Литургија и млади

Vasilije

Епархија сремска по благослову Његовог Преосвештенства Епископа сремског Г. Василија је била организатор литургијске школе „Литургија и млади" коју су од 7 - 11. новембра 2007 похађали млади теолози, архимандрити, монаси и свештенство земаља православног Балкана који су чланови B.O.Y.A.( Balkan Orthodox Youth Association) организације. Гости скупа су били смештени у хотелу Норцев на Фрушкој а посетили су и градове Срема: Сремску Митровицу, Сремске Карловце, Руму као и манастире Крушедол, Јазак и Ново Хопово.

Материајлна средства за одржавање скупа су обезбедили Министарство вера Републике Србије и B.O.Y.A. организација.

Дух скупа и његову важност потврђују речи Његове Светости Патријарха Алексеја, Патријарха Москве и целе Русјије који је преко свог посланика ђакона Георгија Сергејева, из Канцеларије за спољне послове руске православне Цркве, уручио званични поздрав учесницима скупа који је прочитан у Храму Св. архиђакона Стефана (Мала црква) у Сремској Митровици на руском а потом преведен на српски и енглески језик, а чији садржај преносимо овом приликом у потпуности:

Учесницима конференције „Литургијски живот и млади"

Сремска Митровица 7-11 нов. 2007

Срдачно поздрављам организаторе и учеснике скупа „Литургијски живот и млади."

Младост је период живота када човек поседује свежу визију, жеђ ка знању, период када је млад човек потпуно предан свом раду. Током тих година, када су душе младих отворене ка позитивним утицајима, требало би их позвати да служе добру Цркве.

Млади људи су били активни у животу Цркве од самог почетка хришћанства. Св. Павле пише свом ученику Тимотеју: „Нико да не презире твоју младост, али буди образац вјернима у ријечи, у живљењу, у љубави, у духу, у вјери и чистоти" (1. Тим 4.12). Данас су православне цркве у многим земљама света поново испуњене младим људима. Врло је важно да се овај најдинамичнији део Цркве уведе у све сфере њеног живота.

Ваш скуп расправља о тако виталним стварима као што је учешће младих у служби. Заједничка молитва и литургија су срж целокупног живота Цркве, а љубав младих ка њима одражава унутрашњу виталност заједнице. Изнад свега, учешће у служби је важан фактор јединства и извор креативних импулса за младе.

Желим вам успеха и призивам Божији благослов на ваш драгоцени рад.

+ Алексеј
Патријарх Москве и целе Русије.

Језик посланице као и речи св. Павла упућене своме младом сабрату Тимотеју, су били инспирација и мисао водиља учесницима скупа. Током пет дана, скуп је делио своја лична као и искуства помесних цркви из којих су дошли. Свака делегација је имала једночасовно излагање које је било пропраћено дискусјом.

Од посебног значаја су била предавања која су се односила на проблеме као и на дужности православне омладине у плуралистичком свету глобализације. Архимандрит Анастасиос Тасополус из Атине је позвао младе хришћане на одговорност да „пруже реалност светости у свету где грех, зло, кривица, синкретистичка конфузија и корумпираност преовлађују; сведочећи мистично али ипак приступачно присуство Свете Тројице у сваком сегменту мисли, говора и акције." (The B.O.Y.A. Liturgical School, Presentation given by V. Rev. Archimandrite Anastasios Tasopoulos, Athens, Greece).

Гости скупа су имали и пригодан културни програм од којег издвајамо посету хора „Шпанац" који се представио под диригентском палицом Ђорђа Станковића. Млади људи су своју државу, своју веру и своју младост промовисали тако што су добровољно, без надокнаде дошли да својим присуством, гласом и игром покажу да управо они сведоче речи апостола Павла које помиње у својој посланици Његова Светост Патријарх Алексеј.

Његово Преосвештенство Епископ сремски Г. Василије је пратио рад скупа и својим присуством и проповедима пружио гостима из иностранства пример архијерејске бриге и домаћинске услужности.

Плодови овог скупа су моногобројни. Први и основни је свакако заједничарење у Чаши Господњој у којој се бришу све границе пола, етноса и језика. На практичном плану, Архимандрит отац Методиус Алексиу из Цркве св. Григорија Паламе из Солуна је изнео предлог о братимљењу градова св. Димитрија - Сремске Митровице и Солуна. Разговарало се о размени омладине Србије и Грчке, додели стипендија за усавршавање младих теолога, културној сарадњи...

На нама као и на руководству градова Срема остаје да плодове овог скупа искористимо на свеопшу добробит наше свете Црква и нашег народа.

Мр Небојша Тумара

Координатор за верску наставу Епархије сремскe