Култура

Стопама наших предака

Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака

Деца подигла споменик крајпуташ славним прецима

Јединствени концептуални пројекат који кроз рад са талентованом децом, на едукативан и практичан начин обрађује тему наше традиције, језика, писма, вере православне, са посебним освртом на истoријски период Првог светског рата и боравак наше војске и народа на острву Крфу од 1916 до 1918 године. Пројекат са благословом Његове Светости Патријарха српског Господина Иринеја води и реализује званично гласило СПЦ за децу Светосавско звонце. Од 2012. године до сада, у њему је узело учешћа преко 250 најталентованијих ђака основних и средњих школа из читавог региона: Србије, Републике Српске, Федерaције БиХ и Црне Горе.

Представљен Зборник о Светом Јовану Владимиру

Промоција Зборника о Светом Јовану Владимиру, издавачког подухвата Митрополије црногорско-приморске у част обиљежавања хиљадугодишњице од упокојења тог владара, одржана је 8. септембра у крипти Храма Христовог Васкрсења у Подгорици. О три тома ове едиције говорили су митрополит Амфилохије, историчар др Васиљ Јововић и приређивач ове „Светигорине“ капиталне едиције протојереј Гојко Перовић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског.

Протођакон др Дамјан Божић: Патријарх Иринеј у Канади

Монографија Патријарх Иринеј у Канади, аутора протођакона др Дамјана Божића, у издању Епархије канадске (2016. године), представља озбиљан издавачки и преводилачки подухват који има за циљ да читаоца упозна са периодом којим је у током 2015-2016 године Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј администрирао упражњеном Епархијом канадском, и том приликом три пута учинио канонску посету истој. Структуру ове монографије чини Предговор који има изражен мотивациони и информациони карактер, а њега нам је подарио рецензент, протојереј-ставрофор Василије Томић, уједно и један од актера свих битнијих догађаја описаних у монографији; потом три велика поглавља која носе наслов: Посета прва (стр. 12-165); Посета друга (166-185) и Посета трећа (стр. 186-299). На самом крају је дат поучан Поговор аутора.

Дани Српске у Србији

У оквиру манифестације "Дани Српске у Србији", у Великој сали Академије 28 у четвртак, 15. септембра 2016. године, са почетком у 19 часова и уз слободан улаз, биће приказан документрани филм редитеља Драгана Елчића "Сарајевски егзодус - три тачке на мир", који захваљујући архивском материјалу које је аутор сакупио, убедљиво и документовано проговара о егзодусу 120.000 Срба из Сарајева током ратних година.

Игнатије Марковић, „Богословија Светог Саве“, изд. Богословије Светога Саве, Београд 2016, стр. 424.

Заслугом нашег црквеног историчара мр Игнатија Марковића добили смо изузеттно дело које нам говори о најстаријој школи у Србији, Богословији Светога Саве. Школу је основао Доситеј Обрадовић још 1810. године и довео образованог и ученог професора Викентија Ракића који је до тада боравио у Трсту. Школа је, нажалост, са пропашћу устанка престала да ради, али ју је 1836. године обновио Митрополит Петар Јовановић и од тада па надаље она ће имати изузетну улогу у просвећивању нашег народа  и широк спектар духовно-културног зрачења.

На самом почетку ћемо наићи на предисторију Богословије Светога Саве која је била прва средња школа устаничке Србије. То је била Доситејева и Викентијева Богословија од 1810. до 1813. године. Србима су били потребни образовани свештеници, монаси, учитељи за предстојећи национални и духовни преображај. О томе сведочи прота Матија Ненадовић описијући школу у своје време.