Међурелигијски и међуверски скуп у Асизију

Асизи, 17.9.2016. - Представници девет различитих религијских оријентација окупили су се под мотом „Жеђ за миром“ како би у овом градићу посведочили колики је допринос религија миру. Заштитник градића, и сусрета у њему, јесте св. Фрања (1181/82-1226), који услед своје проповеди у муслиманском војном логору у египатском месту Дамијет важи за апостола мира.

У скупу учествује Његова Све-Светост васељенски Патријарх Варотломеј, као и поглавар Англиканске заједнице Архиепископ кентерберијски Јустин Велби. Овде је и генерални секретар Светског савета Цркава пастор Олав Фиксе Твејт. Поглавар Римокатоличке Цркве је обећао допутовати у уторак на завршну заједничку молитву, кад ће се упутити заједничка порука о миру и помирењу међу народима.

У међувремему се воде разговори у тридесетак радних секција. После свечаног отварања скупа од стране Председника Италије Серђа Матареле у недељу поподне, наредна два дана око 500 верских великодостојника, политичара, носилаца Нобелове награде за мир, научника, новинара и активиста разматраће теме које бар на први поглед немају много шта заједничког са духовношћу.

Наиме, реч је коегзистенцији религија, али и о праву на храну и воду, о информисаности и дезинформисаности при извештавању са сукобљених подручја, о миграцији народа, слабом привредном расту или о људским правима током извршењу казни. Долази у обзир разматрање стања у Алепу, као и у Тунису после тзв. арапског пролећа, у Израелу, Ираку, Африци и Индији.

Тачно пре 30 година је папа Јован Павле II (1978-2005) позвао на први сусрета верских великодостојника у Асизију. Садашњи пак сусрет ових религијских лидера, према речима локалног бискупа Доменика Сорентина, има већи „пророчки карактер“ него икад пре: свет се налази у „трећем светском рату у етапама“, казао је он.

Слично се изразио и намесник католичке монашке заједнице св. Еђидија Марко Импаљацо, истакавши да су проблеми настали услед глобализације и тероризма. Отуда, религије света морају се дистанцирати од сваког насиља, па сусрет у Асизију није само сусрет њихових лидера, него је и минифестација тога настојања.

Учесници скупа ће се молити према својим традицијама како би се, према речима бискупа Сорентина, избегао утисак да је реч о „религијској салати“. Међитим, кад буду упутили поруку мира и помирења, исти ти великодостојници проговориће једним гласом и једном душом. По бискуповим речима, свака религија поседује „енергију за грађење мира“.

Извор: Катпрес (превод с немачког Информативне службе СПЦ)