Митрополит Иларион о садашњем стању у Украјини
Високопреосвећени Иларион у интервјуу датом за ТВ канала „Росија-24“ 10. октобар 2020. говорио је о садашњем црквеном стању у Украјини.
Е. Грачева: Владико, ове недеље је постало познато да ће украјински ђаци на часовима историје сада проучавати историју борбе за „националну аутокефалну Цркву“; овај пасус је већ уврштен у текст новог уџбеника. Посебно се напомиње да је пријем „томоса“ ујединио патриотске снаге земље, а главном победом може се назвати смањење утицаја Руске Православне Цркве на живот Украјинаца. Имам питање: да ли је утицај Руске Православне Цркве на живот Украјинаца био тако велик?
Митрополит Иларион: У Украјини постоји Украјинска Православна Црква. Она је национална Црква Украјине. Она улази у састав Руске Православне Цркве у својству самоуправне Цркве. Њена веза са Руском Православном Црквом је историјска и духовна, но не постоји административна или финансијска веза. Током читавог периода владавине господина Порошенка у Украјини, управо они политичари о којима се сада говори у овом уџбенику покушавали су да убеде украјински народ да је Украјинска Православна Црква нека врста пете колоне Москве, да Москва управља овом Црквом и да преко ње утиче на украјинско становништво ... То је лаж. Штета је што је ова лаж сада унета у историјске књиге, јер то уопште не одговраа стварности.
Борба за аутокефалију Украјинске Цркве јесте борба коју расколници воде од самог почетка. Прво је то био Филарет (Денисенко), а онда, када више није био потребан, једноставно су га одбацили, добили су овај „томос“, али никада се нисмо сложили с тим да се превазилажење раскола може постићи легитимизацијом деловања расколника. Напротив, рекли смо да је превазилажење раскола могуће само на канонској основи.
Већина православних верника у Украјини није прихватила овај „томос“.Украјинска Православна Црква у њеном пуном саставу, сав њен епископат, све њено свештенство, сви верници чувају верност Руској Православној Цркви. То није нека лојалност Москви, није нека врста политичког положаја - то је верност оним духовним коренима, духовним изворима који уједињују наше народе, лојалност нашој јединственој крстионици кнеза Владимира, која није била у Москви, Петербургу или у неком другом руском граду, него у Кијеву. Из Кијева је потекло руско Православље, и то духовно јединство се чува до данас. Наставићемо да га чувамо. Ово није став Руске Православне Цркве против воље украјинских верника. Верници Украјинске канонске Цркве желе да сачувају јединство са Руском Православном Црквом. Штета је што се то неће рећи у том уџбенику историје.
Извор: Московска Патријаршија (с руског Р.Ракић)