Култура

Издавачка кућа „Дабар”

Издавачка кућа „Дабар”
Издавачка кућа „Дабар”
Издавачка кућа „Дабар”
Издавачка кућа „Дабар”

Зачеци издаваштва у Митрополији дабробосанској били су листови Источник, Братство и Нови Источник, који су у времену од 1887. до 1941. године били најчитанија и једина  црквена штампа у Босни и Херцеговини. Посебно мјесто у том сиромашном броју црквених гласила наше Цркве заузима Дабро-босански Источник који је у Сарајеву излазио у периоду од 1887. до 1911. године.

Н.В. Гогољ и Православље

Издање је уприличио Међународни фонд јединства православних народа у серији „Руски писци и Православље“, која има нарочити значај за културни и духовни живот савремене Русије. Књиге из ове серије добили су високу оцену од Патријарха руског Алексеја II, Свјатјејшег Патријарха московског и све Русије Кирила, предстојатеља појединих помесних православних Цркава. На представљању књиге говориће: председник Издавачког савета Руске Цркве Митрополит калушки и боровски Климент, председник Међународног фонда јединства православних народа В.А. Алексејев, ректор Литерарног института А.Н. Варламов и професор универзиета В.А. Воропајев.

Георгије Флоровски - руски интектуалац и православни богослов

Ендрју Блејн (ур.), Георгије Флоровски, руски интектуалац и православни богослов, Истина, Београд - Шибеник 2013, стр. 503.

У библиотеци „Савремено богословље“ издавачке куће „Истина“ Далматинске епархије и по благослову њеног епархијског архијереја г. Фотија, изашло је ово, можемо рећи, капитално дело о Георгију Флоровском. Са енглеског су књигу превеле Наташа Б.  Колунџић и сестринство манастира Тројеручице – Шибеник, на чијем изванредном преводу и овом приликом благодаримо. Поред предговора уредника Ендрју Блејна из Финске, књига садржи опсежан животопис овог православног философа, историчара и богослова, и при том је обрађен његов животни пут у Русији (1983 – 1920), Европи (1920 – 1948) и Америци (1948 – 1979), док су у додатку донети радови Марка Рифа („Искушења и расцепи: Георгије Флровски као руски историчар“) и Џорџа Х. Вилијамса („Неопатристичка синтеза Феорфија Флоровског“).

Луча микрокозма на руском језику

Издавачка кућа Некомерцијалног партнерства за заштиту и очување објеката културног наслеђа „Спаскоје дело“ у серији књига „Хришћанска поезија“ објавила је први руски превод богословске поеме Митрополита и песника Петра Петровића „Луча микрокозма“.

Постоје личности без којих је немогуће замислити културу и историју неке земље. За Србију и Црну Гору таква личност је Петар Његош, владар Црне Горе (1830-1850), Митрополит црногорски и брдски, а уз то је изванредни песник чија су дела ушла у златни фонд српске и светске књижевности.

Наступ Светосавског дечјег хора „Растко”

Наступ Светосавског дечјег хора „Растко”
Наступ Светосавског дечјег хора „Растко”
Наступ Светосавског дечјег хора „Растко”
Наступ Светосавског дечјег хора „Растко”

Салу Београдске филхармоније 10. децембра 2016. године до последњег места је испунила публика која је дошла да ужива у хуманитарном концерту који јој је приредио хор Kанадске амбасаде под називом Интернационални београдски певачи (The International Belgrade singers) и Дечји хор „Растко” при храму Светог Саве на Врачару.

Концерту је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Арсеније, викар Патријарха српског и настојатељ храма Светог Саве, и многе друге високе званице из дипломатског и културног живота Београда. Учесницима овог несвакидашњег хуманитарног концерта, расположена и одушевљена публика је тражила више пута бис. Сав приход од концерта намењен је Центру за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју у Јајинцима.