Литургијска сабрања у Епархији жичкој

Литургијска сабрања у Епархији жичкој
Литургијска сабрања у Епархији жичкој
Литургијска сабрања у Епархији жичкој
Литургијска сабрања у Епархији жичкој

Молитвена сабрања у Вујану, Брекову, Рогачици, Ковиљу, на Златибору

Вујан- У Недељу 12. по Духовима манастир Вујан (13. век) је био место евхаристијског сабрања којим је предстојао Епископ жички г. Јустин уз саслужење свештеномонаштва и свештенства Епархије жичке. У манастирском храму посвећеном Сабору светог архангела Михаила, сазиданом 1805. године, сабрали су се верници из Чачка, Горњег Милановца и околине који су се у великом броју причестили Телом и Крвљу Господњом.

Владика Јустин је у својој беседи протумачио прочитано јеванђеље рекавши да нас Господ поучава да је Он донео нави савез, Нови Завет, са људима кроз који ћемо се спасавати. Како казује јеванђелист Матеј, младић је испунио све заповести Старог Завета али да би наследио живот вечни у Царству Небеском, Господ му даје нову заповест која ће га учинити савршеним. Испуњавајући Христове заповести тј. заповести новог савеза ми постајемо савршени, постајемо богови по благодати, а то је управо оно што Господ жели за нас.

Након Литургије, дружење је настављено у лепо уређеној манастирској порти.

Бреково - На празник светог апостола Матије, у суботу, 22. августа 2015. године, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин учинио је канонску визитацију селу Бреково код Ариља и одслужио свету архијерејску Литургију у храму светог Николаја Мирликијског из 16. века. Преосвећеном владики су саслуживали архијерејски намесник пожешко-ариљско протојереј-ставрофор Ненад Величковић, протојереј-ставрофор Дмитар Луковић, протојереји Војко Михаиловић и Иван Радовановић и ђакони Александар Грујовић и Младен Миливојевић.

Молитвеног учешћа узео је председник општине Ариље г. Милан Николић са сарадником г. Драгишом Терзићем, као и мноштво верног народа из Брекова и околних села. Велику радост на евхаристијском сабрању учинила су деца која су својим умилним гласовима доприносила лепоти богослужења.

У току Литургије, Епископ Јустин је, у чин свештеника, рукоположио ђакона Владимира Благојевића из Крагујевца који ће бити распоређен као војни свештеник у касарни „Лађевци“ код Мрчајеваца.

У својој беседи, владика Јустин је честитавши оцу Владимиру на рукоположењу говорио о васпитању деце личним, родитељским примером. Ако желимо да деца нешто ураде, није довољно само говорити о томе већ то и спровести у своме животу а деца ће видети поступке својих родитеља и усвајати их – рекао је владика.  Владика је још додао да је важна љубав, слога и једномислије у породици између супружника јер ће их тада Господ благословити а деца ће у таквој атмосфери бити срећнија и задовољнија. Исто тако је и у Цркви Божјој где се ми свакодневно молимо за јединство и једномислије у Духу Светому.

Након Литургије, Преосвећени владика Јустин је освештао реконструисани парохијски дом који се налази у порти храма, а затим, сабрање је настављено у трпезарији где је, благодарећи надлежном пароху јереју Војку Михајловићу и црквено-управном одбору, припремљено послужење за све присутне.

Златибор - Поводом славе храма Преображења Господњег на Златибору, свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, који је дошао да, заједно са овдашњим парохом и верницима Златибора, подели радост овога празника и славе парохијског храма. Владици Јустину су на овом евхаристијском сабрању саслуживали протојереји-ставрофори: Василије Томић, Слободан Ратковић, Милош Босић и Зоран Јанковић, протојереји Жарко Барац, и Давид Селаковић, јереј Милован Благојевић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Јован Панић.

Црква Преображења Господњег на Златибору била је мала да прими све вернике који су дошли да учествују у прослави храмовне славе и овог великог празника. Симболично називајући Златибор српским Тавором, владика Јустин је, у својој беседи, указао на значај празника Преображења Господњег, наглашавајући да он треба да буде и преображај у нашим душама и срцима ка задобијању Царства Небеског.

Након Литургије, опхода око храма, благосиљања и ломљења славског колача, владика Јустин је освештао овогодишњи род грожђа, које је уз благослов подељено многобројним верницима, уз благодарност Господу на обиљу плодова земаљских.

У парохијском дому уприличена је трпеза љубави, а старешина храма Преображења Господњег, протојереј Давид Селаковић, изразио је захвалност Преосвећеном владици на његовом доласку као и свима који су дошли да узму учешћа у прослави храмовне славе.

