Митрополит Антоније: Право насиље уперено против Украјинскe Православнe Црквe

Украјински православни митрополит бориспољски и боварски Антоније је истакао да су се само пуком срећом спасли животи 80 монаха манастира Успења Пресвете Богородице током пожара и нагласио одговорност власти за то.

Секретар Украјинске Православне Цркве, митрополит бориспилски и броварски Антоније (Паканич) прокоментарисао је 24. априла 2020.г. пожар у манастиру Успења Пресвете Богородице у Одеси и претходне нападе на храмове и манастире Украјинске Православне Цркве. На својој Фејсбук страници овај архијереј назива ово што се десило истинским насиљем над Црквом.

Он је скренуо пажњу на чињеницу да је пожар у Одеси у протеклих две седмице четврти случај ове врсте; међутим, овај пожар није једна од хипотеза, већ непобитна чињеница.

„Истовремено, треба ревносно захвалиљивати Богу што је избегнута велика трагедија. Уосталом, није било могуће бацити запаљену боцу са запаљивом смесом испод резервоара за гориво на безбедној удаљености, јер би ауто паркиран у близини цеви за гас конака братства експлодирао. Тамо се подвизава 80 монаха. Замислите колико би људских живота могло бити уништено да Господ није помогао,“ нагласио је владика Антоније. „У вези с тим, не плашим се да овај случај назовем терористичким нападом."

Он је приметио да су у свим таквим случајевима животи многих људи били угрожени.  Секретар Украјинске Православне Цркве навео је  да би се та криза могла избећи да су после претходних нападачких чинова и вандализма над црквама Украјинске Православне Цркве власти реаговале на одговарајући начин.

„Само ћу вас подсетити на то да су само у 2018. години у Кијеву била три подметнута пожара под   црквена здања - манастир Десетина, црква Иконе Матере Божје Свих жалосних радост и црква Преображења Господњег у стамбеном кварту Оболон“, подсетио је владика Антоније. „Да не говорим и о одговарајућим таласима вандализма који су одјекнули у различитим регионима Украјине (највише је пострадала Одеска епархија).“

Према његовом мишљењу, такве акције су покушај разбијања духа Украјинске Православне Цркве и приволевања да се тргује с канонским јединством Православне Цркве и шурује с расколницима и политичким патријама.

„Видимо да се из неког разлога та тенденција наставља и данас. Актуална власт или се претвара да то није случај или једноставно води политику која није успела чак ни на изборима, који су заувек сахранили Порошенка као свеукрајинског вођу и политичара,“ написао је архијереј. „Зашто се све ово ради, зашто је ауторитет Владимира Зеленског и његове странке срозан? Не знам како да одговорим на ово питање.“

То се може догодити јер постоји пуно људи у државном апарату који су још на неки начин повезани са претходном влашћу и који покушавају да дискредитују тренутну владу, навео је архијереј Украјинске Православне Цркве. Говори се да је уочи Васкрса председникова служба дала „задатак“ неким медијима да активно дискредитују Украјинску Православну Цркву и њеног Предстојатеља, Његов Блаженство Онуфрија, митрополита кијевског и све Украјине (пошто нарочито он није позивао парохијане  Украјинске Православне Цркаве да се за празник моле искључиво код куће).

„Ми се заиста надамо да ово нису ништа друго до непроверени подаци. Међутим, ако су наведене информације ипак истините, поставља се питање - да ли председник зна да одређени представници његове канцеларије користе методе које су далеко од правних и моралних стандарда? - приметио је митрополит Антоније. „Стварно, ништа се није променило, а ми и даље живимо према неким утврђеним обрасцима живота против којих је пре годину дана гласало више од 70 одсто грађана Украјине.“

„Важно је да председник државе преузме личну контролу над напретком релевантних истрага и да упутства да буде обавештен о резултатима случајева вандализма и напада на цркве Украјинске Православне Цркве у претходних пет година, као и да даје налог надлежним властима да провере неке медијске куће због дискриминације на основу религије и подстицања секташких сукоба,“ нагласио је митрополит Антоније.

15. априла запаљена је стара дрвена црква Свете Петке Параскеве у Епархији черновичко-буковинској, а тачна верзија је да је пожар подметнут.

Увече 21. априла пожар је отпочео на територији Хамалевског манастира Украјинске Православне Цркве светог мученика Харалампија у Шојском округу Сумске области. У ноћи 24. априла, на сам празник, у Одеси је пожар захватио манастир  Успења Пресвете Богородице; пожар је буктао око три сата.

Извор: spzh.news (за Инфо службу СПЦ са енглеског превела Сања Симић де Граф)