Култура
Слике Цетињског манастира у Јужној Африци
4. Септембар 2014 - 11:08Фотографије здања Цетињског манастира заступљене су на видном мјесту на међународној изложби архитектуре у Дурбану у Јужноафричкој Републици. Поред презентације на изложби и у каталогу изложбе на првим страницама налазе се фотографије цркава Цетињског манастира, укључујући и разорену цркву Светог Петра Цетињског са Његошевом гробницом на врху Ловћена. Презентација о којој је ријеч нашла се на престижној свјетској изложби архитектуре захваљујући проф. др Светиславу Г. Поповићу, са Архитектонског факултета у Подгорици.
Рускиње осликавају храм на Волујици
4. Септембар 2014 - 11:01Црква Светог Илије на Волујици једна је од најстаријих у општини Бар. Освештана је у новембру 1932. године, а последњих мјесеци ради се на њеном обнављању. Црква је деценијама била препуштена зубу времена, и пријетило јој је потпуно урушавање крова и зидова, али су је људи добре воље, предвођени Пешом Петрановићем и Милом Драговићем, као и њиховим колегама из Луке Бар свих вјера, отргли од уништења, и црква се приводи намјени, а циљ је да се служба у њој врши макар једном мјесечно.
Етничко чишћење и културни геноцид на Косову и Метохији: сведочанство о страдању Српске Православне Цркве и српског народа од 1945. до 2005. године
1. Септембар 2014 - 14:24Ставрофорный протоиерей Саво Б. Йович [протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић]
Этническая чистка и геноцид славянской культуры на Косове и в Метохии: Свидетельство о страдании Сербской Православной Церкви и сербского народа [Етничко чишћење и културни геноцид на Косову и Метохији: сведочанство о страдању Српске Православне Цркве и српског народа од 1945. до 2005. године]
Москва: Паломник, 2014. ISBN: 9785880600748 Језик: руски, Тврди повез; 21,5 cm ; 224 стр.
Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић већ више од 20 година објављује књиге, истражује и отворено пише о страдању Српске Цркве, свештенства и српскога народа. Сабравши сва дотадашња истраживања, са философском дистанцираношћу (и поред ауторовог личног искуства – вишегодишњег робијања у послератном, комунистичком режиму), и на основу изворишних, аутентичних докумената, у штампи се, пре неколико година, појавило његово дело под насловом Етничко чишћење и културни геноцид на Косову и Метохији: сведочанство о страдању Српске Православне Цркве и српског народа од 1945. до 2005. године.
Из штампе изашао 238. број часописа „Светигора“
1. Септембар 2014 - 11:53Са великим празником Успења Пресвете Богородице из штампе је изашао 238. број «Светигоре», образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске. Поводом празника на првим страницама објављена је пригодна бесједа Његовог високопреосвештенства архиепископа цетињског, митрополита црногорско-приморског Амфилохија, коју је изговорио прије више година на Госпођиндан у Биочу. За њом слиједи бесједа блиставог богослова, почившег митрополита Антонија Блума «Мајка Божија и упокојени». О врлинском животу Пресвете Дјеве − оне која је читав свијет освештала својом утробом − казује се у тексту «Дух чедности» оца Јегија Вардатепа. Поводом празника Успења, једна читатељка је послала писмо у коме као студент биологије описује чудесну биљку под називом Богородичине сузе.
Шест деценија у служби Господу
1. Септембар 2014 - 8:30Мати Рафаила, игуманија манастира Мала Ремета
На западним обронцима Фрушке горе, окружен шумом и манастирским шљивиком, манастир Мала Ремета је у суботу 30. августа о.г. од раног јутра био испуњен благочестивим народом, монаштвом, свештенством ради дочека Епископа сремског Василија. Настала је свеопшта радост на литургијском сабрању посебним поводом – игуманија мати Рафаила данас обележава 60 година од монашења.