Култура

Стварано и писано У ВРЕМЕНУ за ВЕЧНОСТ

О Споменици Владичанства сремског на Међународном сајму књига у Београду, 30. октобар 2014. године говоре Eпископи сремски г. Василије и бачки г. Иринеј, председник Матице српске проф. др Драган Станић и академик Динко Давидов.

Уз помоћ Покрајинске владе Војводине, ове недеље Српска Православна Епархија сремска објавила је дуго очекивану „Споменицу Владичанства сремског“. У раскошно илустрованом панорамском прегледу, на 1200 страница формата 23х30см, поред дугог историјског хода једног од најзначајнијих канонских подручја Српске Цркве, од његовог првог научно-историјски потврђеног архијереја, Светог Иринеја Сирмијског мученички пострадалог 304. године, до данас, приказани су и резултати импресивне материјалне и духовне обнове, коју је у последњим деценијама извео Епископ сремски г. Василије, заједно са његовим монаштвом, свештенством и верницима.

Изложба икона у Источном Сарајеву

Изложба икона у Источном Сарајеву
Изложба икона у Источном Сарајеву
Изложба икона у Источном Сарајеву
Изложба икона у Источном Сарајеву

У Градском парку Гаврила Принципа у Источном Сарајеву, у недјељу 19. октобра, организована је изложба православних икона које су живописали полазници иконописне школе при храму Светог Василија Острошког у Источном Сарајеву.

Нова издања Православие.ру

Уочи 59. Међународног сајма књига у Београду је објављена књига под називом „Нова чуда преподобног Сергија Радоњешког“. У књизи су сакупљена сведочанства о недавним чудима и помоћи великог руског свеца Сергија Радоњешког људима који су му се у молитвама обраћали за помоћ. Књига представља живо сведочење наших савременика о томе да није случајно што се Сергије назива чудотворцем и игуманом Руске земље. Име овог свеца је добро познато, не само у Русији, већ и у другим земљама. Он је један од стубова руског монаштва и истински пример светости. Ове године су Руска Црква и цела Русија прославиле 700. годишњицу од рођења преподобног Сергија, а ова књига представља скроман допринос поштовању преподобног Сергија.

Типологија крсних знамења српском народу 2

„Типологија крсних знамења српском народу  2 “ скромно излази у 2014. години, као и предходна, којом настављамо чврсто нашу заједничку жељу и намеру да понудимо српском народу другачије и примереније решавање гробних места у облику крста и  у складу са вишевековном уметничко-занатском традицијом са наших простора. Овог пута приказујемо - колико нам простор  дозвољава - реализоване споменике. Осим  овога саставили смо мали историјски опис начина сахрањивања код Срба кроз векове, чиме су се бавили много детаљније многобројни истраживачи и институције. Издање је у облику скромног каталога, A4 формата са једним преклопом, који без великих претензија прави пресек нашег овогодишњег рада, још увек уз сопствене снаге али наставља свој живот кроз све веће интерсовање и прихватање. Очекујемо и надамо се да ће десетак хиљада каталога радо ући у наше цркве и домове. Каталог је бесплатан.

Троицкосавск – Кјахта Грофа Саве Владиславића

Троицкосавск – Кјахта  Грофа Саве Владиславића
Троицкосавск – Кјахта  Грофа Саве Владиславића
Троицкосавск – Кјахта  Грофа Саве Владиславића
Троицкосавск – Кјахта  Грофа Саве Владиславића

РТС2, субота, 25. октобар 2014. у 18,05 часова - У далеком Сибиру, близу границе са Монголијом, налази се градић Троицкосавск, данас Кјахта, који је основао Србин из Херцеговине, Гроф Сава Владиславић (1663. Јасеник, Херцеговина - 1731. Санкт Петербург, Русија), док је за руски двор преговарао и успоставио границу Русије са Кином. Огромна је важност подухвата Грофа Саве Владиславића, који је коначно утврдио 6000 км дугачку границу, између Русије и Кине, у XVIII веку, која скоро неизмењена, траје и до данас. Била је то круна активности човека - војног саветника цара Петра Великог (1672. Москва - 1725. Санкт Петербург ) у више ратова, који је основао тајну службу Русије, на тргу робова купио прадеду будућег песника Пушкина, пунио Ермитаж делима великих мајстора, био је Србин који никада није заборавио одакле потиче.