Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој

Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој
Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој
Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој
Молитвена сабрања у Епархији бихаћко-петровачкој

Крстовдан у Гламочу и Вагану. Литургија у Босанском Петровцу. Изложба „Срби Ливањског поља - трајање кроз векове“. Мала Госпојина у Медној.

На празник Воздвижења Часног Крста, 27. септембра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије началствовао је светом Литургијом у Саборном храму Свете Тројице у Гламочу уз саслужење протојереја-ставрофора Жељка Ђурице, пароха ливањског, и протојереја Слободана Кљајића, пароха гламочког.

Светој Литургији присуствоваво је начелник Општине Гламоч г. Радован Марковић, верни народ Гламоча и велики број малишана који су дошли са својим вероучитељем јерејем Срђаном Белензадом.

Епископ је окупљеном народу указао на важност очувања вере и значај празника. -Нека је свима који се крсте Крстом Христовим срећан и од Бога благословен овај наш хришћански празник; овај дан који је посвећен Часном и Животворном Крсту Христовом, по чему је и сам дан добио назив Крстовдан. Прослављамо и клањамо се и целивамо са посебним поштовањем Свети Крст на коме је Спаситељ наш Господ Исус Христос распет, да би нас грешне људе избавио од греха, душевне смрти и сатане.

На повратку из Гламоча ка Босанском Петровцу епископ Атанасије је посетио храм Светих апостола Петра и Павла у Вагану недалеко од Гламоча који је по благослову Епископа у фази обнове. Изградња храма је почела на хришћанском археолошком локалитету - старом црквишту давне 1890. године, а освештан је 1910. године. У Другом светоском рату запаљен је 1941. године од стране усташа НДХ. Тако оскрнављен и демолиран, откривен и незаштићен, био је све до 1972. године, када доласком на службу у Ваган свештеник Ђуро Кљајић са благочестивим народом Гламочког поља, у тешко комунистичко време, започео његову обнову, да би 1972. године успео да га покрије и делимично обнови. Од јула 1995. године, падом српских крајишких простора почиње нова девастација овог храма, најпре од регуларне војске хрватске државе, а затим и од детонација које су изазвале НАТО снаге, које су у Гламочком пољу основале војни полигон „Барбара“, у чију зону је улазио и храм. Од тих детонација зидови храма су додатно растрешени и раслабљени.

Захваљујући ангажованости начелника Гламоча г. Радована Марковића, Одбора за санацију и реконструкцију храма у Вагану, верника пореклом из Вагана и Гламоча, по благослову епископа Атанасија 2014. године започела је обнова овог велелепног храма. Храм је недавно покривен, а у будућности предстоје електоинсталатерски, фасадерски, подополагачки и занатски радови на уређењу унутрашњости храма, као и спољашњости.

У 14. недељу по Духовима - недељу Пред Воздвижење Часног и Животворног Крста Господњег, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије служио је свету архијерејску Литургију у Катедралном храму Светих апостола Петра и Павла у Босанском Петровцу. Саслуживали су петровачки пароси протојереј Здравко Богојевић и јереј Јован Бањац, док је јереј Бојан Митрић са верницима појао за певницом. На крају свете Литургије епископ Атанасије је одржао беседу на тему прочитаног одељка из светог Јеванђеља.

У вечерњим часовима 23. септембра 2016. године у Великом салону Банског двора у Бањој Луци Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије је отворио изложбу „Срби Ливањског поља - трајање кроз векове“, која је по благослову епископа Атанасија припремило и организовало Удружења Огњена Марија Ливањска из Београда.

У поздравном говору епископ Атанасије је изразио захвалност члановима Удружења Огњена Марија Ливањска, који дужи низ година са великом ревношћу негују сећање и чувају историју на невино пострадале православне Србе у Другом светском рату у Ливну и Ливањском пољу и шире. Овом приликом епископ Атанасије је учесницима и посетиоцима изложбе пренео поздраве Његовог Преосвештенства Епископа бањалучког г. Јефрема.

На изложби, чија је прва поставка била у Београду у априлу ове године, бројни посетиоци могли су да погледају архивска докумената, фотографије храмова, знаменитих личности Ливна, познатих ливањских породица, артефаката из народног живота и прошлости Срба Ливна и Ливањског поља. Аутори изложбе су проф. др Вељко Ђурић Мишина и г. Радован Пилиповић.

У програму отварања су учествовали Гордана Достанић, председник УО Удружења Огњена Марија Ливањска, проф. др Бранко Докић, Душан Басташић, председник Удружења Јадовно1941., кларинетисти Стефан Ђурица и Давид Ковачић и КУД Јањ из Стројице са женском етно групом и групом Јањски соколићи.

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије, поводом храмовне славе, служио је Божанску Литургију у парохијском храму Рођења Пресвете Богородице у Медној код Мркоњић Града. Саслуживали су архимандрит Серафим, настојатељ манастира Рмња, протојереји-ставрофори Мирослав Гаврић, парох герзовачко-бараћки, Радослав Станковић, парох треће парохије шиповске, протојереј Здравко Богојевић, парох треће парохије петровачке, јереј Александар Ђурић, парох подрашнички, Томислав Ђурић из Епархије бањалучке, и протођакон Никола Перковић.

После благосиљања славског жита и ломљења колача епископ Атанасије одржао је беседу са освртом на значај празника, радости коју он са собом доноси у историју а то је Рођење мајке Божје која ће родити Спаситеља света.

После трократног опхода око храма епископ Атанасије, свештенство и верни народ у литији су отишли до спомен обележја палим борцима Отаџбинског рата 1991-1995. године где је извршен помен борцима који су животе положили за ближње своје. После помена, саборовање Медљанаца и верног народа настављено је за славском трпезом у порти храма. У културно-уметничком програму верници су имали могућност да виде наступ КУД „Петар I Карађорђевић Мркоњић“ из Мркоњић Града. Током ручка епископ Атансије се још једном се обратио и поздравио сабрани народ као и г. Зорана Тегелтију, министра финансија у Влади Републике Српске, и гђу Дивну Аничић, начелницу Општине Мркоњић Град, који су у међувремену пристигли да узму учешћа на крсној слави храма у Медној и Сабору Медљанаца.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка