Култура
Издавачка кућа „Дабар”
13. Децембар 2016 - 11:56Зачеци издаваштва у Митрополији дабробосанској били су листови Источник, Братство и Нови Источник, који су у времену од 1887. до 1941. године били најчитанија и једина црквена штампа у Босни и Херцеговини. Посебно мјесто у том сиромашном броју црквених гласила наше Цркве заузима Дабро-босански Источник који је у Сарајеву излазио у периоду од 1887. до 1911. године.
Н.В. Гогољ и Православље
12. Децембар 2016 - 11:51Издање је уприличио Међународни фонд јединства православних народа у серији „Руски писци и Православље“, која има нарочити значај за културни и духовни живот савремене Русије. Књиге из ове серије добили су високу оцену од Патријарха руског Алексеја II, Свјатјејшег Патријарха московског и све Русије Кирила, предстојатеља појединих помесних православних Цркава. На представљању књиге говориће: председник Издавачког савета Руске Цркве Митрополит калушки и боровски Климент, председник Међународног фонда јединства православних народа В.А. Алексејев, ректор Литерарног института А.Н. Варламов и професор универзиета В.А. Воропајев.
Георгије Флоровски - руски интектуалац и православни богослов
12. Децембар 2016 - 11:35Ендрју Блејн (ур.), Георгије Флоровски, руски интектуалац и православни богослов, Истина, Београд - Шибеник 2013, стр. 503.
У библиотеци „Савремено богословље“ издавачке куће „Истина“ Далматинске епархије и по благослову њеног епархијског архијереја г. Фотија, изашло је ово, можемо рећи, капитално дело о Георгију Флоровском. Са енглеског су књигу превеле Наташа Б. Колунџић и сестринство манастира Тројеручице – Шибеник, на чијем изванредном преводу и овом приликом благодаримо. Поред предговора уредника Ендрју Блејна из Финске, књига садржи опсежан животопис овог православног философа, историчара и богослова, и при том је обрађен његов животни пут у Русији (1983 – 1920), Европи (1920 – 1948) и Америци (1948 – 1979), док су у додатку донети радови Марка Рифа („Искушења и расцепи: Георгије Флровски као руски историчар“) и Џорџа Х. Вилијамса („Неопатристичка синтеза Феорфија Флоровског“).
Луча микрокозма на руском језику
11. Децембар 2016 - 17:50Издавачка кућа Некомерцијалног партнерства за заштиту и очување објеката културног наслеђа „Спаскоје дело“ у серији књига „Хришћанска поезија“ објавила је први руски превод богословске поеме Митрополита и песника Петра Петровића „Луча микрокозма“.
Постоје личности без којих је немогуће замислити културу и историју неке земље. За Србију и Црну Гору таква личност је Петар Његош, владар Црне Горе (1830-1850), Митрополит црногорски и брдски, а уз то је изванредни песник чија су дела ушла у златни фонд српске и светске књижевности.
Наступ Светосавског дечјег хора „Растко”
11. Децембар 2016 - 12:27Салу Београдске филхармоније 10. децембра 2016. године до последњег места је испунила публика која је дошла да ужива у хуманитарном концерту који јој је приредио хор Kанадске амбасаде под називом Интернационални београдски певачи (The International Belgrade singers) и Дечји хор „Растко” при храму Светог Саве на Врачару.
Концерту је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Арсеније, викар Патријарха српског и настојатељ храма Светог Саве, и многе друге високе званице из дипломатског и културног живота Београда. Учесницима овог несвакидашњег хуманитарног концерта, расположена и одушевљена публика је тражила више пута бис. Сав приход од концерта намењен је Центру за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју у Јајинцима.