Мало освећење обновљене цркве Пресвете Богородице на Старом гробљу на Цетињу

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у суботу, 10. октобра, на Михољске задушнице, Свету Архијерејску Литургију и обавио мало освећење обновљене цркве Пресвете Богородице на Старом гробљу на Цетињу, поводом 115. година од њене изградње.

Високопреосвећеном Архиепископу Г. Амфилохију на Светој служби Божјој саслуживали су Архимандрит Лука Игуман Цетињског манастира, Протојереј-ставрофор Саво Тутуш, Протојереј Гојко Перовић Ректор Цетињске Богословије, Јереј Обрен Јовановић парох Цетињски, Јереј Мирчета Шљиванчанин парох Подгорички и ђакони Игор Балабан и јерођакон Јаков сабрат Цетињског манастира.

У архипастирској бесједи, након прочитаног Светог Јеванђеља, Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије говорио је о значају данашњих Задушница и сјећању на наше покојне, и рекао да су Господу принијети сви они који су овдје живјели у прошлим вијековима и којих се Црква Божја сјећа увијек а нарочито на дан Задушница, када се моли за њихове душе, да их Господ упокоји у њедрима Авраама, Исака и Јакова, да их обдари животом вјечним и да припреми васкрсење њихово у дан судњи, када буде судио живима и мртвима.

„Овај храм, подигнут у вријеме и наредбом краља и господара Црне Горе Николе Првог Петровића, посвећен Пресветој Богородици, оној која је родила Христа Бога, подигнут је управо овдје, на овом гробљу, да би се у њему сабирали живи потомци, али и да би се кроз њега и у њему обнављало памћење, љубав и молитва и за оне који почивају око овог Светог храма, а много је више оних који око храма почивају него нас који смо се у њему сабрали. Међу њима су и угледне личности из историје Црне Горе 19. и 20. вијека. Само да поменемо великог војводу Пека Павловића, знаменитог витеза из херцеговачког рата, као и многе други који су похрањени овдје око овог Светог храма, а њихове кости у њега уграђене. Благодарећи њиховим костима и њиховим благодатним присуством, овај храм се и обнављао и обновљен је прилозима добрих људи и трудом наших свештеника оца Гојка Перовића и оца Обрена Јовановића и Црквене општине Цетиње. Његовом обновом, дата је могућност да се и данас, после толико времена од његове изградње, поново саберемо у њему, да се Господу помолимо и за себе и своје спасење, а да, у исто вријеме, обновимо и љубав своју и сјећање своје на све оне који почивају око овог храма и чекају трубе судњега дана, када ће Бог судити живим и мртвима и Царству његовом неће бити краја", рекао је Митрополит Амфилохије.

Владика Амфилохије помолио се Господу да обнови и непрекидно у нама обнавља памћење и сјећање на покојнике, на све оне који су се упокојили у нади на Васкрсеење и живот вјечни.

„Нека овај храм, као и досад, и у убудуће сабира у себе душе жедне и гладне Божје љубави, Божје истине, Живота вјечнога. Нека Господ обнавља вјеру и наду и љубав у нашим срцима, у срцима свих људи, да би кроз ту духовну и моралну обнову познали све ширине, дубине и висине неизрецивих тајни Божјих, па и ову дубину и висину првина које се уносе у Царство небеско, које приноси Васељена. Дубину и висину велике и Свете истине да је Бог заиста Бог живих а не Бог мртвих, да у Богу нема мртвих, у Њему су сви живи, било они који су преминули било они који су још овје на земљи", рекао је у својој бесједи Високопреосвећени Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије.

Након Светог Причешћа Високопреосвећени Митрополит Амфилохије са свештенством служио је на гробљу испред цркве парастос свим упкојенима а по завршетку парастоса додијелио захвалнице Црквене општине Цетиње заслужнима за обнову ове цркве: инжењеру Момчилу Станојевићу, г. Радовану Ћирковићу, Мирославу и Лидији Јаблан, професору Предрагу Вукићу, Драгољубу Шпадијеру, Ивану Капичићу, Вељку Ражнатовићу, Младену Вујићу, Крцуну Ражнатовићу, Милеви Николић, Марији Ћеранић, професору Константину Ивановићу, Миленки Крговић и Милици Перовић.

С.К.

Извор: Митрополија црногорско-приморска