Нове књиге

Александар Шмеман: Евхаристијско богословље

У издању Богословског друштва ОТАЧНИК објављена је књига Александра Шмемана ЕВХАРИСТИЈСКО БОГОСЛОВЉЕ. Зборник је приредио Лазар Нешић.

Уко­ли­ко по­сто­ји лич­ност, чи­је је це­ло­куп­но бо­го­слов­ско ства­ра­ла­штво и чи­тав жи­вот обе­ле­жен Ев­ха­ри­сти­јом Цр­кве, он­да то за­си­гур­но је­сте бла­же­ни отац Алек­сан­дар Шме­ман. Упра­во из тог раз­ло­га, на­слов збор­ни­ка Ев­ха­ри­стиј­ско бо­го­сло­вље, ко­ји по­ти­че од при­ре­ђи­ва­ча, на нај­бо­љи на­чин из­ра­жа­ва цен­трал­ну ми­сао ко­ју ов­де са­ку­пље­ни члан­ци и сту­ди­је екс­пли­цит­но из­ра­жа­ва­ју: Ев­ха­ри­сти­ја је­сте цен­тар, сми­сао и са­мо би­ће жи­во­та Цр­кве, хри­шћа­на и жи­во­та це­ло­куп­ног ство­ре­ног све­та.

Ко­ли­ко је на­ма по­зна­то, пр­ви чла­нак оца А. Шме­ма­на пре­ве­ден на срп­ски је­зик је­сте У тра­га­њу за ко­ре­ни­ма аме­рич­ке бу­ре – не­ко­ли­ко ми­сли о ауто­ке­фа­ли­ји, цр­кве­ном пре­да­њу и екли­си­о­ло­ги­ји, об­ја­вљен је још дав­не 1974. го­ди­не. У ме­ђу­вре­ме­ну је пре­ве­де­но го­то­во све што је отац Алек­сан­дар ика­да на­пи­сао. Срп­ско бо­го­сло­вље се мо­же по­хва­ли­ти ско­ро це­ло­ви­тим опу­сом овог ко­ло­сал­ног бо­го­сло­ва Цр­кве. Ипак, по­не­што је оста­ло не­пре­ве­де­но. Упра­во то има при­ли­ку да са­да иза­ђе на све­тлост да­на, тј. пред срп­ски те­о­ло­шки и кул­тур­ни пу­бли­кум. Сва­ка­ко, у збор­ник ула­зи и не­ко­ли­ци­на чла­на­ка ко­ји су се ра­ни­је по­ја­ви­ли у ра­зним пре­во­ди­ма, али смо их опет до­не­ли у све­жем и но­ви­јем пре­во­ду.

Митрополит Амфилохије: Божићни загрљај Бога и човјека

"Много пута сам почињао да Вам пишем", каже генијални руски мислилац Павле Флоренски у свом писму једном од блиских пријатеља, "и истотолико пута престајао са писањем. Необично би ми се хтјело да будем у општењу са Вама, продужује он, али Вам не писах (чак и сад не пишем оно што бих хтјео), јер је мојим животом завладала нека неизрецивост, и то до те мјере да чак ни за самог себе не налазим ријечи, да у њих смјестим своје унутарње биће. Само ми је једно јасно: свуд некакви тамни зидови, удари ако хоћеш и главом о њих, и опет ни рупицу отворити нећеш.

Божићни и Новогодишњи број Светигоре

Уочи најрадоснијег хришћанског празника, из штампе је изашао божићни број часописа Светигора, образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско–приморске. Ово 213. издање часописа започиње Божићном поруком Архиепископа цетињског, Митрополита црногорско-приморског Амфилохија. Затим се тематски надовезује бесједа Његовог преoсвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, изговорена прошле године на Бадњи дан у манастируЂурђеви ступови, затим бесједа Рождество Христово, почившег Митрополита Антонија Блума.

Преображење - Божићни број часописа Епархије осечкопољске

Божићни број Преображења, часописа Епархије осечкопољске и барањске, на првим страницама доноси Божићну поруку Његовог Преосвештенства Епископа осечко-пољског Г. Лукијана. Рубрика Догађаји и вести испуњена је најважнијим догађајима у осечкопољској и барањској епархији, а то су у протеклом времену били: 200. годишњица Епархије осечкопољске и барањске, Освећење и троносање храмова у Белом Манастиру, Трпињи, Чепинским Мратинцима, као и освећење крстова и звона за нову цркву у Силашу. Сталну рубрику Питања читалаца пише протојереј-ставрофор Душан Колунџић. Велики део текстова у овом часопису посвећен је и темама из богословља као и другим занимљивим рубрикама.

Зидни календар Православне епархије врањске за Господњу 2012. годину

У издању Православне епархије врањске, а по благослову Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија изашао је из штампе зидни календар за Господњу 2012. годину. Календар је посвећен светињама Града Врања. На занимљив начин приказани су Саборни храм Свете Тројице, храм Успења Пресвете Богородице у Собини, манастир Светог Николаја - метох манастира Хиландара, Свеправославни центар „Преподобни Јустин ћелијски и врањски“, храм Преподобне мати Параскеве на Шапраначком гробљу, храм Преподобномученице Параскеве код Белог моста и храм Светог апостола и јеванђелисте Марка у Доњем Врању. Аутори пројекта су фотограф Миша Стојменовић и Драган Тадић, припрему, дизајн и штампу урадила је штампарија Плутос, Врање. Календар је штампан у ограниченом тиражу и може се набавити у књижари ''Отац Јустин Поповић'' која се налази у порти Саборног храма Свете Тројице у Врању.