Отворен Центар Хеленског фонда у Београду

Председници Србије и Грчке Борис Тадић и Каролос Папуљас отворили су вечерас у Београду Центар Хеленског фонда за културу. Председник Тадић је на свечаности истакао да Срби и Грци имају заједничку историју, али да им предстоји и заједничка будућност у оквиру Европске уније.

Тадић је нагласио да су две државе дужне да дубоке историјске и културне везе српског и грчког народа подигну на ниво институција, а такав корак је управо и отварање центра Хеленског фонда за културу у Београду.

"Наша заједничка будућност је у ЕУ, али нам је и заједничка будућност овде на Балкану, а нашом сарадњом дајемо наду и прилику другим народима региона да изграђују односе какве имају Србија и Грчка", рекао је Тадић, на свечаности којој су присуствовали и представници Владе Србије, Српске православне цркве, дипломатског кора и многе јавне личности.

Председник Папуљас је казао да Србија и Грчка, пошто су одолеле сличним историјским изазовима, данас заједнички граде епоху мира на Балкану. "Србији са правом припада место у ЕУ због њене историје, културе и географског положаја", поручио је председник Грчке, који је протекла два дана у Београду пружио пуну подршку европским интеграционим процесима у Србији, али и њеним настојањима да очува свој територијални интегритет на Косову и Метохији.

Председник Хеленског фонда за културу Георгиос Бабињотис оценио је да отварањем овакве институције у Београду почиње ново доба у културним односима двеју земаља.

"Дух и порука које преноси Центар Хеленског фонда за културу у Београду јесу очигледни и у изложби - Украдена историја, која се данас отвара. Овом изложбом покушавамо да уверимо јавност земаља Европе и Америке да незаконит промет културним добрима представља чин крађе саме историје једне земље", рекао је Бабињотис.

Мост културе између Србије и Грчке

Центар, који је смештен у улици Кнеза Милоша број 24, замишљен је као мост културе између Србије и Грчке, а према Бабињотису, циљ није само промовисање грчке традиције, већ и да уз активно учешће српских уметника буду нађени заједнички елементи култура две земаља.

Србија је четврта земља на Балкану у којој је отворен Центар Хеленског фонда за културу, који већ имају Букурешт, Софија и Тирана. Вишеспратни изложбени простор отворен је мултимедијалном изложбом о незаконитој трговини антиквитетима која ће трајати до краја септембра, а посвећена је заштити културне баштине. Посетиоци кроз изложбу прате пљачке археолошког музеја у Багдаду, разбијање сакралних статуа у храмовима Камбоџе и продају украдених антиквитета, пореклом из медитеранских земаља, аукцијским кућама у Сједињеним Америчким Државама.

Приказане су и копије и фотографије предмета враћених у Грчку током последњих неколико година, између осталих - Ајдоњско благо, Златни венац из Македоније и Мермерна глава Диониса из Коринта. Изложба "Украдена историја" је приказивана у више европских градова, укључујући Атину, Никозију, Трст, Лисабон и Даблин, а после Београда, одредиште јој је Вашингтон.

Извор: Танјуг