Милосрђе је пут који почиње од срца и долази до руку

Милосрђе је пут који почиње од срца и долази до руку, то јест до дела милосрђа, поручио је папа Фрања на данашњој аудијенцији у Ватикану, преноси Радио Ватикан. папа се осврнуо на одломак из Јеванђеља по Луки у којем Исус оживљава удовичиног сина у Наину. Ипак у средишту тог извештаја није велико чудо оживљења, него Исусова нежност према дечаковој мајци. -Милосрђе ту постаје велико саосећање, рекао је Папа и препоручио верницима да се, пролазећи Светим вратима, сете тог јеванђељског извјештаја.

-Кад је Исус видио ту уплакану мајку, она је ушла у његово срце! До Светих врата свако од нас долази носећи властити живот, са његовим радостима и патњама, намерама и неуспесима, сумњама и страховима, како би га предали Господњем милосрђу. Сигурни смо да се Господ приближава свакоме од нас, како би нам донео и пружио своју снажну утешну реч: 'Не плачи!' То су врата сусрета бола човечанства и Божјег саосећања.

-Прелазећи праг Светих врата, чинимо ходочашће у Божје милосрђе. Бог нам тада, као и преминуломе младићу, говори: "Кажем ти, устани!" Бог нас жели на ногама. Створио нас је да будемо на ногама, додао је папа Фрања, напомињући да и кад толико пута паднемо, кључна реч остаје иста: Напред, устани!

-Исусова моћна реч може нас подигнути и остварити у нама прелаз из смрти у живот. Његова реч нас оживљује, дарује наду, крепи уморна срца, отвара наш поглед на свет и живот који иде изнад патње и смрти, поручио је папа Фрања. -Оживевши младића, Исус га "даде његовој мајци". Она други пут постаје мајка, али син којег је сада примила није од ње добио живот. Мајка и син примају тако властите идентитете захваљујући Исусовој моћној речи и његовом чину љубави. На тај начин, особито током Јубилеја, мајка Црква прима своју децу, препознајући у њој живот који је дар Божје милости. Захваљујући тој милости, милости крштења, Црква постаје мајка и свако од нас постаје њено дете, објаснио је Папа.

Исусов чудесни чин није намењен само за удовицу и њеног сина, чин ограничен само на онај град. У том милосрдном делу, "Бог излази у сусрет свом народу", поручио је папа Фрањо и истакао да је пожелео да се Јубилеј милосрђа слави не само у Риму, него и у свим месним Црквама у свету, да би се читава Црква распршена по свету ујединила у једној јединој песми хвале Господу. -Приближавајући се Вратима милосрђа, приближавамо се Исусовом милосрдном срцу. Он је истинска врата која воде спасењу и дарују нови живот, нагласио је Папа и додао: -Милосрђе, било у Исусу, било у нама, пут је који почиње од срца и долази до руку, а то значи да са новим срцем, срцем које је Исус излечио, рукама чинимо дела милосрђа, настојећи помоћи и бринути се за многобројне потребите.

Извор: ИКА