Култура
У Галилеји откопана древна синагога
30. Август 2016 - 9:03Можда је Господ Исус походио ову синагогу
Јерусалим, 29.8.2016. - Током археолошких радова у Галилеји откривена је синагога, једна од најстаријих у тој области, јавља Седмица ру.
Mеланхтон:Идеолог Реформације
29. Август 2016 - 9:47Heinz Scheible: Melanchthon. Vermittler der Reformation. Eine Biographie. C.H.Beck, München 2016.
Филип Меланхтон је био један од најзначајнијих Лутерових савременика и сабораца. Професор грчког језика, ниског раста, који је тихо и замуцкујући зборио, биo је, дакако, уз Лутера, spiritus agens, комуникатор и харизматични посредник Реформације. Он је водио политичке преговоре и теолошке разговоре, вазда бивајући на путу и у покрету у реформатској мисији, састављајући небројена писма и популаризујући Реформацију као педагошко-просветитељски покрет.
Хајнц Шајбле, који је већ писао о Меланхтону, сада је, у предвечерје 500-годишњице Реформације, радикално ревидирао и проширио своју Меланхтонову биографију. Када је Меланхтон 1518.г., као двадесетједногодишњак из Тибингена дошао у Витенберг, четрнаест година старији Лутер је био њиме одушевљен описавши га као ”очаравајућег човека са надљудским особинама”. Брзо се развило дубоко пријатељство између сензибилног хуманисте Меланхтона и побуњеника теолога Лутера. Њихов однос је био тумачен моделима који су често били у раљама овешталих клишеа двоструких портрета. При томе је често улога Меланхтона као реформатора остајала недовољно осветљена, односно превиђана.
Споменица у част Чедомира М. Лучића
29. Август 2016 - 9:13Књига Споменица научника и књижевника Чедомира М. Лучића представљена је 20. августа 2016. године у манастиру Косијерево. Чланове породице, пријатеље и поштоваоце научног дјела проф. др Чедомира Лучића, који је овоземаљски живот напустио прије двије године, као и учеснике промоције недавно објављене књиге, благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије.
Трг од ћирилице: Ранку Јововићу „Печат Херцега Шћепана“
26. Август 2016 - 9:15На „Тргу од ћирилице“ у Херцег Новом 24. августа 2016. године пјеснику Ранку Јововићу свечано је уручена књижевна награда „Печат Херцега Шћепана“.
У име жирија образложење је саопштио књижевни критичар Желидраг Никчевић који је, између осталог, рекао да је Јововић, као лиричар изузетне снаге, својим укупним стваралаштвом дао значајан допринос очувању ћириличног предања и свесловенских вријености. -И заиста, ово што пише Ранко Јововић и није само поезија. Ово је глас са границе, крик са границе и магија са границе, рекао је Никчевић. Награду копију ктиторског натписа херцега Шћепана Вукшића Косаче на цркви Светог великомученика Георгија у Сопотници код Горажда, рад - калиграфију монахиња манастира Жупа Никшићка, лауреату је уручио Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.
Свет српских рукописних књига
25. Август 2016 - 16:55На репрезентативној изложби која је у Галерији Српске академије наука и уметности отворена од 23. августа до краја септембра представљен je део рукописног наслеђа српског народа од најстаријих, у целини сачуваних, споменика с краја ХII века (Мирослављево јеванђеље) до краја ХVII столећа.
Настала на темељима византијске, српска уметност књиге доживела је процват у раздобљу позног средњег века и трајала je све до освита новог доба. Експонати који су изложени потичу из домаћих, а делом и из иностраних колекција, с обзиром на то да је српско рукописно благо расуто по бројним светским библиотекама и манастирима. На изложби су заступљени рукописи писани српскословенским језиком: богослужбене књиге, богато украшене минијатурама, заставицама и иницијалима, теолошка литература и књиге које припадају историји византијске филозофије, разноврсна преводна књижевност, као и примерци са оригиналним књижевним делима старих српских писаца.
Вајбер иконе - сведочење радости и живота Данијеле Киш
25. Август 2016 - 11:05Данијела Киш (33) из Суботице је дипломирани наставник ликовне културе, која уместо сликарског платна користи дисплеј мобилног телефона, наносећи на њега боје врхом палца леве руке.
У том јединственом додиру светлости, она изображава своју љубав према Богу, те су тако настале бројне тачскрин (touchscreen) иконе, чију смо прву изложбу могли да видимо крајем минуле године. Од 2003. године Данијела има дијагнозу системско запаљење крвних судова и периферних нерава, те стога није у могућности да се креће, али то је није спречило да на себи својствен начин сведочи непролазну радост живота и да улепшава свет око себе из своје постеље, која је постала својеврсан атеље.