Лудвиг фан Бетовен: Миса солемнис

(Ludwig van Beethoven: Missa solemnis Wort // Werk // Wirkung) Књига пред нама „Ludwig van Beethoven – Missa solemnis“ је објављена као кооперативни пројект Deutsche Bibelgesellschaft са издавачем Carus-Verlag.

Ово је књига која отвара серију WORT//WERK//WIRKUNG (Реч//дело//утицај), у којој су значајна хорска дела и њихов однос према тексту Библије изложена, аналаизирана и осветљен њихов утицај на потоња дела. Приређивач књиге је теолог и музиколог професор др Мајнрад Валтер из Фрајбурга. Повод овој публикацији је 250. рођендан Лудивга фан Бетовена у 2020. години.

Вокално ремек-дело Missa solemnis је Бетовен компоновао 1822, назвавши га ”до тада највећим делом које је компоновао”. Ова књига садржи и CD као ново извођење ове вокалне композиције са Kammerchor Stuttgart са диригентом Фридер Бернијусом на челу. Missa solemnis чини литургијски текст католичке мисе . 

Књига показује дело на коме су кроз столећа деловали многи људи и у којој мери је оно утицало на осећања људи. Међу најпроминентније реципијенте иду, на пример ,композитор Рихард Вагнер и славни диригент Вилхелм Фуртвенглер. Овај пратећи текст у књизи не изискује многа фах-предзнања.

Аутори су Ханс-Јоахим Хинрихс, Јакоб-Себастијан Кох и Фридер Бернијус. Хинрихс је музиколог и професор емеритус на универзитету у Цириху, и издавач „Archivs für Musikwissenschaft“ и „wagnerspectrums“. Једно од његових тежишта у истраживању је и дело Лудвига фан Бетовена. Саприређивач Кох је теолог, музичар и апсолвент класе Дитрих-Фишер Дискауа са дисертацијом у области црквене музике. Он је и референт за културу при секретаријату Немачке бискупске конференције у Бону.

У том својству је он иницијатор многих интердисциплинарних сусрета на пољима: теологија-култура-естетика. Бернијус је, пак, оснивач и водитељ Kammerchor Stuttgart у Штутгарту. Веома оригиналан пројект да се на пријемчив начин понуди музиколошка анализа једног ремек-дела као и његова рецепција у различитим изразима његове теолошке позадине. 

Протопрезвитер-ставрофор Зоран Андрић (Минхен – Рим)