Манастир Светог Стевана на Криму захватио пожар
Пожар у овом кримском манастиру у потпуности уништио конак, библиотеку, ризницу.
Краснокаменка, Крим, 16. новембар 2020. - Током викенда у манастиру Светог Стефана Сурошког на Криму догодила се велика трагедија, јер је ватра уништила неколико зграда, међу којима и келије манастирске братије.
Поред двоспратнице у којој су живели монаси, у пламену су уништене и библиотека и ризница, а оштећена је и суседна зграда. Узроци пожара и размере штете још се утврђују, рекао је игуман архимандрит Марко за РИА-Новости. Цркве нису оштећене и није било људских жртава.
На територији манастира у селу Краснокаменка пријављен је пожар у петак у 18.20, а прве ватрогасне јединице стигле су на лице места до 18.29 ч.
Пожар, који је захватио површину од 590 квадратних стопа, угасили су ватрогасци суседног војног гарнизона и братија манастира.
***
Према речима игумана Марка, манастир Светог Стефана Сурошког један је од најстаријих манастира на Криму, за који се верује да је основан за време мисионарског рада апостола Андреја Првозваног. Налази се на надморској висини од 1.300 стопа, окружен црвеним планинама обраслим клеком.
У манастиру су се налазили подвижничка келија светог Стефана Сурошког, византијског борца за поштовање икона из 8. века, као и многих других подвижника. Пре револуције то је био највећи манастир на Криму, познат као Кримска лавра, казао је отац Марко.
У свом садашњем облику, манастир је 1858. године основао архиепископ херсонски Инокентије у част светог Стефана Сурошког. Према речима о. Марка, за време Светог Стефана Епархија сурошка је постала „мисионарска епархија за јужнословенска племена, и одатле се хришћанство почело ширити по словенским земљама“. Свети Стефан је први превео Јеванђеља и Псалтир на „словенско сурошко писмо“, како то каже хроника.
Убрзо после смрти Светог Стефана, кнез Бравлин Новгородски кренуо је у освојење Крима, иако су се он и његова пратња на крају покајали и примили Крштење молитвама Светог Стефана.
Кнез Владимир, крститељ Русије, веома је поштовао Светог Стефана и целивао је његове мошти као првог светитеља историјске Русије, додао је о. Марк.
Извор:Orthochristian (са енглеског Информативна служба СПЦ)