Митрополит Иларион: Европа заборавља свој хришћанси идентитет

Europe rejects Christianity as the basis for its identity, – Metropolitan  Hilarion (Alfeyev) - UOJ - the Union of Orthodox JournalistsВисокопреосвећени митрополит волоколамски Иларион, у интервјуу за ТВ канал „Росија 24“ датом Е. Грачевој 21. новембра 2020.г., одговорио је и на питање о хришћанском идентитету Европе.

Е. Грачева: Владика, овакав инцидент се недавно догодио у Шведској. Током  снимања ученика,  један ученик је морао да скине крст са себе на наваљивање фотографа. Фотограф је рекао да верски символ на грудима може да вређа друге ученике. Отац дечака је био љут и рекао је да би у Шведској ако се од некога затражи да скине хиџаб или Давидову звезду, то изазвало право негодовање јавности, а с обзиром на то да је то био хришћански символ, онда је то на месту. Да ли је, по Вашем мишљењу, исправан родитељски  приговор?

Митрополит Иларион: Мислим да је овај приговор исправан и, нажалост, може се упутити не само шведскима властима. Дуго времена власти европских земаља боре се против такозване исламофобије и антисемитизма, али заборављају да тако  шта као што је хришћанофобија већ дуго постоји у Европи, те да је прећуткивање хришћанске традиције, игнорисање хришћанских символа нешто са чиме грађани Европске уније стално суочавају. Чини ми се да случај који се догодио у Шведској не само да није изолован, већ постаје готово доминантан тренд у савременој Европи, то јест, Европа намерно напушта своје хришћанске корене, Европа је намерно занемарила своју хришћанску прошлост и садашњост, а већ и хришћани у Европи почињу да се осећају као дискриминисана мањина, иако су и даље квантитативно већина.

Много нам говори пример када је почетком 2000-их Европа одлучила да напише Устав. На крају ништа није произашло, али је нацрт Устава објављен. Речено је да је Европа наследник грчко-римске традиције, али ни у једној речи није поменуто хришћанство. То је, наравно, изазвало веома велико негодовање међу хришћанима широм Европе, јер је хришћанство саставни део европског идентитета. Довољно је доћи у било који град у Европи, погледати његову архитектуру и видети колико хришћанских цркава постоји у сваком европском граду, да бисмо разумели какав је значај хришћанство имало и има у прошлости за европски континент.

Стога, када чујемо да се распеће избацује из школских одељења и аудиторијума, или то да је ученик приморан да скине крст како не би шокирао муслимане (мада, зашто би се шокирали што он као хришћанин носи крст?), све ме то подсећа на нашу релативно недавну прошлост, када су наши учитељи откидали крстове ученицима, јер је код нас превладавала атеистичка идеологија и пропаганда. Надам се да Европа неће клизнути у такву ситуацију, да неће поновити грешке за које смо скупо платили.

Извор: Московска Патријаршија (с руског Информативна служба СПЦ)