Култура

Духовна библиотека “Свети отац Јустин“

Духовна библиотека “Свети отац Јустин“ двадесет једну годину са Ваљевцима, 1995 – 2016.

У овој години свети манастир Ћелије, у организацији ћелијског сестринства са игуманијом Гликеријом на челу, по благослову Епископа ваљевског Милутина,  отвара 21. циклус Духовних трибина у дворишту манастирске Духовне библиотеке „Свети отац Јустин“ у Ваљеву.  Почев од уторка 5. јула 2016. године, у дворишту Духовне  библиотеке“Свети отац Јустин“, духовнe вечери којима је већ претходила Светојустиновска Академија у самом манастиру Ћелијама, трајаће наредних седам седмица сваког уторка с почетком у 18.30 часова у Ваљеву, у улици Др Пантића бр. 7. Са разноврсним и бројним темама из духовног живота, области здравља, образовања, културе и православног васпитања, најављени су предавачи, међу којима су  познате духовне и јавне личности: режисер Драгослав Бокан, проф. др Предраг Пипер (члан САНУ), игуман др Клеопа (Сремски Карловци), игуман Рафаило (ман. Подмаине), монах Арсеније (ман. Острог) и др Зоран Миливојевић, неуропсихијатар и проф. Дејан Симеуновић. 

Политика и религија код Дантеа

Данте Алигијери (1265-1321) припада стубовима италијанске и светске књижевности. Његов опус нуди – не само славна ”Божанствена комедија” – дубоки увид у верски живот људи у 13. веку.

Прошле године је читав свет прослављао Дантеову 750.годишњицу рођења. Чак се и папа Фрања придружио тим славоспевима. Упркос дугом протеклом времену, Дантеово дело и данас има значајну поруку у области политике и религије.

О овоме је италијански политолог Пјетро Лука Ацаро написао књигу чији наслов гласи: ”Политика и религија код Дантеа”, у којој нам аутор показује да је оно што ми данас сматрамо специфичним за Европу, још у Дантеово време било актуелно, што је водило ка визијама које је Данте проницљивом снагом својих песничких инвенција предсказао - шта нас очекује. Религија и политика неће бити сматране супротностима, већ сагледане кроз визију узајамног обогаћења. Тако гласи велики пројект Дантеа и у томе је централна теза аутора Ацара. Папа Фрања је лане Дантеа назвао ”пророком наде”, позвавши римокатолике широм света да читају Дантеа. Папа је у том контексту подсетио и на високи углед који је овај песник имао код његових претходника на катедри Св. Петра – Бенедикта XV (1914-1922), који је песнику у Фиренци о 600-годшњици смрти посветио једну специјалну енциклику. Папа Павле VI је пре 50 година објавио једну апостолску посланицу посвећену Дантеу. А сам папа Фрања га цитира у својој енциклици ”Lumen fidei“. Његов непосредни претходни папа Бенедикт XVI честитао је аутору Ацару на овој значајној студији.

Свето Писмо – водич кроз живот

Свето Писмо – водич кроз живот
Свето Писмо – водич кроз живот
Свето Писмо – водич кроз живот
Свето Писмо – водич кроз живот

У суботу, 25. јуна 2016. године, у Парохијском дому Цркве Св. Архангела Гаврила – Врбичкој цркви у Аранђеловцу одржана је трибина на тему „Библија: наш водич кроз живот“.

У манастиру Савини одржани 6. сусрети православних хорова

Порта манастира Савина у суботу 25. јуна била је по шести пут мјесто сусрета и заједничког наступа православних хорова, у поводу обиљежавања Видовдана.

У програму су учествовали хорови: „Српско пјевачко друштво „Светосавник“ из Подгорице, „Свети Новомученик Станко“ из Никшића, „Свети Евстатије Превлачки“ из Будве, „Свети Сава“ из Херцег Новог, „Свети Василије Острошки“ из Кумбора и „Рождество“ из Бијеле.

Руска Црква регистровала 130 кршења права православних хришћана у Европи 2015. године

Центар за надгледање, који спонзорише Подворје Руске Православне Цркве при Савету Европе, објавио је извештај о кршењима права и слобода православних хришћана у Европи током 2015. године. Извештај је објављен на енглеском.

„Извештај цитира 143 информативних извештаја који говоре о неких 130 кршења права православних хришћана у Европи, а садржи и публиковане извештаје архијереја православних хришћана и њихових званичних представника, државних и међународних организација у вези овог питања,“ игуман Филип (Рјабјак), представник Руске Цркве при Савету Европе и старији свештеник цркве Свих Светих у Стразбуру, изјавио је за Интерфакс-Религију.

Хришћанска уметност 2016. – издавачки подухват Московске Патријаршије

У овом капиталном делу заступљен и наш уметник – Војислав Луковић

У издању Московске Патријаршије Руске православне Цркве недавно је изишао из штампе обиман каталог под називом "ХРИШЋАНСКА УМЕТНОСТ 2016.“ (ХРИСТИАНСКОЕ ИСКУССТВО 2016). чији примерак је управо стигао из Москве.