Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој

Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој
Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој
Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој
Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој

Слава Епархије бихаћко-петровачке. Молитвено сећање на септембар 1995. године. Почетак изградње храма у Шиповачким Барама.

Светом архијерејском Литургијом и црквенонародним саборовањем у Оштрој Луци молитвено је прослављена крсна слава Епархије бихаћко-петровачке - Сабор српских светитеља. Верни народ Оштре Луке, мала и сиромашна општина у Републици Српској, великим срцем је прихватила изазов свог времена и подиже велики храм Христу Спаситељу под чијим сводовима је са радошћу угостила свештенство и благочестиви народ.

У храму Христа Спаситеља свету архијерејску Литургију служио је епископ Атанасије уз саслужење свештенства Епархије бихаћко-петровачке и гостујућих свештеника из више Епархија. Саслуживали високопреподобни свештеномонаси архимандрит Серафим (Кужић), настојатељ манастира Рмња, архимандрит Варнава (Дамјановић), намјесник манастира Трескавца, игуман Василије (Рожић), настојатељ манастира Клисине, игуман Теофило (Ђуричић), намјесник манастира Глоговца, протојереј-ставрофор Миладин Тешановић, парох хадровачки, протојереј-ставрофор Чедомир Арамбашић, парох стројички, протојереј-ставрофор Никола Пено, парох медљански, протојереј-ставрофор Саво Јанковић, парох рујишко-дубовички, протојереј-ставрофор Радослав Станковић, парох треће парохије шиповске, протојереј-ставрофор Карађорђе Дерајић, парох блатњанско-бушевићки, протојереј Синиша Сердар, парох Друге парохије дрварске, протонамјесник Дејан Зељкић, парох рибнички, јереј Милош Црепуља, парох пљевско-мујџићки, и протођакон Никола Перковић епархијски ђакон Епархије бихаћко-петровачке, и гост из Епархије осечко-пољске протојереј- ставрофор Михајло Марјанац, архијерејски намесник барањски.

Након свете архијерејске Литургије, епископ Атанасије причестио је вјерни народ и братство манастира Клисине, а након тога освећен је и преломљен славски колач. Обраћајући се вјеном народу и свештеницима епископ Атанасије честитао је крсну славу свима који живе на простору Епархије бихаћко-петровачке, наглашавајући да слава Епархије прославља Сабор најбољих из рода српскога. -Ово је Сабор најбољих који су положили испит пред Богом и народом, а испит је по Јеванђељу Христовоме, које су живјели и чине једно сабрање око нас. Нимало случајно, браћо и сестре, овај наш крајишки простор прославља Сабор Срба Светитеља. У том Сабору треба да се као у огледалу огледамо, у њима да видимо себе управо у положеном испиту светости и доброте, нагласио је епископ Атанасије.

Након свечаног богослужења, саборвање је настављено радним семиром за свештенство и монаштво Епархије, који је имао циљ да укаже свештенству на актуелне проблеме али и могућности на побољшању парохијског живота на овом крајишком простору разореном и запустелом.

Семинар се бавио темама: Пастирски рад са старима, немоћнима и болеснима - предавач: протојереј-ставрофор Миладин Тешановић, парох хадровачки, Пригодна привредна занимања свештеника на крајишким просторима као потребна активност у издржавању породице и као примјер њиховим парохијанима - предавач: протојереј-ставрофор Чедомир Арамбашић, парох стројички, Вјеронаука и њене могућности са младима - предавачи: вјероучитељи који су задужени за питања вјерске наставе у Епархији бихаћко-петровачкој.

Поводом годишњице трагичних догађаја у септембру 1995. године Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије упутио је следећи позив свештенству и монаштву подручне муи епархије:

Часни и Преподобни Оци, подсјећам Вас да је Православни Народ са простора наше Епархије бихаћко-петровачке почетних дана мјесеца септембра, а нарочито 9. и 10. септембра 1995. године, доживео масовни изгон са својих прадједовских огњишта, и да су многи у томе изгону изгубили своје животе, а њихови домови и храмови порушени. Због тога што се догодило тих дана, наша Епархија бихаћко-петровачка је и данданас безмало потпуно празна. Позивам вас, часни и преподобни оци, да са преосталим вјерним народом принесете утјешне молитве за све уцвијељене и напаћене. Сачините и молитве пратиље за оне који изгубише своје земаљске животе, да би оне стигле пред Бога као трајно свједочанство да их памтимо и да имамо за њих љубави. Црква је ризница памћења и, захваљујући Њој, ниједна суза и уздах невиних неће пропасти и неће бити заборављени,- покажимо то свима!

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије служио је на празник Усаековања главе Светог Јована Крститеља свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овом празнику у Шипову. Саслуживали су протојереј-ставрофор Драган Шкалоња, старјешина храма, протојереј-ставрофор Радослав Станковић, парох шиповски, протојереј Никола Олић, парох пљеваљски, јереј Жељко Ракита, парох шиповски, јереј Зоран Миловац, парох дрварски, јереј Предраг Црепуља, парох крњеушко-вођенички, и протођакон Никола Перковић.

Након свете архијерејске Литургије Епископ је причестио верни народ, а затим се обратио присутнима честитајући славу храма, а подсећајући на Усековање главе Светог Јована Крститеља поручио: -Тако се порослављају вјерне слуге Христове што животе своје принесу Богу. Као Добри пастир, Епсикоп је опоменуо и поучио да наш живот има свој циљ, а циљ је спасење и живот вечни. -Сходно томе потребно је непрестано да се припремамо а живот вечни, што је и била мисија Светог Јована Крститеља у овоме свету, поручио је владика Атанасије.

Затим је организована литија од храма до места страдања наших предака у Другом свјетском рату - стратишта Шиповачке Баре, где је Епископ одслужио помен за 525 пострадалих од стране усташа. -Разлог зашто су их убили управо је био тај што су били припадници српског народа и припадници вере православне. Они су положили испит пред небесима и ушли су у Царство небеско. Положили су све што се тражи за улазак у живот вечни, а тражи се истинита вера, поштење и покајање, рекао је Владика.

На невином крвљу натопљеном и освећеном месту, Епископ је благословио изградњу храма у славу Бога Живога, а у помен свих пострадалих. У храму ће бити исписана имена пострадалих да - као што су они били чврсти у својој вјери - свједоче нама и да уче будућа поколења.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка