Миротворачки сусрет у Тирани
У организацији Заједнице Светог Еђидија у Тирани је одржан међурелигијски сусрет на тему „Политика подршке“. – Апелује се на миротворачку моћ религија. – Српску Православну Цркву представљао Митрополит црногорско-приморски Амфилохије са проф. Богословије Светог Петра Цетињског Аполоном Мишченком. У недељу, 6. септембра, конференција је почела служењем Божанске Литургије у Саборном храму Васкрсења Христовог у центру Тиране.
На Литургији су служили Његово Блаженство Архиепископ Тиране, Драча и све Албаније Анастасије, Његово Високопреосвештенство Митрополит белгијски Атинагора, Његово Високопреосвештенство Митрополит Зимбабвеа Серафим, Његово Високопреосвештенство Митрополит борисполски и броварски Антоније, Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, Његово Високопреосвештенство Архиепископ темишварски и Митрополит банатски Јован, Његово Високопреосвештенство Митрополит ахајски Атанасије, Његово Преосвештенство Архиепископ бјалисточки и гдањски Јаков, Његово Високопреосвештенство Митрополит бератски Игњатије, Његово Високопреосвештенство Митрополит Корче Јован и Његово Високопреосвештенство Митрополит ђирокастрански Димитрије. Одман после Литургије приређен је пријем у Синодском центру Албанске Православне Цркве.
У недељу увече, на отварању је одржана скупштина у Конгресној палати Илевен, где су говоре одржали представници различитих религијских заједница и државни функционери. Међу најважнијим, на Скупштини су говорили Архиепископ албански Анастасије, Председник Црне Горе Филип Вујановић, премијер Албаније Еди Рама, док је писмо Његове Светости папе Фрање прочитано.
Позивом Европској унији да се заузме за солидарност са избеглицама у недељу је почео Међународни миротворачки сусрет у организацији Заједнице Светог Еђидија. Европа мора да пружи поуздана политичка решења кризе на Блиском истоку, а уз то, на религијама је да негују солидарност, спречавају терор и залажу за мир једних међу другима.
На скупу, који је почео у уторак у албанској престоници, окупљено је више хиљада учесника из целога света, међу којима и 400 верских великодостојника, политичари и истакнути радници на пољу културе, представници међународних организација.
Председник Италије Серђо Матарела је окарактерисао садашњу избегличку ситуацију као изазов за сваку земљу појединачно и Европу уопште, која мора реаговати позитивно у смислу поштовања људских права. „Зидови и бодљикава жива неће угасити ватру“, нагласио је Матарела, који је од Европске уније затражио интелигентна, далекосежна и смела политичка решења. Темељи за ово су дијалог, развој, интеграција и безбедност за то становништво.
Оснивач Заједнице Светог Еђидија Андреа Рикарди заузео се за увођење „политике подршке“, што би подразумевало указивање помоћи избеглицама од стране организација као и приватних лица. „Поједини грађани, заједнице, парохије и организације треба да су способни да преузму одговорност за азиланте“, при чему се позваона апел Папе Фрање изречен у недељу да се према избеглицама понашамо хумано.
Архиепископ албански Анастасије (Јанулатос), поглавар Албанске Аутокефалне Православне Цркве, на примеру своје земље, разјаснио је да мир и миротворачка сарадња између религија у циљу стварања солидарног друштва иду руку под руку. „Да би се мир постигао, неопходна претпоставка је мир између религија.“
Веома оптимистички говорио је и рабин Давид Розен из Беча: „Никад раније у историји човечанства није било толико разговора, сарадње и подршке између припадника толиких религијских определења на добро читавог човечанства као данас.“ Иначе, рабин Розен је почасни представник Међународног савета хришћана и Јевреја.
Католичка лаичка заједница Светог Еђидија сваке године организује међународне и миротворачке сусрете у спомен на дане Молитве за мир светских религија, које је Папа Јован Павле II сазивао у Асизију почев 1986. године. Ове високорангиране скупштине одржавају се сваке године у неком другом европском граду и окончавају се заједничким апелом окупљених верских великодостојника за мир у свету. Почев од 2002. године овај сусрет се заказује за септембар како би се људи подсетили и на терористичке нападе на њујоршки Трговински центар 11. септембра 2001. године.
Овогодишњи сусрет који је одржан по мотом „Мир је увек могућ“ изложио је и предлоге за окончање сукоба у Сирији, Ираку или Либији.
Извор: Катпрес (превод Информативне службе)