе Храма Светог Саве на Врачару (плакат).

Наступиће велики број извођача, који ће радост Васкрсења Христовог поделити са бројном публиком. Концерт ће отворити Византијски хор Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскин“ из Новог Сада, после кога наступају Дечији хор "Растко" при Храму Светог Саве, Дечја црквено-певачка дружина „Бранко" из Ниша, Дечји црквени хор „Благослов“ из Сремске Митровице и Дечји хор Радио-телевизије Србије. Наступиће и Женски црквени хор „Свети Архангел Михаило“ из Јагодине, Панчевачко српско црквено певачко друштво, Црквени хор „Свети Теодор Вршачки“ из Вршца, хор Саборног храма „Успење Пресвете Богородице“ из Крагујевца, Српско црквено певачко друштво „Србадија“ из Бијељине, Црквени хор „Свети Владика Николај Српски“ из Нове Пазове, Српски византијски хор „Мојсије Петровић“, Црквени хор „Бранислав Нушић“ из Косовске Митровице и Певачко друштво „Мокрањац“ при храму Светог Саве.

Пријем у Епископији за представнике културних установа Зајечара

У циљу успешније сарадње Епархије тимочке и установа културе и образовања града Зајечара, одржан је незванични пријем у Епархијском двору, где су гости Епископа тимочког г. Илариона били директори и управници Народног музеја Зајечар, Историјског архива „Тимочка Крајина“, Матичне библиотеке „Светозар Марковић“, Позоришта Тимочке Крајине „Зоран Радмиловић“, Центра за културу и туризам „ЦЕКИТ“, Зајечарске гимназије и Омладинског центра „Зајечарска иницијатива“ са својим сарадницима.