Након евхаристијског сабрања, Епископ жички Г. Јустин је, са свештенством, освештао темеље жичаре, која ће бити дуга девет километара и повезивати центар Златибора са врхом Торник. То би требало да буде најдужа панорамска жичара на свету која би до краја године требала да буде изграђена на Златибору. Освећењу су присуствовале многобројне званице: амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин, потпредседник француске компаније ПОМА, Жан Пол Јар, председница ДСС-а Санда Рашковић-Ивић, председник СНП-а Ненад Поповић, председник општине Чајетина Милан Стаматовић, који је и отворио камен темељац за ову гондолу, представници Војске Србије, представници општине Чајетина и града Ужица, и многобројни гости.

Рогачица - Празновање овога великога Господњег празника почело је са св. Литургијом која је служена са почетком у 8 часова. Служио је парох рашки,  презвитер Александар Суботић а саслуживали су му презвитери рогачички Божо Главоњић и Владимир Кораћ. За певницом су одговарали протојереј  Љубиша Јагодић, вероучитељ Радомир Митровић и богослов Дарко Васић. Велики број верног народа из Рогачице и околине био је присутан на служби и примио Св. Причешће, што сведочи о њиховој вери и жељи да живе светотајинским животом.

Пригодном беседом се обратио старешина храма Вазнесењског, презвитер Божо Главоњић. „Ово је дан који створи Господ, обрадујмо се и узвеселимо у њему“. Подсетио нас је на догађај из јеванђеља, када Господ пита ученике своје „Ко говоре људи да је син човјечији?“ (Мт.16,13) Ученици кажу да га једни изједначавају са Јованом Крститељем, други са Илијом, или са неким од пророка. Преображењем на гори Тавору, осам дана касније сам Господ даје одговор. У Таворској светлости поред Њега су Мојсије и Илија, а то гледају омиљени ученици апостоли Петар, Јаков и Јован. Стари и Нови Завет кроз њих созрецавају тајну Таворске светлости, чији је каснији следбеник Св. Григорије Палама. Лице Господње сија и показује праву природу Богочовека, свуда око нас се осећају делатне силе Божије, које преображавају човека и свет.

Отац тада поздравља вредни народ који се труди у пољима и својим домаћинствима, у древној Србији, покрај реке Дрине, главне артерије крвотока Српскога Народа Божијег. Бог је овај крај обдарио благим ваздухом, плодним пољима, добрим водама и све то зри и даје плодове у ове празничне дане. Захваљује се народу што брине о својим духовним коренима, препокривена је црквена сала, обновљена јe улазна капија и павиљон, сазидана нова чесма. Позива их да и даље наставе на обнови храма из 19. века, јер на тај начин преображавају и граде себе.

Овај црквено народни сабар – Осми Пребраженски котлић почео је на прави начин, литургијским сабрањем и примањем благодатних дарова Христових, а наставио се даље целодневним активностима и пригодним програмом. Пристигле су екипе које су се такмичиле у припремању најбоље рибље чорбе, њих 29 из следећих места: Рогачице, Бајине Баште, Својдруга, Пилице, Перућца, Јеловика, Растишта, Ужица, Ариља, Чистобродице-Пожега, Чачка, Угљевика-Република Српска. Постављене су шатре, штандови са робом, рингишпил, трамболине и други занимљиви садржаји за децу. Док се чорба кувала пристизало је мноштво народа, са свих страна. Жири је вршио одабир најбољих учесника, а паралелно се одвијао фолкорни програм. У њему су учествовали КУД „Миленко Топаловић“ из Бајине Баште, певачке групе „Бисери Ђетине“ из Костојевића и „Сложна браћа“ из Рогачице, а самостално је наступио народни песник Светозар Алексић из Љештанског.

Прва три места освојили су:

  1. „Дрина-вет“, Рогачица
  2. „Растиште“, Растиште
  3. „Угљевик“, Република Српска

Утисак је да су се људи зближили, провели време са својим породицама око храма. Дат је садржај, што пуно значи, јер то одваја ово саборовање од класичне „шатре и музике“. Осећа се свуда жеља, да се покаже оно што је хришћанско наслеђе нашега народа, да дели и да буде заједно у најтежим временима. Кроз веру и традицију даје се пострек младима, да стварају породице и развијају своје родно место, са којим су се данас могли поносити.

Ковиље - На дан предпразништва Преображења Господњег, Његово Преосвештенство владика жички г. Јустин служио је свету Литургију у древној испосници Ковиљу код Ивањице. Манастир је иначе у обнови од 2005. године, након велике паузе од затварања манастира 1813. г. Сада је манастир женски, иако је по историјским подацима био мушки, као и већина српских манастира. Монаштво се, заједно са народом овога краја, селило бежећи од Турака до коначног пресељења у манастир Ковиљ у Бачкој.

Особена је појава две спојене цркве у манастиру, једне пећинске из 12. века, посвећене Светим Архангелима и спољне цркве посвећене Светом Николају, сазидане 1650. г.одине од стране потоњег Патријарха српског Гаврила, свештеномученика у реду српских светих.

Извор: Епархија жичка