Култура

Форум словенских култура

Потпредседница Владе Србије и министар културе и информисања Маја Гојковић састала се данас са директорком Форума словенских култура Андрејом Рихтер, која је у посети Србији, а на састанку је истакнуто да је повезивање и сарадња у области културе земаља чланица Форума изузетно важна како би култура са словенског простора била препознатљивија.

Архимандрит Јован

Родни Лелић је прославио
Онај што мирно у кивоту спава
Што је тамо и цркву саградио
Да има где да почине му глава.

А дечак што уз њега провео је дане
И ког је упутио на своје стазе правац
Црноризац поста од младости ране
Да пример нам даје овај свети Старац.

Манастир Папраћа

Манастир Папраћа
Манастир Папраћа
Манастир Папраћа
Манастир Папраћа

Манастир Папраћа налази се у истоименом селу на путу Зворник - Шековићи. У народној поезији манастир се помиње у неколико пјесама. Тако у једној каже се „Папраћу близу Борогова“ подигао је Симеон Немања. У другој, пак, каже се да је Папраћу подигла једна од четири сестре српског „цара Шћепана“, а у стиховима пјесме „Милош у Латинима“ каже се да је Папраћа задужбина жупана Вукана.

700 година од упокојења Светог Краља

Дана 30. марта 2021. године, на празник Светог Алексија Човека Божјег, у Патријаршији српској у Београду, под председавањем Његовог Преосвештенства Епископа врањског г. Пахомија, одржан је састанак чланова Програмског одбора Међународног научног скупа 700 година од упокојења Светог Краља којим ће се ове године обележити велики и значајан јубилеј Светог краља Стефана Милутина у Епархији врањској.

Испраћај пророка у Земљу живих

Монографија под називом Испраћај пророка у Земљу живихСпоменица о блаженом уснућу владике Атанасија (1938-2021) излази поводом четрдесетодневног парастоса владики Атанасију. Издавач је манастир Тврдош, а уредник и приређивач је Епископ западноамерички Максим. Књига има 252 стране и илустрована је са преко 380 репродукција (од којих је већина у колору) које, колико је било могуће, хронолошким редом прате живот епископа Атанасија Јевтића, од детињства у родном селу Брдарици, преко студентских и монашких дана, његових путовања по хришћанском Истоку и Западу, до поседњих дана у Требињу.

Јутро које Београд неће заборавити - 6. април 1941.

Фашистичка Немачка је без објаве рата 6. априла 1941. године напала Краљевину Југославију.

Напад на БеоградНапад је почео снажним ударима ваздухопловних снага, специјалним дејствима и брзим продорима оклопно-механизованих јединица. Главни циљ напада немачког ваздухопловства је био: разарање Београда, деморалисање војске и народа и уништење југословенских ваздухопловних потенцијала. Одлуку, да се Београд разори, донео је лично Хитлер 27. марта, разјарен вестима о демонстрацијама у Београду против потписивања 'Тројног пакта'.