Мирослављево јеванђеље у холу РТС-а

Фототипско издање најстаријег рукописа српске ћирилице Мирослављево јеванђеље изложено у холу зградe РТС-а. Реплика књиге, коју је могуће и листати, изложена је до 31. јануара.

Фототипско издање Мирослављевог јеванђеља, најстаријег сачуваног рукописа српске ћирилице, изложено је у холу на улазу у зграду Радио-телевизије Србије. Од 6. до 31. јануара биће доступно свима онима који желе да виде реплику књиге која је пронела славу српске културе по свету.

У комплету фототипског издања налазе се и две пратеће књиге - Историјат и Коментари који ближе објашњавају због чега је Мирослављево јеванђеље постало део Унескове библиотеке "Памћење света" и тако сврстано међу највреднија покретна добра које је направила људска цивилизација. Такав статус поред Јеванђеља имају и оригиналне Бетовенове ноте, Гетеови рукописи, Магна карта либертатум, амерички устав.

У фототипском издању Мирослављевог јеванђеља налази се и 166. лист, познатији као Петроградски лист, који недостаје оригиналу и који се данас чува у Националној библиотеци Русије у Петрограду, и који је половином 19. века украден из Манастира Хиландар.

Фототипско издање овог рукописа издала је издавачка задруга "Досије" штампајући књигу 1997. године у Јоханезбургу, у тиражу од 299 примерака и сваки примерак има своју посебну нумерацију, као и повељу о власништву која иде уз комплет. У изложбеном простору РТС-а изложен је ауторски примерак књиге.

Фототипско издање Мирослављевог јеванђеља била је једина забрањена књига у Србији током владавине Слободана Милошевића, а данас се налази у библиотекама готово свих светских универзитета који имају катедру за проучавање славистике. Књига се, између осталог, налази у Британској библиотеци и Америчкој конгресној библиотеци.

Излагање ове књиге у изложбеном простору РТС-а прати и ТВ Хроника о Мирослављевом јеванђељу која се током божићних празника свакодневно приказује на Првом програму РТС-а од 6. до 10. јануара, премијерно у термину од 11 часова.

Сви заинтересовани ће моћи не само да погледају ову књигу већ и да је прелистају, погледају повез књиге, обрате пажњу на светски познате минијатуре.

Како аутори фототипског издања Вељко Топаловић и Душан Мрђеновић кажу, књиге постоје да се читају и прелиставају, а не само да се гледају. Прелиставати оригинал би наравно било немогуће и штетно по књигу, али се овакве ствари штампају управо да би биле доступне широј јавности.

Иако је првобитно било договорено да се ова књига изложи само у време празника, од 6. до 13. јануара, због великог интересовања, у договору са ауторима, одлучено је да књига остане изложена до краја јануара.

Извор: РТС