Митрополит Амфилохије: Није с Богом лако ратовати; поклонимо се Христу

Митрополит Амфилохије: Није с Богом лако ратовати; поклонимо се Христу
Митрополит Амфилохије: Није с Богом лако ратовати; поклонимо се Христу
Митрополит Амфилохије: Није с Богом лако ратовати; поклонимо се Христу
Митрополит Амфилохије: Није с Богом лако ратовати; поклонимо се Христу

Братско сабрање свештенства Митрополије црногорско-приморске почело је 30. децембра 2019. године светом архијерејском Литургијом коју је у цркви Светог Николе у Улцињу служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са свештенством уз молитвено учешће верног народа.

Архиепископ цетињски је казао да је Христос спасење и пуноћа живота, вечна и непролазна истина, да је сва служба коју Црква служи већ две хиљаде година призив свим људима и земаљским народима да приђу и да се поклоне Христу јер је у Њему живот вечни и спасење. Владика је казао да су кроз те две хиљаде година милиони оних који су пришли Христу, крстили се и ходили за Њим, слушали Његову реч, а Он их је обдарио и непрекидно обдарује Својим вечним и непролазним животом:

„То призвање да идемо за Христом постоји и оно непрекидно одјекује. Али, сам Господ је рекао, чусмо у Светом јеванђељу, да они који Њега признају пред људима, и Он ће њих признати пред Оцем Својим небеским. А они који се Њега одрекну пред људима и Он ће се њих одрећи пред Оцем Својим Небеским. Он као пут истина и живот, показује нам прави пут којим треба да ходимо у овом пролазном земаљском животу, који је препун беспућа и кратких путева. Једни пут који је истина и живот јесте управо Он коме прилазимо, коме се клањамо, у име којега се крштавамо, са којим се сараспињемо у овом земаљском животу.“

Подсетио је Митрополит да је Христос разапет за нас и наше спасење, али је и васкрсао из мртвих и све у животу оних који су Његови је у знаку Његовог распећа и васкрсења: „То је и вертикала Цркве Божије, Цркве Христове, јер је то вертикала Његовог живота, и тако је то вертикала свих оних који су Његови кроз вјекове, од древних пророка који су Га припремали, до Његових апостола, па онда до свих оних који су кроз вјекове ходили за Њим.“

Један од тих дивних пророка је и Свети пророк Данило кога данас прослављамо, а који је живио петсто година пре Христа у изабраном јеврејском народу. Био је заробљен и одабран са другим младићима да на царском вавилонском двору учи школе. Иако је био при царском двору, остао је са још тројицом младића веран живоме и истинитоме Богу. „Нијесу се поклањали лажним идолима, тога цара Навуходоносора и његових  наследника, него су били спремни да живот свој жртвују за правога Бога“, бесједио је владика и подсјетио да је Господ изабавио Светог пророка Данила и три отрока када су били бачени у јаму, тако да су били светлијега лица од оних који су одњеговани у раскоши.

Говорећи о двојици подвиижника и страдалника које данас славимо, Преподобном мученику ђакону Авакуму и игуманану Пајсију, који су пре двеста година мученички пострадали у Београду, Митрополит је истакао да  ђакон Авакум није послушао чак ни своје родитеље који су га молили да сачува своју веру, али да се привидно ње одрекне и прихвати ислам. „Он је набијен на колац и мученички пострадао. Они који су то урадили остали су запамћени као злочинци, а и други који су се одрекли Христа Бога, изгубили су свој образ и част, изгубили вјечни и непролазни живот ради земаљског живота, а Авакум је остао запамћен.“

Авакум и Пајсије, мученици и страдалници, као и Данило пре Христа, и многи други су Христу послужили и поклонили се, жртвовали свој пролазни живот за оно што је вјечно и непролазно. Сви су страдали, истакао је Владика, поклонили се Христу Богу и остали верни и Он их је признао пред Оцем Својим на небесима: „Нијесу за пролазне идоле и идеологије жртвовали себе, него су се жртвовали за Бога, обогатили се Богом, оним што је вјечно и непролазно. То је једино богатство које једино бива и овдје на земљи и које се наставља у вјечности, вјечном и непролазном Божијем царству.“

Митрополит Амфилохије је казао да Црква Божја, као и они који су њени, кроз векове распета, гоњена и прогоњена, као и пророци, апостоли и други мученици кроз векове, као и да се не треба чудити што и данас страда. Навео је да је и црногорска власт обезбожена, навуходоносорска, лењинистичко-стаљинистичка власт. Подсетио је да је само у СССР седамдесет милиона људи побијено у несрећној међусобици, брат је убијао брата. „Наши стаљинисти су наслиједили ту злочиначку лењинистичко-стаљинистичку идеју, а послије су се ради своје власти и части, чак и Стаљина одрекли, па је настао Голи оток. Првоборци су позатварани зато што су остали вјерни Стаљину, а не Брозу. Преко 60 хиљада људи из Црне Горе је стрпано и побијено, од јаме Петра Комненића, па редом, а колико их је тек ван Голог отока уништено.“

Високопреосвећени Владика је казао да су они убијали и у току и после рата, да су гонили име Божје, Цркву Божју, и отимали имовину, приватну и црквену: „Њихови наследници то сада приватизују и узимају директно за себе, своју власт и част и среброљубље. Отишли су, нажалост, и даље него што су то урадили титоисти и стаљинисти, па не само имање, већ хоће да одузимају и храмове Божије. Донијели су најсрамнији закон који је донијет икад у Црној Гори.“

Поручио је да ће проћи овај закон, односно безакоње и безаконици, као што прошли и они древни безаконици у Вавилону. Констатовао је да и ови модерни безаконици граде вавилонску кулу да би били јачи и моћнији од Бога. „Није с Богом лако ратовати, и то би требало да схвате и ови наши који су сада на власти. Сви који су с Богом ратовали завршили су као Навуходоносор и други злочинци кроз историју“, рекао је митрополит Амфилохије и додао да свим његовим наслиједницима, као и цару Валтазару, пише оно што је открио пророк Данило: Измерен си, пролазан си, ништаван, пропашћеш!

Црква Божја, као и они који се клањају живоме Господу, пролази кроз распеће и страдање, али задобија и силу васкрсења Христовог, казао је, између осталог, Архиепископ цетињски и додао: „Она се не клања смрти и пролазности, него Богу вјечноме и непролазноме, Христу Богу нашем, облачећи се у Њега у тајни крштења, примајући Духа Светога у тајни миропомазања и у другим светим тајнама, трудећи се да живи по ономе како је заповједио Бог и проповједајући Јеванђеље“, рекао је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

Казао је да је то оно нашта нас је Господ призвао и позвао, то је оно на чему је призван и свети храм и данашње сабрања у Улцињу, то је суштина и сабрања свештенства Митрополије црногорско-приморске: „Дакле да се поклонимо Христу Богу, да видимо јесмо ли вјерни Њему својим животом, својом ријечју, трудом, и да ли смо спремни да истински носимо Његов крст: Ко хоће да иде за Мном, нека се одрекне себе, нека узме крст свој и нека иде за Мном. То је позив Христов свима, а нарочито нама епископима, свештеницима, ђаконима, али и свима вјернима. Сви смо призвани да носимо крст Христов и да се поклањамо Његовом Светоме имену, Оцу и Сину и Духи Светоме“, закључио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

Након Литургије, радни део сабрања свештенства Митрополије црногорско-приморске настављен је у новоизграђеној сали краља Николе.

Извор: Митрополија црногорско-приморска