Култура
Прича о малом Лазару
7. Новембар 2008 - 8:47У издању манастира Рустово (Будва) објављен је ЦД са 18 духовних прича и песама под називом Прича о малом Лазару. Уредник ЦД-а је г. Асим Сарван. Приче казују разноврсни говорници - од глумаца до духовника и свештеника, што ово издање издваја и чини га оригиналним. Прву причу (о малом Лазару) казује глумац Небојша Дугалић, затим трећу причу о манастиру Ратац изговара о. Лука игуман манастира Светог Петра Цетињског, причу о лику пријатеља казује свештеник Арсеније Арсенијевић... Пратећа духовна музика је пажљиво бирана и врло успешно улепшава изговорене приче.
Изложба “Ризнице манастира Хиландара”
6. Новембар 2008 - 11:09
Поводом обележавања Дана Музеја примењене уметности, 6.
новембра 2008. године,
отвара се репрезентативна изложба Ризнице манастира Хиландара, аутора Душана
Миловановића, музејског саветника. Изложба и двотомни (двојезични, колор)
каталог настали су као резултат три деценије дугог истраживачког рада екипе
Музеја примењене уметности, предвођене Душаном Миловановићем, у манастиру
Хиландару и на Светој Гори. Изложба ће бити отворена од 6. новембра 2008. до
15. јануара 2009. на три нивоа Музеја примењених уметности у Београду.
Сто година Мокрањчевог Осмогласника
6. Новембар 2008 - 9:45Пре пуних сто година, 1908.г., појавио се у Београду Мокрањчев Осмогласник. Стеван Мокрањац био је у то време професор (виши учитељ) Богословије Светог Саве у Београду. Међу његовим ученицима био је Коста П. Манојловић, касније познати композитор и приређивач Мокрањчевих радова.
Овде пред нама је приказ - писмено сведочанство о овој књизи који нам је оставио јерођакон Иринеј Ћирић (+1955), касније епископ бачки, велики познавалац црквеног и народног појања (мада из скромности своје себе у приказу сматра не компетентним зналцем већ само љубитељем нашег црквеног појања).
Приказ можете прочитати ОВДЕ.
Монах Игнатије Марковић,
сабрат манастира Светог Николе у Јежевици
Пустиња као град - Дервас Ј. Чити, издање манастира Подмаине
4. Новембар 2008 - 11:59Пустиња се не може населити људима јер не даје услове за живот. Она је сама по себи, одрицање живота. У њој ништа не расте и ништа се не рађа. Она је обичан фон, једнолично обојена позадина пред којом се никаква радња не догађа. Али баш као таква, као одрицање живота и раста и рађања она постаје одушевљени домаћин и колевка и плодоносно тле онима који су се одрекли испразног и сујетног живљења ради задобијања суштине живота.Тамо где је земља која рађа, тамо се и рађа и расте али и умире а тамо где је бесплодна пустиња, тамо Христос постаје Земља Живих. Тамо нема умирања јер они који су се определили за живот у опипљивом осећању Васкрсења већ су превазишли то умирање добровољним самопогребењем у Живоносни Гроб Христов. И једнолични фон пустиње њима постаје као једнолични фон фресака пред којим се одиграва не земаљска радња него драма задобијања вечности.
Свети Пајсије Величковски – дободетељник добротољубља, издање манастира Подмаине
4. Новембар 2008 - 11:54Св. Пајсије Величковски (1722-1794), многосавестан и ревностан, трудољубив и трезвен, својим делом много је задужио, између осталог, и српски народ. Он сам, у једном свом писму арх. Теофану уз манастира Оптине, пише да жели да учини доступним светоотачка дела словенском говорном подручју, не само Русима него и Србима, Бугарима и другима...
(Препоручујемо сваком преводиоцу, као и људима који се баве издавачком делатношћу да обавезно прочитају ово писмо, које показује са колико је он страхопоштовања и савести приступао овом послу, са колико свести о одговорности и значају овог дела.)
Промоција књиге «Архијерејске митре»
3. Новембар 2008 - 15:24У свечаној сали родне куће српског научника Милутина Миланковића у Даљу, прошлог викенда промовисана је књига «Архијерејске митре» протонамесника Александра Ђурановића, клирика Епархије осечкопољске и барањске. Промоцији су присуствовали Епископ осечкопољски и барањски Г. Лукијан, више свештенстеника Епархије, начелник општине Ердут г. Јован Јелић, као и родбина и пријатељи оца Александра.