Култура

САНУ: Концерт Панчевачког српског црквеног певачког друштва

Серија концерата у Галерији Српске академије наука и уметности наставља се, после летње паузе, у четвртaк 2. oктoбрa. Концерти ће се, као и током претходних година, oдржaвaти два пута недељно – пoнeдeљком и чeтвртком oд 18 до 19 сaти. Улаз је слободан.

Почетак сезоне у Галерији у Кнез Михаиловој бр. 35 обележиће хорска музика великана наше свеукупне културе и почившег члана Српске академије наука и уметности Стевана Ст. Мокрањца (1856–1914) – у спомен на 100-годишњицу његове смрти. На овом изузетном концерту наступа Панчевачко српско црквено певачко друштво, најстарији ансамбл ове врсте код нас (основан 1838. године). Хором диригује Вера Царина, која је своје студије завршила на Кијевском конзерваторијуму. Кроз програм, на коме су ремек-делима духовне и световне музике Мокрањца, посетиоце концерта ће водити музиколог др Катарина Томашевић.

Галерија је за предстојећу сезону припремила разноврстан програм уметничке музике. На концертима ће наступати како позната тако и нова имена наше музичке сцене. Финансијску помоћ у организовању концерата пружају и у овој сезони године Министарство културе и информисања Републике Србије и Секретаријат за културу града Београда.

Сабрана дела Матије Бећковића у САНУ

Сабрана дела Матије Бећковића у САНУ
Сабрана дела Матије Бећковића у САНУ
Сабрана дела Матије Бећковића у САНУ
Сабрана дела Матије Бећковића у САНУ

У препуној Свечаној сали Српске академије наука и уметности одржана је прва трибина Библиотеке САНУ у другом полугођу, посвећена представљању Сабраних дела (12 књига) академика Матије Бећковића.

Спектакл "Стојте, галије царске" у Сава Центру

Сценско-музичко сказаније Стојте галије царске, поводом стогодишњице почетка Првог светског рата, одржано је синоћ у великој дворани Сава Центра, са благословом Патријарха српског Иринеја и под покровитељством Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, у организацији Светигоре и Друштва српско-руског пријатељства.

Патријарх српски Иринеј поздравио је великодостојнике Руске, Српске и Грчке Православне Цркве, високе званичнике из политичког и јавног живота, чланове дипломатског кора, као и учеснике Међународног скупа о Првом светском рату који се ових дана одржава у Београду. Подсетивши на више од 20 милиона погинулих у Првом светском рату, патријарх Иринеј је истакао да је, сразмерно свом броју, српски народ дао највеће и најбројније жртве.

Песма која странице вечности исписује

Песма која странице вечности исписује
Песма која странице вечности исписује
Песма која странице вечности исписује
Песма која странице вечности исписује

У старословенској речи „чeловек“, кованици двеју речи - чело и вечност, дато нам је назначење човека. Његов земаљски живот пут је који води до вечности. Човек је састављен од две природе - телесне, о чијој се исхрани увек много говори, и духовне, која се храни молитвено и евхаристијски. Такође, култура и уметност важне су сфере човековог живота и у стваралаштву на тим пољима види се лице Творца. Уметност мора бити повезана са култом, односно обожавањем Оног који је највећи уметник, а то је Бог, беседио је духовник Црквеног хора „Хаџи Рувим“ протонамесник Бранко Чолић на 14. Госпојинским сусретима црквених хорова у ваљевском Центру за културу.

Нови број Православног мисионара посвећен старцу Тадеју

У штампи је нови број часописа Православни мисионар, посвећен старцу Тадеју Витовничком.

Поред тематског дела, у новом броју можете прочитати текстове о мисији на Тајланду, односу вере и науке, многодетним хришћанским породицама, чудесним исцељењима и друге. Од овог броја часописа отвара се редовна рубрика под називом „Какве су ти мисли такав ти је живот“ која ће се бавити мишљу и духовним саветима старца Тадеја. Часопис се може купити у храмовима Српске Православне Цркве, а за начин претплате се можете информисати преко адресе pretplata@spc.rs или на телефон (+381) 11 3025 113.