Лучиндан у Дрнићу

Лучиндан у Дрнићу
Лучиндан у Дрнићу
Лучиндан у Дрнићу
Лучиндан у Дрнићу

Поводом крсне славе Општине Петровац - Дринић, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије служио је 31. октобра 2016. године у храму Свете Тројице у Дринићу свету Литургију. Саслуживали су јереј Никола Аркула, парох буковачко-дринићки, јереј Јован Бањац, парох петровачки, и протођакон Никола Перковић. Литургији је присуствао велики број вјерника међу којима и дјеца са наставним особљем Основне школе „Дринић“.

На крају Литургије, после благосиљања славског колача и жита, епископ Атанасије је одржао бесједу у којој се осврнуо на лик Светог апостола и јеванђелиста Луке и Светога Петра I, Митрополита и Чудотворца Цетињског. Епископ је истакао да су у историји људскога рода најплодотворнији и најрадоснији људи који су живели у познанству са Богом. -Један од њих је и Свети апостол Лука који је познанство са Богом, Христово Јеванђеље и Његову науку записао у књизи Јеванђеље и оставио поколењима и историји. Један од таквих људи јесте и из нашега рода - Свети Петар I Митрополит и Чудотворац Цетињски, којег слави сва Православна Црква. Свети Петар, као познавалац и следбеник Божји, нарочито је позивао Србе на јединство и слогу. Као поштоваоци Светога Петра, испунимо и ми овде у Дринићу и у читавој Крајини поруку Светога Петра да живимо у слози! Ако будемо сложни, без обзира на то што нас је мало, бићемо јаки и успјешни, поручио је епископ Атанасије рекавши да је посебно обрадован бројем младих људи на богослужењу, јер су млади гарант нашег трајања и својим присуством у храму уверавају да су на правом путу.

После Литургије епископ Атанасије је служио помен код спомен обиљежја борцима Отаџбинског рата 1991-1995. године и у молитви обухватио и пострадале током Другог светског рата 1941-1945. године, чије спомен обиљежје је у непосредној близини. У обраћању код споменика на коме су исписана имена 252 борца из рата 1991-1995. који животе положише за живот у слободи на овим просторима, Епископ је нагласио да принесени животи подстичу на љубав према ближњима и уче нас како да ценимо сваку људску личност, као и вредности за које су они принели своје животе. Осврћући се на страдале у Другом светском рату Епископ је додао: -Свако има право на молитву, али нажалост, они безбројни из нашега рода који су пострадали 1941. године и наредних година били су осуђени да страдају и по други пут, јер им је деценијама била ускраћена молитва, као и знамење Часног Крста које су они носили.

После парастоса уследила је трпеза љубави у сали ресторана „Сунце“ у Дринићу, који је припремила општина Дринић на челу са начелником г. Драгом Ковачевићем. Током ручка Епископ се обратио вјерном народу захваливши и честитајући претходном начелнику општине Дринић Драги Ковачевићу и његовим сарадницима на досадашњим резултатима у руковођењу општином, а такође и новоизабраном начелнику Дринића Милану Грбићу честитао избор и пожелео да са сарадницима оствари добре резултате у раду на општу корист Дринића и околине.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка