Култура
Свети Антипа Атонски - житије
14. Јул 2008 - 10:36СВЕТИ АНТИПА АТОНСКИ
чудотворац Румуније, Свете Горе и Валама
(+1882) празнује се 10. јануара
НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛАМТИНСКЕ
Житије /одломак/
Једне ноћи отац Антипа је неприметно напустио родитељски дом и упутио се у богати манастир Њамц - веома познат у Молдавији. (Крајем 18. века игуман манастира Њамц, свети Пајсије Величковски претворио је манастир у духовну академију, где су се стотине монаха подвизавали не само у сопственој духовној борби, већ су направили и читаво једно удружење преводиоца светоотачке литературе. Осим што су објавили та дела и преко страних штампарија, они су и у манастиру започели са издавачком делатношћу одакле се светоотачка мудрост ширила и надахњивала стотине младих душа. Несумљиво, и млади Антипа је био одушевљен светоотачком мудрошћу и обузет жељом да суделује у том покрету, који је преобразио православно монаштво 19. века. Управо зато је оно и даље цветало на Балкану и у Русији, а и до дан данас делује на тим основама. Међутим, када је отац Антипа касније напустио Свету Гору, његова душа била је жедна нечег сличног Атосу. Зато је, откривши Валам и остао у тој пустињи на Северном Атосу - Валаму.) По доласку, ушао је у главну манастирску цркву, пао на колена пред чудотворном иконом Пресвете Богородице и са сузама се молио. Црква је била потпуно празна. Одједном је настала некаква бука, и у том тренутку се сам од себе отклонио вео који је прекривао икону. Скрушено и неизрециво радостан, отац Антипа се поклонио чудотворној икони Царице Небеске.
«Гласови Православне Русије» на Цетињу
14. Јул 2008 - 10:21
На Љетњој позорници под Орловим Кршем на Цетињу 10. јула 2008. године приређен је концерт хорске музике «Гласови православне Русије у Црној Гори».
Хорове и публику благословио је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а окупљене је у име Свјатјејшег Московског Патријарха Алексија Другог поздравио његов викарни Епископ Г. Амвросије.
На концерту су своје умеће представила три хора, Хор Московске духовне академије и Сергијево-тројицке лавре под диригентском палицом професора црквеног појања игумана Никифора, затим Камерни хор московске музичке школе «Гњесин» под руководством чувеног диригента Валерија Калињина, као и Камерни хор Међународног фонда јединства православних народа «Класика» којим руководи и диригује заслужна уметница Руске Федерације Нина Караљева. Изведене су најпознатије духовне мелодије једногласног руског црквеног појања од 14 до 16. века, а посебно одушевљење публике изазвало је извођење химне Светом Сави и песме «Још не свиће рујна зора».
Руски хорови у порти Лазарице
14. Јул 2008 - 9:40На дан Рођења Светог Пророка и Претече Господњег Јована, Крушевљани су имали јединствену прилику да слушају духовну музику у извођењу најбољих руских хорова.
У организацији Московског међународног фонда јединства православних народа, под личним покровитељством Патријарха московског и целе Русије Г. Алексеја, Светог Синода СПЦ и још неколико значајних организација, били су најављени концерти у неколико градова у Србији, на којима учествују три руска хора са укупно стотину извођача: Хор Московске духовне Академије и Богословије, са хоровођом, који је и наставник црквеног појања на Академији, игуманом оцем Никифором ( Киризином ); Камерни хор ''Класика'' Међународног фонда јединства православних народа, чији је диригент Нина Караљова; Камерни хор ''Орфеј'' Московске државне школе Гњесин, диригент Валериј Калињин.
Руски хор у Требињу
11. Јул 2008 - 8:55У сриједу 9. јула 2008.г., са благословом Епископа Захумско-Херцеговачког и приморског Г. Григорија, у Требињу је одржан је концерт „Гласови православне Русије", у организацији Међународног фонда јединства православних народа, под личним покровитељством Његове Светости Патријарха Московског и све Русије Г. Алексеја II.
Госте је предводио Преосвећени епископ Бранитски г. Амвросије-викар Патријарха Московског г. Алексеја другог. Заједно са њим у Требиње су стигли Валериј Аркадијевич Алексејев-председник Фонда јединства Православних народа, Андреј Порфиријевич Бусигин-заменик министра културе Руске Федерације, Сергеј Александрович Попов-председник комитета Думе Р.Ф. за питања верских заједница и друштвених асоцијација, Григорије Петрович Илијев-председник комитета Државне Думе за питања културе, Игор Александрович Матвејев- саветник заменика председника Савета Федерације Федералне Скупштине Р.Ф. и г. Славко Крстајић предсједник Фонда за Србију и Црну Гору. Свечаност је својим доласком увеличао и председник Републике Српске г. Рајко Кузмановић који је обишао Саборни Храм и Епархијски Двор у Требињу.
Гласови православне Русије у Србији
8. Јул 2008 - 9:03У суботу у Спомен Храму Светог Саве на Врачару одржан је концерт Гласови православне Русије у Србији, у организацији Међународног фонда јединства православних народа, под личним покровитељством Његове Светости Патријарха московског и све Русије Г. Алексије II.
Ларс Тунберг: МИКРОКОСМОС И ПОСРЕДНИК, теолошка антропологија Светог Максима Исповедника
4. Јул 2008 - 8:47У ПРИПРЕМИ ЈЕ НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ
Ларс Тунберг - МИКРОКОСМОС И ПОСРЕДНИК, теолошка антропологија
Светог Максима Исповедника
ИСТИНА - Издавачка установа Епархије далматинске, 2008. Београд - Шибеник
Едиција: савремено богословље - по уговору са издавачем Open Court права за издавање на српском језику има искључиво Епархија далматинска
ПРЕДГОВОР
Поновно објављивање ове књиге готово тридесет година после њеног првог појављивања јесте само по себи изванредно одавање почасти трајној вредности Тунберговог пионирског рада у овом пољу. Такође, то је догађај неумањене вредности у свету свеукупне теолошке науке, јер мислилац којем је посвећен јесте човек од великог значаја. Максима Исповедника треба посматрати не само у контексту источне хришћанске традиције, већ у контексту свеукупног историјског хришћанства. Он је једна од истакнутих фигура Православног Истока која са неуспоредивим ауторитетом изражава пуну равнотежу и интегритет византијске мисли, писац чије име заслужује да стоји раме уз раме са највећим представницима хришћанског Запада.