Митрополит Тихон у својој првој посети Пољској Цркви

Митрополит Тихон у својој првој посети Пољској Цркви
Митрополит Тихон у својој првој посети Пољској Цркви
Митрополит Тихон у својој првој посети Пољској Цркви
Митрополит Тихон у својој првој посети Пољској Цркви

На позив Његовог Блаженства митрополита варшавског и све Пољске Саве, Његово Блаженство митрополит Тихон, предстојатељ Православне Цркве у Америци, службено посећује Пољску Православну Цркву од 17. до 22. августа 2018. године. Ово је први пут да је митрополит Тихон у посети Пољској Cркви од његовог избора као предстојатеља Православне Цркве у Америци у новембру 2012. године.

Чланови делегације су  архиепископ Венијамин Сан Франциска и Запада, протојереји Александар Рентел и Данило Андрејук, протођакон Јосиф Матусиак и чтец Роман Осташ.

Митрополит Сава је поздравио митрополита Тихона и делегацију по доласку на варшавски међународни аеродром „Шопен“ у петак, 17. августа 2018, после чега је гост посетио саборну цркву Свете Марије Магдалине и водио  разговоре о појединим темама. Следећег дана митрополит Тихон је отпутовао у манастир Светих Марије и Марте у Грабарки, поводом годишњег поклоништва и  служења Божанске Литургије  на велики празник Преображење. Манастир, који се налази на месту познатом као „Света гора“, посебно је популаран код поклоника, од којих многи долазе до његових капија након неколико дана пешачења од својих места боравка. У недељу, 19. августа, митрополити Сава и Тихон одслужили су празничну Божанску Литургију са члановима Светог Архијерејског Сабора Пољске Цркве, члановима америчке делегације и свештенством из целе земље.

Током следеће седмице митрополит Тихон и делегација посетиће цркве у североисточној Пољској, међу којима  и Саборну цркву  Свете Тројице у Хајновки, где ће их дочекати епископ хајновчки Павле; цркву Светог Николаја, Бјеловјеза, село на граници са Белорусијом које се дичи као једино селоса строго очуваном шумом у ​​Европи и служило је као место за лов цара Николаја II, цркву Успења, Бjелски Подласки, где ће их дочекати епископ Григорије; манастир Рођења Матере Божје у селу Жерки, где ће се молити пре моштима Светог дечака Габријела Заблудова, који је посебно поштован у целом овом крају; и цркве Светог Васкрсења, Светог Духа и Светог Премудрости у Бјалистоку, где ће се састати са архиепископом Јаковом Бјалистока и Гдањска. Епископ Андреј супрасаљски поздравиће митрополита Тихона и делегацију у 600-годишњем манастиру Благовести Пресвете Богородице у Супрасаљу.

Митрополит Тихон и делегација такође ће посетити југоисточну Пољску, где ће их дочекати архиепископАвељ Лублина и Хелма, кад ће посетити лублинску цркву Преображења и капелу Свете Тројице.

***

Пре Другогсветског рата Православна Црква у Пољској бројала је неколико милиона верника. Међутим, после рата велики део територије Пољске укључен је у оно што је данас Белорусија, Литванија и Украјина, што значајно смањује географску и бројчану величину Цркве. Данас Црква у Пољској броји преко 700.000 верника у више од 300 парохија и мисија широм земље. Поред Варшавске архиепископије, Црква има епархије са седиштима у Бјалистоку, Лублину, Лођу, Вроцлаву и Премислу. Има и свој богословски факултет и семинарију у Варшави, све већи број манастира и веома активну омладинску заједницу.

Православна Црква у Америци и Пољска Православна Црква негују дуге и нарочито блиске односе. Свети патријарх Тихон служио је као ректор семинарије у Хелму пет година, а потом и као лублински епископ  годину дана пре свог одласка у Америку 1898. године, док су поч. митрополит Иринеј, поч. архиепископ Кипријан и многа друга свештеника служили у Пољској Цркви пре свог доласка у Сједињене Државе после Другог светског рата. Последњих деценија две Цркве су блиско сарађивале у областима као што су рад с младима и верско и богословско образовање. Неколико архијереја и свештика Пољске Цркве зваршили су Академију Светог Тихона у Јужном Ханану или Академију Светог Владимирау Њујорку.

Митрополит Тихон и делегација вратиће се из Пољске у САД у среду 22. августа 2018. године.

Извор: oca  (са енглеског Инфо служба СПЦ)