Митрополит Амфилохије служио у Зети и на Цетињу

Митрополит Амфилохије служио у Зети и на Цетињу
Митрополит Амфилохије служио у Зети и на Цетињу
Митрополит Амфилохије служио у Зети и на Цетињу
Митрополит Амфилохије служио у Зети и на Цетињу

Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је на празник Светог Силвестера, папе римског, и Преподобног Серафима Саровског, са свештенством свету службу Божју у цркви Свете Петке Римљанке у манастиру Светог Јована Владимира у селу Курило у Зети. У литургијској бесједи након читања Јеванђеља владика Амфилохије је рекао да је Господ својим обрезањем испунио закон и пророке.

-Али је онда Он замијенио тјелесно обрезање обрезањем духовним, обрезањем срца, очишћењем и умирањем старога човјека да би се родио нови човјек по лику Онога који га је створио. А то јесте управо света тајна крштења, рекао је Митрополит црногорско-приморски. Он је рекао да је тако Господ прво призвао апостоле, а онда и све који су повјеровали у Њега. -Он им је рекао: Идите и крштавајте све народе у име Оца и Сина и Духа Светога учећи их да држе све што сам вам заповиједио. И ево, ја сам са вама у све дане до свршетка вијека и свијета, подсјетио је на Господње ријечи владика Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је рекао да је Свети Серафим Саровски једна о најдивнијих личности Цркве Христове 19. вијека. -Он је данас познат и признат у читавом свијету, нарочито у православној Русији, а исто тако и код нас. Он је велики угодник Божји, прозорљиви старац Саровске пустиње, који је канонизован 1903. године, уз присуство цара Николаја Другога, рекао је он и посјетио на светитељеве ријечи да је коначни циљ и смисао људскога живота задобијање Духа Светога.

Говорећи о Светом Силвестеру, Владика је казао да је он живио у доба Светог цара Константина и царице Јелене, и да се у његово вријеме десило воздвижење Часног Крста Господњега. Након причешћа вјерних митрополит Амфилохије је сабранима честитао вијенац новога љета Господњега. Он је посебно поздравио настојатељицу манастира монахињу Петру и њено сестринство, као и ктитора ове светиње господина Ратка Станковића, рекавши да ова световладимировска светиња и даље мора да се обнавља да би се и ми обновили у Христу Господу.

Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије служио је на празник Обрезања Господњег, Светог Василија Великог и Нову годину, са свештенством Литургију Светог Василија Великог у Цетињском манастиру.

У литургијској бесједи након читања Јеванђеља Владика је рекао да је обрезање Господње, с једне стране, испуњење Мојсијевог закона, као знак вјерности, односно завјета Богу. -У исто вријеме Он тиме посвједочује да је не само неизрецива тајна побожности, јединородни Син Божји, него да је заиста постао истински, прави човјек, да је примио људску природу. Зато се обрезује да би, како каже свети пјесник, обрезао нашу природу. Обрезао се да би нас ослободио, да би нас очистио од гријеха и свега онога што нас отуђује од Бога, казао је Митрополит црногорско-приморски. Он је казао да је Свети Василије Велики Његов дивни свједок. -Он је дивни свједок те велике неизрециве тајне побожности. Заиста је велики, и по својој мудрости, Богом дарованој, велики и по свом великом подвигу, велики и по својој дубокој вјери и свједочењу те вјере, рекао је митрополит Амфилохије.

Он је говорио о Светом Василију Великом као великом јерарху Цркве Божје, великом богослову и великом борцу против јереси аријанства која се у његово вријеме ширила Ромејским царством. Након великог входа митрополит Амфилохије је сабрата манастира Врањина јерођакона Неофита рукоположио у презвитерски чин. Након причешћа вјерних владика Амфилохије је са свештенством благосиљао славски колач.

Он је најавио да ће у наредној календарској години у Митрополији бити посвећена посебна пажња обиљежавању годишњица страдања добровољаца - наших исељеника из Америке који су потонули 1915/16. године у Медови, и жртвама савезничког бомбардовања Подгорице у Другом свјетском рату. Потом је у Митрополији одржао редовни годишњи састанак са студентима Богословског факултета из Митрополије црногорско-приморске.

Извор: Митрополија црногорско-приморска