Култура
Концерт традиционалних Цркава и верских заједница у Новом Саду
3. Децембар 2016 - 23:21Једанаести по реду добротворни концерт традиционалних Цркава и верских заједница у Новом Саду биће одржан у недељу, 4. децембра 2016. године, у Позоришту младих у Новом Саду, са почетком у 19 часова. Тим поводом, у просторијама Црквене општине новосадске 1. децембра 2016. године је одржана конференција за медије на којој су представници Српске православне Црквене општине новосадске, Исламске заједнице Србије и Јеврејске општине Нови Сад најавили предстојећи добротворни концерт. Поред наведених представника традиционалних Цркава и верских заједница, у организoвању концерта учествује и Римокатоличка жупна црква Име Маријино, Словачка Евангеличка Црква и Реформатска Хришћанска Црква, чији представници нису били у могућности да дођу на конференцију.
Несвакидашњи концерт у крипти храма Светог Саве
3. Децембар 2016 - 14:31Хор Исон чине деца и одрасли са - како то често неспретно кажемо - инвалидитетом или посебним потребама. Својевремено је патријарх Павле за њих рекао: -Немојте их тако звати. То су деца са посебним благословом и благо њима, јер они свој инвалидитет знају, а ми наш не знамо (фотогалерија).
Са благословом Преосвећеног Епископа топличког г. Арсенија, викара Патријарха српског, у крипти храма Светог Саве на Врчару 1. децембра 2016. године одржан је несвакидашњи концерт. Први мешовити инклузивни хор на овим просторима Исон под управом диригента и вероучитеља г. Миодрага Близанца наступио је у саставу: Хор деце ШОСО Милан Петровић из Новог Сада, Хор деце из Дечјег села у Сремској Каменици, Хор корисника Дома у Ветрнику, Хор октет просветних радника Новог Сада и Хор Вивак ОШ Душан Радовић из Новог Сада.
Помпеји
2. Децембар 2016 - 11:44„Рим је широки музеј, Помпеји су жива антика”
У једном познатом писму једном своме пријатељу је римском историчару Тациту писао је Плиније Млађи о силовитој ерупцији Везува у години 79. пре Христа и, у маниру антитетичне хиперболе, то назвао ”разарањем најлепшег пејсажа на земљи”. Уједно истиче да ће ова ”ужасна природна катастрофа” дати бесмртну славу погођеним градовима и њиховим житељима.
И заправо тако су градови у околини Везува тек открићем Херкуланеума и Помпеја на почетку археолошких ископавања између 1738. и 1748. откривени под дебелим слојевима вулканског пепела, ступили на светлост дана западне културе. Њихова историја рецепције припада најинтензивнијим дискурсима културне историје која је архитектуру, историју уметности, књижевност, филм и музику трајно обележили.
Капитална монографија о Хиландару
1. Децембар 2016 - 13:14Нова монографија проф. др Мирка Ковачевића, главног архитекте Обнове Хиландара представља плод пет деценија дугог рада на заштити и обнови хиландарског градитељског наслеђа и намењена је како стручној, тако и широкој публици. Издање је помогла Управа за сарадњу с црквама и верским заједницама при Министарству правде Републике Србије.
У наставку доносимо приказ књиге који је написао архитекта Стевица Трипковић, дугогодишњи сарадник проф. Ковачевића у Хиландару.
Грејам Спик: Света Гора, обнова у рају
1. Децембар 2016 - 13:06Нова књига „Света Гора, обнова у рају“ писца Грејама Спика у преводу проф. др Владете Јанковића. Књигу су заједнички издали Друштво пријатеља Свете Горе Атонске из Београда и Задужбина Светог манастира Хиландара. Писац књиге Грејам Спик (Graham Speake) рођен је у Лондону, где је завршио престижну средњу школу Светог Павла. Дипломирао је класичну филологију на Тринити Колеџу у Кејмбриџу, а докторирао на Оксфордском универзитету са темом о византијској трансмисији старогрчке књижевности. Током читавог радног века бавио се издаваштвом, са посебним интересовањем за грчко културно наслеђе.