Молитвена сабрања у Митрополији црногорско-приморској

Молитвена сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Молитвена сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Молитвена сабрања у Митрополији црногорско-приморској
Молитвена сабрања у Митрополији црногорско-приморској

Илиндан у цркви Ружици на Сињајевини. Монашење у манастиру Иконе Богородице Јерусалимске код Колашина.

Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Епископ диоклијски г. Кирило служили су на празник Светог пророка Илије са свештенством свету службу Божју у цркви Светог Василија Острошког, у народу познатом као црква Ружица, на Сињајевини.

У литургијској проповиједи након читања Јеванђеља Владика Кирило је подсјетио да је Свети пророк Илија живио у вријеме након смрти цара Соломона, када се велико израиљско царство подијелило на два дијела. „Тада су само два племена, Јудино и Венијаминово остала вјерна исконском завјету изабраног народа Богу, а десет племена се одвојило и живјело у тзв. израиљском царству, гдје су врло брзо продрли култови других божанстава“, казао је он и додао да Бог није оставио ни тај дио Свог народа без пророка.

„Није га оставио без Својих људи који су том народу напомињали, сваки на свој начин, о поштовању истинитога Бога. Тако је и Свети пророк Илија пројавио своју ревност као један од најистакнутијих пророка тога времена, са највећим чудесима која је творио и њима потврђивао вјеру у иститога Бога Израиљевог“, казао је Епископ диоклијски.

Након причешћа вјерних храм је опходила Литија, а она је благосиљан славски колач. Служен је и помен краљу Николи, који је Бјелопавлићима дао Сињајевину као њихов катун, бјелопавлићком прваку тога из друге половине 19. вијека попу Ристу Бошковићу и педесет и тројици Бјелопавлића који су на Сињајевини своје животе положили за одбрану вјере и слободе.

Епископи су вином прелили гробове сахрањених у црквеној порти, а Митрополит Амфилохије се вјернима обратио бесједом у којој је рекао да нашем народу данас недостаје један пророк Илија. „Наше вријеме је по много чему безбожније од оног времена пророка Илије. Многи ће рећи да данас нема клањања идолима, као што су то радили жреци Језавељини у то вријеме. Тачно, нема више видљивих идола, не праве их више од камена и од дрвета. Али има, итекако, много идола и лажних богова“, упозорио је Митрополит црногорско-приморски. Он је рекао да се њима се данас клања крштена хришћанска Европа. „Она се једном поклонила једином истинском Богу. Ево данас је постала многобожачка. Па и ми кренули за Језавељом, за модерним европским многобошцима и паганима да се и ми клањамо – коме“, казао је Владика и подсјетио на Божју ријеч да се не може служити Богу и мамону. „Данашњи модерни европски бог – то је мамон. То је евро, то је долар. То је обоготворење сласти земаљске. То је оно на чему данашња Европа ствара будућност“, рекао је Владика Амфилохије.

Владика је подсјетио да су и у вријеме пророка Илије били богови рата. „А данас – коме Богу служи НАТО пакт? То је Хермес, онај древни Хермес, и Молох – богови насиља и тираније, отимања од других, убијања, грађанских ратова“, упозорио је Митрополит Амфилохије и као примјере навео данашње догађаје у Малој Азији, Украјини, на Косову и Метохији, и широм наших земаља деведесетих година.

Потом је приређена славска трпеза хришћанске љубави чији домаћин је било Удружење Бјелопавлића „Бијели Павле“, чији предсједник Миленко Шарановић је поздравио архијереје, свештенство и све госте славског сабрања. Изведен је и пригодан празнични програм у којем су учествовали етно-појци и народни гуслари.

У манастиру Иконе Богородице Јерусалимске у Речинама код Колашина, након вечерње службе коју је у навечерје празника Светог пророка Илије служио Епископ диоклијски г. Кирило са свештенством, Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије замонашио је искушенике ове свете обитељи Александра, Марка и Миљана и дао им монашка имена Стефан, Илија и Јелисеј.

Обраћајући се новом монаху Стефану, митрополит Амфилохије је рекао да га је Свети Стефан удостојио да га прими под своје окриље. „Он је у своје вријеме био на челу витезова, оних који су бранили правду и истину Божју. Ето, и тебе је убројао међу своје витезове, вјерне Богу и ближњима до смрти“, рекао је Владика.

Монаха Илију је подсјетио да пророка Илију нијесу повијали у пелене, него да су га анђели повијали у огњу, те да је због тога сав био огањ. „Њега, као првога монаха, посебно поштују монаси због његове молитве“, казао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је казао да је такав био и Свети Јелисеј. „Испуњен такође тога огња и те дубоке вјере. Служећи Богу и правди и истини Божјој, народу Божјем изабраном“, казао је Митрополит Амфилохије и новим монасима пожелио да им ова три светитеља буду заштитници и покровитељи од ове свете вечери.

Извор: Митрополија црногорско-приморска