Митрополит Николај у посети Источноамеричкој епархији

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански господин Николај посјетио је у октобру Епархију источноамеричку Српске православне цркве /СПЦ/, гдје је у учествовао у великом освећењу храма Светог Саве у Бостону, посјетио богословске факултете „Часног крста" Грчке православне цркве и „Светог Саве" СПЦ, те у манастиру Нова Грачаница у Либертвилу, на славу манастира Покров Пресвете Богородице, саслуживао на Светој архијерејској литургији.

Митрополит Николај је у пратњи секретара Митрополије дабробосанске протођакона Митра Танасића боравио у САД на позив Његовог преосвештенства епископа источноамеричког господина Митрофана, 

У освећењу хрма Светог Саве у Кемриџу, код Бостона, 11. октобра, осим владике Николаја, учествовали су и Његово високопреосвештенство митрополит либертвилско-чикашки господин Христифор, те епископи госпдоин Митрофан и средњезападноамеричко-новограчанички господин Лонгин, уз саслужење свештеника из цијеле Америке, те три ђакона.

Митрополит Николај је у пригодној бесједи истакао да „у тешкој атмосфери у којој се живи имамо потребу једног дубљег даха мирне радости", те да је „најбољи отпор овој данашњој хаотичности и пометњи тајанствено радовање у Господу Христу, побједиоцу гријеха, смрти и ђавола".

„Он савлађује и ублажава рат, избјеглиштво, неимаштину, неизвјесност, разочарење. Господ Христос је свјетлост која `обасјава сваког човјека који долази на свијет`. То је једина Свјетлост која се не ограничава само на неколицини људи или народа, већ треба да загрли све, без дискриминације народа, племена, боје, поријекла" - нагласио је високопреосвећени Николај.

Господин Николај је рекао да нас Црква позива да схватимо да она није једно затворено друштво спашених, који искључиво користе дарове Божије и боре се да стекну привилегије и свјетску власт, већ је света литургијска заједница вјерујућих, која признаје и слави искуство Христовог страдања, смрти и васкрсења, побједом над смрћу.

„Вјера у Христа нас не затвара у нас саме, у наш круг, у нашу земљу, у нашу помесну Цркву, него нас позива да славимо све и всја уз наду и љубав" - нагласио је митрополит Николај, позвавши присутне Србе, који су дошли из цијеле Нове Енглеске, те Илиноја, Пенсилваније, Охаја, Њујорка, Њуџерзија, Флориде и Сјеверне Каролине, да буду у свему примјер за углед у „овој гостољубивој земљи".

Владика Николај даривао је парохију у Бостону иконом Богородице Чајничке.

Прва мисионарска парохија у Бостону основана је 1973. године, а успостављена 1992. године.

Владике Николај, Лонгин, Митрофан и Христофор су 14. октобра, на православни празник Покрова Пресвете Богородице, у истоименом манастиру у Либертвилу служили Свету архијерејску литургију, уз саслужење 18 свештеника и четири ђакона.

Митрополит Николај одржао је бесједу о важности празника Покрова Пресвете Богородице у српској православној традицији и о улози Мати Божије као наше заштитнице и молитвенице пред престолом Божијим.

У манастиру Светог Саве у Либертвилу владика Николај одржао је помен блаженопочившем епископу америчко-канадском Мардарију Ускоковићу, првом епископу СПЦ на америчком континенту, и краљу Петру II Караџорђевићу, који су сахрањени у манастирској цркви.

Приликом посјете Богословском факултету Светог Саве СПЦ, високопреосвећени Николај одржао је предавање о теми „Свето Писмо - жива ријеч Божија".

Митрополит Николај служио је Свету архијерејску литургију у патријаршијском манастиру Рођења Пресвете Богородице у Њу Карлајлу, држава Индијана, и том приликом причестио монахиње овог манастира са њиховом игуманијом Макрином.

Свету архијерејску литургију владика Николај је служио и у храму Светог Георгија у Хермитаџу, у Пенсилванији.

Владика Николај је у држави Индијани посјетио храмове СПЦ  - Светог Саве у Гери, мјесту гдје је рођен свети исповједник Варнава Настић, епископ хвостански, затим Светог Илије у Меривилу, Светог Георгија у Шерилвилу и Светог Георгија у Источном Чикагу, те имао прилику да благослови бројну српску исељеничку популацију у САД.

Извор: Митрополија дабробосанска