Култура

Крка - гласило Епархије далматинске, Илиндански број

Из штампе је изишао нови Илиндански број Крке. Из садржаја издвајамо: Свети пророк Илија, Апостол Петар, Не бацати бисер, Значење архијерејских светих одежди, Премудрост, смерно стојмо! Чујмо Свето Јеванђеље!, Кад трње процвета, Убиство цара Николаја II и његове породице, Изабрао је крст љубави Божје, Светогорске цртице, Отац Јоаким, Манастир Хиландар и цар Иван Грозни, Марија!, Дођите и поклоните се, Траћење чијег времена?, Освета или казна, Једно писмо, Православље и пут јоге, Компјутерска зависност и како се од ње излечити, Мој друг Душан је отпутовао у Париз, Син човечији када дође, хође ли наћи веру на земљи?, О нама и нашој легенди, Сад ћу ти помоћи, Вијести из епархије и адресар.

140 година од битке на Јавору

Полагањем венаца на споменик мајору Михаилу Илићу и погинулима на Јаворском ратишту и у Калипољској бици 1876. године, као и свечаним програмом на месту на коме је та битка почела пре 140 година, Србија је обележила значајан јубилеј из историје борби за слободу и уједињење.

300 година од битке код Петроварадина

Поводом историјског јубилеја - 300 година од Битке код Петроварадина (Битка на Везирцу) 1716-2016 Музеј града Новог Сада је припремио атрактивну изложбу аутора мр Синише Јокића кустоса-историчара посвећену овом изузетно значајном догађају.

Велика победа царске војске Хабзбуршке монархије над османском империјом 5. августа 1716. године представља капитални догађај из наше завичајне прошлости и један од пресудних момената у историји југоисточне Европе у XVIII веку.

Тежак пораз султанове војске за дуже време је прекинуо империјалне походе Османлија према централном европском простору, а чврсти бастиони Петроварадинске тврђаве постају неосвојива гранична заштита Хабзбуршке монархије и царског града Беча.

Оштрим пером и помирљивим духом

Еразмо Ротердамски (1466./67. - 1536.) иде у најпознатје и најзначајније хуманисте. Његово грчко-латинско издање Новог Завета, његови коментари и егзегеза текста имали су великог утицаја у оновременој и потоњој библистици као и целокупној хришћанској мисли. Еразмо је утицао како на философе, тако и на политичаре, књижевнике, правнике, педагоге, сликаре и музичаре. Спектар његових тема је опсежан: рат и мир, политика и људско достојанство, јуриспруденција и људско право, црквена музика и омилитика, вера и мудрост, стил и цивилизовано опхођење, брак и васпитање (педагогија). Ауторка Кристина Крист – фон Ведел портретише Еразма вишеслојно дело деликог хуманисте, као и борбе и стремљења у епоси реформације - Christine Christ-von Wedel: Erasmus von Rotterdam. Ein Porträt. Schwabe, Basel 2016.

Јевсевије Кесаријски: Живот Константинов (књига 1 и 2)

Седма књига превода из едиције Свети оци у преводу на српски језик

Из штампе је управо изашао први том превода дела Јевсевија Кесаријског Живот Константинов (књига 1 и 2), у едицији Свети Оци у преводу на српски језик. У плану је да, до краја 2016. години, буде објављен други том дела Живот Константинов и Црквена историја од Теодорита Кирског. У књигама ће, као и до сада, поред превода списа уз оригинални текст и критичког апарата бити приказана житија светитеља и историјске прилике у којима су они радили у оквиру историјско-богословских предговора. До сада су у едицији Свети Оци у преводу на српски језик објављена следећа дела: