Култура

СОКО- први број гласила Епархије шабачке

СокоБогољубива у Христу браћо и сестре, поштовани читаоци!

Желимо да вас на вашем подвижничком путу уподобљења Једином Човекољупцу наш нови епархијски часопис води ка Христу. И као што је благодат Светога Духа на Педесетницу сишла на Апостоле, тако желимо да иста благодат, преко овог богоугодног дела, сиђе и у ваше скривене клети - у Ваша срца и домове.

Жан-Клод Ларше: За једну етику рађања

Жан Клод Ларше У ПРИПРЕМИ ЈЕ НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

Жан-Клод Ларше: ЗА ЈЕДНУ ЕТИКУ РАЂАЊА, Елементи патристичке антропологије

ИСТИНА - Издавачка установа Епархије далматинске, 2008. Београд - Шибеник, Едиција: савремено богословље

У овој књизи сабрано је пет студија које излажу ставове црквених Отаца о разним питањима везаним за рађање и почетке живота. Последњих година, питања те врсте су била повод многим важним друштвеним дискусијама, а ни данас не престају да изазивају бројне расправе. Нека од њих нису нова, попут контрацепције и абортуса, међутим експанзија и банализација ових појава у савременом друштву - доступношћу све бројнијих и сигурнијих начина контрацепције и легализацијом абортуса и његовим стављањем под окриље друштвених и медицинских институција - довела је до жестоких реакција и јачања расправа у оквиру хришћанских вероисповести (посебно римокатоличке) које су традиционално уздржане према првој, а противне другој појави.

Псалми - ново издање Хора манастира Ковиљ

Књига псалама - Псалтир једна је од најлепших, најдубљих и најпознатијих књига Старог завета. Не постоји ниједна истина хришћанске вере која на страницама Псалтира није праобразована и проповедана. Закони Божји, свецело дело стварања видљивог и невидљивог света, бурна историја Израиљског народа, икономија спасења Господа Исуса Христа, живот Цркве и њена искушења, мноштво тема о Богу и човеку и њиховом међусобном односу - налазе се у књизи псалама. Но, њихово посебно обележје јесте то што свакоме ко их пева или чита бивају као огледало његове сопствене душе.

Заборављени српски „Јад Вашем”

Музеј жртава геноцида нема просторију за сталну поставку. - Једина државна институција која прикупља податке о страдалима у ратовима деведесетих

Меморијални центар „Јад Вашем" у Јерусалиму најпознатији је музеј који чува успомену на жртве геноцида, односно холокауста. Ова институција има снажну подршку Израела, у њој раде стотине запослених и исто толико волонтера широм света који су прикупили податке о око четири милиона Јевреја страдалих током Другог светског рата од укупно шест милиона жртава.

Његов српски пандан - Музеј жртава геноцида нема такву подршку, ни државе, па ни домаће јавности. Стотине Београђана свакодневно пролази поред велике зграде у којој је смештен Музеј историје Југославије на Тргу Николе Пашића 11, али ретко ко од њих зна да је у истој згради на трећем спрату смештен и музеј основан 1992. године који чува сећање на жртве страдања у Другом светском рату, као и у ратовима од 1991. до 1999. Не постоји чак ни табла на улазу у зграду која би случајног или намерног пролазника упутила на Музеј жртава геноцида у којем се чува сећање на ратне злочине, невине жртве, масовне гробнице -оно што никада не би смело да буде заборављено.

Црквени хор из Бање Ковиљаче наступао у Бугарској

хор Црквени хор ''Сабор српских светитеља'' из Бање Ковиљаче који постоји четири године и којим диригује протођакон Зоран Кокановић у периоду од 18.-22. јула 2008. године на позив православног народа Бугарске посетио је њихову земљу. Ово путовање и наступ реализовани су захваљујући доброј вољи многих људи из Бање Ковиљаче и Лознице у чије име ће се на јесен одржати концерт на коме ће бити додељене захвалнице и награде. Но највећа заслуга припада Марији Спасојевић нашем хорском певачу која је по пореклу Бугарка а сада је удата и живи у нашем месту. Она је осмислила и у потпуности остварила ово величанствено путовање које ће се дуго памтити.

Свети Никодим Епископ далматински

У ПРИПРЕМИ ЈЕ НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ - Свети Никодим Епископ далматински (1890-1911) - Предлог за уврштење у Календар светих Српске Правсопславне Цркве

Синаксарско житије по шестој песми канона - Овог месеца у двадесети дан спомен међу светима оца нашег, Никодима, епископа далматинскога, исповедника.

Никодим МилашСтихови:

«И ми вам благовијестимо да је обећање,

дато оцима, Бог испунио нама,

дјеци њиховој, васкрснувши Исуса.»

Овај преблажени и богоносни отац наш и учитељ Цркве, Никодим живљаше на древним православним просторима, свештене Далмације. Док, он столоваше у граду Задру који у то време беше под влашћу Млетака, поверна му паства, између осталог, бивствоваше и под тешком аустроуграском владавином.