Митрополит Иларион: Нацрт закона о вероисповедањима у Црној Гори грубо крши вољу већине грађана

У коментару новинској агенцији ТАСС-у, председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије митрополит волоколамски коментарисао је нацрт дискриминаторског закона о слободи вероисповедања и веровања и правном положају верских организација који је достављен црногорском Парламенту.

Жалосни и опасни преседан за секуларну државу да се меша у послове Цркве догађа се у Црној Гори, где је влада недавно одобрила и поднела Парламенту нацрт дискриминаторског закона о вероисповедањима, који предвиђа правни основ за одузимање државне имовине верским организацијама. Многе цркве, манастири и друге некретнине стечене или изграђене пре 1. децембра 1918. године биће изложене ризику национализације.

Свештени Синод Руске Православне Цркве у својој изјави од 9. јула 2019. већ је изразио забринутост у вези са припремом овог закона,  у вези којег је Венецијанска комисија раније више пута озбиљно изразила мишљење. Предлог закона је, без сумње, усмерен пре свега против интереса Српске Патријаршије, са којом, за разлику од других вероисповести, црногорске власти још нису постигле споразум. Истовремено, могућност усвајања новог закона озбиљно забрињава и Ватикан и друге религијске организације Црне Горе.

Већина верских некретнина на територији Црне Горе припада управо епархијама Српске Православне Цркве. То је због његовог осмовековног присуства на територији данашње Црне Горе и одражава њен темељни допринос успостављању црногорске државности. Српска Православна Црква обухвата огромну већину православног становништва Црне Горе, који су изразили негодовање због дискриминаторског закона на Црквеној скупштини у присуству више хиљада људи у Подгорици 15. јуна 2019. године. Петицију за опозив предлога закона потписало је преко 100 хиљада грађана Црне Горе, међу којима истакнуте, заслужне и уважене личности.

Председник Црне Горе М. Ђукановић је више пута изјављивао да ће нови закон осигурати пуна религијска права сваког грађанина земље. Али са дубоким жаљењем морамо признати да то није тако - предлог закона у свом тренутном облику грубо крши изражену вољу већине грађана.

Извор: Московска Патријаршија (с руског Информативна служба Српске Православне Цркве)