Међународни симпосион – Допринос брата Рожеа теолошкој мисли

Међународни симпосион – Допринос брата Рожеа теолошкој мисли
Међународни симпосион – Допринос брата Рожеа теолошкој мисли
Међународни симпосион – Допринос брата Рожеа теолошкој мисли
Међународни симпосион – Допринос брата Рожеа теолошкој мисли

За духовну заједницу Тезе 2015. година има посебан значај: 100 година од рођења брата Рожеа, 10 година од упокојења брата Рожеа и 70 година од оснивања духовне заједнице у Тезеу. Поводом ове јубиларне године у Тезеу је од 30. августа до 6. септембра 2015. године одржан међународни симпосион на тему „Допринос брата Рожеа теолошкој мисли“. Гости симпосиона били су реномирани теолози, који су пред више стотина младих теолога из целе Европе и целога света реферисали о животу и делу брата Рожеа.

Следећи теолози су одржали своја предавања:

· Gottfried Hammann (Швајцарска): Да ли је брат Роже имао своју теологију?

· Silvia Scatena (Италија, Белгија): Питање живота и смрти – превазилажење и искушење у трагању јединства.

· Rowan Williams (Велика Британија): Теолошко наслеђе брата Рожеа: солидарност, немоћ и сиромаштво, и слобода која настаје кроз њих.

· Андреј Ћилерџић (Аустрија): Православни утисци о брату Рожеу и његовом животу за помирење.

· Владимир Фјодоров (Русија): Брат Роже, Митрополит Никодим и јединство хришћана.

· Michel Stavrou (Француска): Брат Роже и његов позив да се пробуде простори срца: тачке зближавања Тезеа и хришћанског Истока.

· Laurent Schlumberger (Француска): Да ли је могуће бити протестант и монах?

· Beate Bengard (Немачка): Брат Роже и Paul Ricoeur. Путови узајамног теолошког обогаћивања.

· Karen Scott (Сједињене Америчке Државе): Доживети и мислити Исуса.

· Marguerite Léna (Француска): „Живот коме се нисмо усудили да се надамо” – како је брат Роже претворио наду у праксу.

· Амеле Екуе (Того, Швајцарска): Живети рањиву стварност љубави. Допринос брата Рожеа хришћанској етици.

· Thomas Menamparampil (Индија): Трагање за дубљим смислом: азијске верске традиције и брат Роже.

· Константин Сигов (Украјина): Рањиво поверење и „нова песма” Тезеа.

· Јулија Видовић (Србија, Француска): Брат Роже: живот просветљен Писмом.

· Job Getcha (Француска): Брат Роже и молитва срца.

· Dimitra Koukoura (Грчка): Тезејска порука младима.

· José Oscar Beozzo (Бразил): Од Ресифа до Алагоњаса: присуство Тезеа на екуменском путу Цркве у Бразилу.

· Hermen Shastri (Малезија): Великодушна вера и парабола заједнице.

· Edwin Arrison (Јужна Африка): Рвање са надом, борба са помиреним срцем ... поглед из Јужне Африке.

· Dorothea Sattler (Немачка): Доприноси брата Рожеа теолошкој мисли.

· Walter Kasper (Немачка, Италија): Милост и екуменски пут брата Рожеа.

Епископ Андреј аустријско-швајцарски говорио је на тему „Православни утисци о брату Рожеу и његовом животу за помирење“. У свом харизматичном предавању нагласио је утицај Тезеа на православне младе и изразио своје радовање што сваке године на стотине младих из Србије пође у Француску у Тезе. У свом предавању владика Андреј је поредио брата Рожеа са значајним личностима, као што су Мартин Лутер Кинг или Махатма Ганди, као и великим теолозима и духовницима Православне цркве: Свети Серафим Саровски, старац Силуан Светогорац и Патријарх Павле српски.

Нагласио је однос православних Цркава са братом Рожеом и његовом духовном заједницом: брат Роже је био гост на свечаностима поводом хиљаду годишњег јубилеја Свете Горе. Такође је у својој младости радо посећивао православна богослужења. Брат Роже је мистерију Православља видео у искреном ишчекивању васкрсења. Заједница у Тезеу јекапија за младе људе да приђу Цркви и упознају науку Христову.

Размишљања Владике Андреја била су повод младим теолозима за дискусију и размену својих искустава. На питања младих теолога Владика Андреј је давао занимљиве одговоре и обогатио разговор својим личним искуствима из Тезеа из младости. Тако је подсетио на 2000-годину када је још као архимандрит са групом младих са Косова и Метохије посетио заједницу Тезе.

Поред владике Андреја, као српски теолог говорила је и Јулија Видовић на тему „Брат Роже: живот просветљен Писмом“. Она је изнела врло занимљива запажања о брату Рожеуу смислу да се у свом животу никада није наметао Црквама, него да је са љубављу прихватао свакога човека којег му је Господ постављао на његовом животном путу. Текстове Светог Писма брат Роже није посматрао компаратистички, него је, по угледу на Свете оце, живео по речи Божјој. Јулија Видовић је брата Рожеа поредила, између осталих, и са светим Јустином Поповићем, који је у Светом Писмо себи као духовну храну тражио реч Божју. На постављено јој питање које паралеле она види између брата Рожеа и Светих отаца по питању Светог Писма, Јулија Видовић је одговорила да су се Свети оци као и брат Роже хранили Светим Писмом као речју Божјом и тако позивали друге на дијалог и учешће у заједници. Ово је многе младе теологе охрабрило да свој приступ Светом Писму преиспитају и не прилазе му на чисто рационалној академској основи, већ да у њему траже себи духовну храну и извор живота у речи Божјој.

Теологија и молитва су симбиозно повезане. Тако су млади теолози на симпосиону имали, поред занимљивих предавања, и времена за духовне разговоре  и усрдну молитву.

* **

Заједницу Тезе је основао 1945. године Реже Шулц рођени Швајцарац. Заједница данас броји 100 браће пореклом из више од 30 земаља света. Православне Цркве негују пријатељске односе са овом духовном заједницом. Годишње Тезе посети више стотина хиљада младих, и тамо проводе време у заједништву и молитви. Поред уобичајених сусрета у самом Тезеу, током године се организују и сусрети широм света за младе људе. Тако ће новогодишњи сусрет бити организован у Валенсији (Шпанија), а лета 2016. године у Бенину (Африка).

jерођакон Стефан (Југовић), Dipl. theol., Минхен

Dipl. theol. Јован Стојановић, Минхен/Босе

Фотографије: jереј Александар Хорнеј, Украјина