Милитвена сабрања у Далмацији

Милитвена сабрања у Далмацији
Милитвена сабрања у Далмацији
Милитвена сабрања у Далмацији
Милитвена сабрања у Далмацији

Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије служио је 1. новембра 2015. године свету архијерејску Литургију у манастиру Лазарици на далматинском Косову. Многобројни народ се сабрао на овом светом месту да се помоли Богу и Његовим великим угодницима, Светом Прохору Пчињском и Светом Јовану Рилском.

У току свете Литургије Владика је беседио о јеванђељској причи о богаташу и убогом Лазару: - И заиста, два светитеља које данас празнујемо били су велике аскете и духовни Лазари који су напустили све да би задобили Царство Небеско, поручио је епсикоп Фотије и додао да оваквим светлим примерима треба да се водимо и да не дозволимо, попут богаташа из Јеванђеља, да новац и богатство буду врховне водиље у нашим животима.

-Савремено доба носи пуно искушења, а разни људи богати новцем и заслепљени овоземаљском славом намећу нам се као узори како непосредно тако и путем медија. На свима нама је да, уз Божју помоћ, себе и своје ближње сачувамо од утицаја лажних идола који нас не уче ничему другом до површној и пролазној слави која, ако јој се препустимо, може да нас кошта вечне славе коју само Господ може да нам дарује. Томе нас поучава и приповедање из Јеванђеља говорећи како је богати човек након своје смрти доспео у пакао, док је убоги Лазар кога је богаташ свакога дана виђао испред своје куће, али се правио да га не види, остао достојан раја и Божје милости. Видевши то, богаташ замоли Господа да упозори његову браћу која су остала на земљи да се промене и да не живе расипничким и безврлинским животом, да не би и они били осуђени на вечне муке пакла. За нас је важно да на време схватимо да једино право богатство јесу наша духовна веза са Господом и наша љубав према ближњима и да је то једино богатсво које ћемо, после Судњег дана, моћи да понесемо са собом у вечност. Ако боље размислимо о пореклу речи "богат", можемо приметити да она потиче од речи "Бог" и из тога схватити њен прави смисао. У току свог земаљског живота свако од нас мора да има на уму да смрт није крај и да нам је овај живот дат да у њему заслужимо своје место у вечном животу. Због тога не смемо да дозволимо да нас заведе материјално богатство, нити да завидимо онима који га поседују, јер једино благо које заиста вреди не може да се купи новцем, веч само добротом, молитвом и врлинским животом, поручио је владика Фотије.

Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије служио је 31. октобра 2015. године, свету архијерејску Литургију у манастиру Крки. Тог дана наша Црква је славила имена великих богоугодника Светог Луке, апостола и јеванђелисте, и Светог Петра Цетињског. Такође, верни народ се сетио и устоличења Владике Фотија као Епископа далматинског које се одиграло на овај велики празник пре 16 година.

Свети апостол Лука има посебан значај за све вернике на подручју Далмације, будући да је управо он проповедао Јеванђеље по овим просторима и нашем народу приближио свето Православље. Иако је у младости изучио медицину, филозофију и животопис, овај велики светитељ одлучи да живот посвети Господу, па тако дође у Јерусалим где виде Господа Исуса Христа и би изабран за једног од Његових апостола. Заједно са апостолом Павлом путовао је по свету упућујући у веру Христову Јевреје и незнабожце. Многи су плодови труда овог светог човека који су иза њега остали на корист православном роду, а међу њима свето Јеванђеље, као и три иконе Пресвете Богородице и иконе Светих апостола Петра и Павла. До дубоке старости ширио је међу многим народима љубав јеванђељску, док га у 84. години злобни идолопоклоници не ставише на тешке муке Христа ради, те пострада Свети Лука мученичком смрћу, а његове чудотворне мошти беху пренесене у Цариград.

Свети Петар Цетињски беше митрополит црногорски који је поред своје духовичке мисије много учини за помирење завађених племена црногорских, али и одбрану земље од страних окупатора.  Био је оличење скромности и смирености и упркос силном утицају и поштовању које је уживао међу народом живот је провео у малој келији као прост монах. Упокојио се у 81. години, а његове мошти и данас почивају у манастиру на Цетињу.

Радостан је дан посвећен двојици овако врлинских светитеља, а за Епархију далматинску и посебно значајан, јер представља 16. годишњицу од устоличења Владике Фотија. Тим поводом Епископ далматински обратио се присутним верницима са речима да смо и поред напретка који смо заједничким снагама постигли, ипак тек на пола пута, јер у нашој Епархији још има доста цркава којима је неопходна обнова. Након бурног периода кроз који је наш народ прошао због ратних дешавања, православље у Далмацији поново је итекако живо и присутно у срцима и животима људи, непрестано се ради на обнови и изградњи светих храмова и негују се српски обичаји и традиција. Ипак, нажалост, многе су цркве и даље празне и зато је свима нама задатак да недељу и празнике проведемо на Литургији и у молитви, остављајући по страни у то време све друге послове и обавезе. Нема важнијег посла, ни за човека неопходнијег рада од приближавања Господу, јер је једино то оно што нас уздиже из наше смртне и пролазне природе, поручио је епископ Фотије.

Извор: Епархија далматинска