Рускиње осликавају храм на Волујици
Црква Светог Илије на Волујици једна је од најстаријих у општини Бар. Освештана је у новембру 1932. године, а последњих мјесеци ради се на њеном обнављању. Црква је деценијама била препуштена зубу времена, и пријетило јој је потпуно урушавање крова и зидова, али су је људи добре воље, предвођени Пешом Петрановићем и Милом Драговићем, као и њиховим колегама из Луке Бар свих вјера, отргли од уништења, и црква се приводи намјени, а циљ је да се служба у њој врши макар једном мјесечно.
Црква ће бити осликана овог љета захваљујући умјетницама из Србије, Русије, Украјине. У цркви се од 15. јуна налази шест младих жена, академских сликарки, које осликавају унутрашњост. Након завршених икона Архангела Михаила и Гаврила, са десне стране цркве њиховим рукама се исцртава житије Св. Илије, а према плану, на зидовима цркве биће осликани манастири у Црној Гори.
Унутрашњост цркве на Војујици осликавају Маргарита Татијева, Лариса Василијева и Елена Ковалскаја из Москве, Наталија Зајтина из Јекатеринбурга, Екатерина Андрушенко из Украјине и Јулија Марјашкина из Азербејџана.
–Наша посвећеност православљу довела нас је у Црну Гору, на Волујицу. Ово је наш прилог цркви, и дијелимо срећу свих вјерника што је ова мала, а значајна црква, обновљена. Надамо се да ће сваким даном у овој цркви бити што више вјерника – казала је Татијева. Она и њене колегинице већ су осликавале цркве по Русији.
Старјешина храма Свети Јован Владимир, протојереј Ђорђе Кнежевић, подсјетио је да је црква изграђена 1537. године, а саградила ју је Јелена Анжујска. Цркву је још 1932. године освештао патријарх Гаврило Дожић. Црква је страдала од земљотреса, али и од минирања у Луци Бар. Била је оронула и само што није пала.
Протојереј истиче да се светиња мора завршити до краја, фреске иноконостас, часна трпеза и престо, што је битно за освећење. Такође, треба да се уради и спољна фасада на којој су сада само основне боје.
Од Општине траже пут до цркве
До цркве Светог Илије на Волујици засад се пролази кроз простор Луке Бар, за шта је потребна најава и одобрење надлежних служби.
– Како знамо и умијемо треба да издејствујемо од града прилаз цркви, за шта смо се обратили Општини. Барани, старосједиоци, некадашњи Пристањани, знају да је овдје и раније била црква у којој су се причешћивали, крстили. Вјерници данас имају потребу да се поклоне, моле, упале свијеће. За непуну годину дана пуно је урађено на обнови цркве. Надам се да ће брзо доћи вријеме када ће се у овој цркви служба вршити више пута мјесечно, а не као сада једном годишње, на св. Илију 2. августа – истиче отац Ђорђе Кнежевић.
Драган Стојановић, Дан
Извор: Митрополија црногорско-приморска