Култура

Свечана академија "Косово је глава Лазарева"

Поводом 620 година од Косовске битке и мученичког представљења Светог кнеза Лазара, у великој сали Коларчеве задужбине одржана је на Петровдан, 12 јула ове године, са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, а у организацији Архиепископије београдско-карловачке, свечана Академија Косово је глава Лазарева. Поздравно слово, у име Његове Светости, изговорио је Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије. Беседу инспирисану збивањима за протеклих 620 година, надахнуто је изговорио умировљени Епископ захумско-херцеговачки Г. Атанасије (Јевтић).

Ново издање Епархије бачке: Алмашка капела

Предговор - У светској књижевности постоји књига Приповест о два града, занимљив роман Чарлса Дикенса и прича о јунацима прохујалог доба у два града. Књига пред нама нема никакве везе са Чарлсом Дикенсом нити су у њој описани градови и догађаји, асоцијација је једино у наслову. Тамо је прича о градовима живих, овде о упокојенима. Тамо су описи догађаја, овде портрет једне капеле, малене цркве на Алмашком гробљу у Новом Саду. Пред нама је сасвим другачија прича у другом тоналитету и о другим људима. Прича о капели, њеној историји, архитектури и уметности, њеним ктиторима и упокојеним Новосађанима чији се земни остаци налазе на истоименом гробљу.

Јасеновац – зборник радова Четврте међународне конференције о Јасеновцу

ПРЕДГОВОР - Српска наука је после Другог светског рата била прикраћена да до краја истражи историјске коренове геноцида који је извршен у Независној Држави Хрватској над српским, јерврејским и ромским народом. Југославија је након 1945. била једина држава на свету чија влада није пребројала своје мртве. Импровизовало се са успостављањем установа за испитивање броја мртвих, гробови и јаме (foibe) на крашком подручју нису отворени, све до расула државе 1991. То је остављало видљиве трагове на све покушаје да научници умисле накнадно и сами да реконструишу историју геноцида и његове стварне последице. У исто време, у култури је почела најпре прикривена, а затим све отворенија гогољевска трговина мртвим душама. Упоредо са ревизионистичком историографијом у западном свету да се умањи значај холокауста и број јеврејских жртава сведе на неку меру коју би потомство лако прихватило као пропратну појаву сваког рата, а не само модерне идеологије фашизма, у југословенској култури су импулси ревизионистичке науке са Запада почели добијати смисао застрашујућих политичких порука.

Отворен Центар Хеленског фонда у Београду

Председници Србије и Грчке Борис Тадић и Каролос Папуљас отворили су вечерас у Београду Центар Хеленског фонда за културу. Председник Тадић је на свечаности истакао да Срби и Грци имају заједничку историју, али да им предстоји и заједничка будућност у оквиру Европске уније.

Тадић је нагласио да су две државе дужне да дубоке историјске и културне везе српског и грчког народа подигну на ниво институција, а такав корак је управо и отварање центра Хеленског фонда за културу у Београду.

Видовдански концерт у крипти Храма Светог Саве

На Видовдан увече, поводом двадесет година од служења прве Свете Литургије под куполом Храма и 1140 година од упокојења Светог Ћирила, одржан је по први пут и концерт у простору крипте Храма Светог Саве, на месту будуће цркве посвећене кнезу Лазару.

На концерту су наступили прослављени Београдски камерни хор са диригентом Владимиром Марковићем. На програму су била српска и руска духовна музика: Николај Кедров, Оче наш; епознати аутор Херувимска песма солиста Војка Ђорђевић (Манастир Фрушка Гора, XVIII век), Стеван Христић Свјати Боже; Сергеј Рахмањинов, Свеноћно бденије I Придите, поклонимсја II Благослови, душе моја солиста Калапиш Зорана, алт X. Воскресеније Христово видјевше; Војислав Симић, Скажи ми, Господи, солиста Радмила Владетип, сопран; Павел Чесноков, Спаси Боже, људи Твоја, солиста Горан Крнета, бас; Стеван Стојановић Мокрањац, Свјати Боже, мушки хор; Владимир Милосављевић, Молитва Давидова; Стеван Стојановић Мокрањац, Опело.