Култура

Изложба “Св. Апостол Павле јуче, данас и сутра”, Хришћански културни центар, мај 2009.

Поводом 2000 година од рођења Светог Апостола Павла,Хришћански културни центар у Београду, по благослову Његове Светости Патријархасрпског Господина Павла ипокровитељством Архиепископије београдско-карловачке, расписује конкурсза учешће на тематску изложбу икона и религиозних слика под називом Св.Апостол Павле јуче, данас и сутра.

Изложба ће се одржати у Београдуу Галерији Прогрес током маја2009. године.

Епархија далматинска: СВЕТА НОВА ТРИ ЈЕРАРХА, житија и учење

Кратка житија

Свети Фотије, патријарх цариградски. Велики светионик Цркве. Царски сродник и унук славног патријарха Тарасија. Неодољиви заштитник цркве од властољубља папског и осталих римских изопачења вере. За шест дана прошао све чинове од световњака до патријарха. Постао патријархом на Божић 857, а скончао у Господу 891. године.

Рођење Христово - православна стрип едиција

Православна епархија врањска, заједно са Балканским културним центром, покренула је пионирски пројекат у издаваштву, православну стрип едицију. Прва свеска је изашла уочи Божића и одмах је привукла велику пажњу не само верника него и других читалаца. Највише су се обрадовала деца, јер су њима, разумљивим језиком, илустрацијом у византијском стилу, издавачи и аутори, Тодор Митровић и Весна Моравић - Балкански, приближили хришћанске корене.

Зидни календар Православне епархије врањске за 2009. годину

У издању Православне епархије врањске, а по благослову Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија изашао је из штампе зидни календар за 2009. годину који је посвећен Оцу Јустину Поповићу поводом 30-годишњице од његовог упокојења 1979. године.

Календар је, као и до сада, посебно дизајниран и опремљен, фотографијама из живота Оца Јустина Поповића од његове породице па све до његовог упокојења. Осим породичних и личних фотографија (кориштених из фотодокументације манастира Ћелије, коме се овим путем захваљујемо) у календару се налазе и фотографије: обновљене куће Оца Јустина Поповића у Врању, Саборни храм Свете Тројице у Врању у коме је крштен Отац Јустин Поповић, манастир Светог Прохора Пчињског у коме је боравио као монах и манастир Ћелије код Ваљева у коме је Отац Јустин Поповић провео највећи део свог живота.

Свети Теофан Затворник: ПРАВОСЛАВЉЕ И НАУКА, Зборник мисли и поука - Манастир Подмаине

Збор­ник са­др­жи ми­сли, по­у­ке и из­ре­ке, при­ку­пље­не из ра­до­ва, про­по­ве­ди и пи­са­ма све­тог Те­о­фа­на За­твор­ни­ка, по­све­ће­не раз­ма­тра­њу уза­јам­ног од­но­са ве­ре и зна­ња, те­ме ко­ја је са пра­во­слав­не тач­ке гле­ди­шта сло­же­на, за­о­штре­на и увек ак­ту­ел­на.

Са­ста­вљач се тру­дио, ко­ли­ко је мо­гао, да ис­пу­ни же­ље све­тог Те­о­фа­на из­ву­че­не из ње­го­вих пи­са­ма и пред­ста­вље­не у пред­го­во­ру ауто­ра.

На­у­ка и ве­ра ни­су одво­је­не

Хри­шћан­ска на­че­ла су ван сва­ке сум­ње исти­ни­та и за­то их не сум­ња­ју­ћи по­ста­ви као оп­ште ме­ри­ло исти­не. Код нас је нај­о­па­сни­ја за­блу­да то што се на­у­ке пре­зен­ту­ју уз пот­пу­но за­не­ма­ри­ва­ње пра­ве ве­ре, до­зво­ља­ва­ју­ћи се­би сло­бо­ду, чак и лаж, у прет­по­став­ци да су ве­ра и на­у­ка две пот­пу­но одво­је­не обла­сти. Дух је у нас је­дан и он при­хва­та на­у­ку и на­па­ја се ње­ним на­че­ли­ма, као што и ве­ру при­ма и би­ва њо­ме про­жет. Ка­ко је, пак, мо­гу­ће да ве­ра и на­у­ка не до­ђу у по­во­љан или не­по­во­љан до­дир? А при то­ме је и област исти­не јед­на. За­што он­да тр­па­ти у гла­ву то што ни­је из ове обла­сти или са чим је не­мо­гу­ће по­ја­ви­ти се у ње­ном све­тлом дво­ру.

Нови број Каленића - часописа Епархије шумадијске

После прошлог броја Каленића, који је био посвећен великом свештеном јубилеју, шестогодишњици заснивања манастира Каленића, у којем су, између осталог, објављени и неки радови са научног скупа (организатори САНУ и Шумадијска епархија) поводом значајне годишњице (епископа шумадијског Јована, академика Јованке Калић, историчарке уметности Јелене Ердељан), редакција овог црквеног часописа припремила је шести број за ову годину. Тема уводних богословских текстова у сагласности је са календаром, везана је за рођење Господа Исуса Христа, односно за питање обожења човека. Аутор је архимандрит Григорије, игуман светогорског манастира Григоријата. Први пут на наш језик преведена су ауторизована предавања у Грчкој овог угледног теолога (Значај Богородице у обожењу човека; Црква, простор обожења човека). Преводилац је јереј Драган Поповић.