Молитвена сабрања у Митрополији дабробосанској

Молитвена сабрања у Митрополији дабробосанској
Молитвена сабрања у Митрополији дабробосанској
Молитвена сабрања у Митрополији дабробосанској
Молитвена сабрања у Митрополији дабробосанској

Годишњи помен блаженопочившем митрополиту Николају. Архијерејска Литургија у Фочи. 130 године храма Свете Тројице у Рогатици.

Светом архијерејском Литургијом и парастосом које је 22. октобра 2016. године у манастиру Добруну крај Вишеграда служио Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и администратор Митрополије дабробосанске г. Григорије, уз саслужење више свештеника и свештеномонаха Митрополије дабробосанске, обиљежена је годишњица од упокојења блажене успомене митрополита Николаја (Мрђе).

На светој Литургији у чин ђакона рукоположен је Василије Пајевић из Вишеграда. Након свете Литургије, на гробу митрополита Николаја обављен је помен - парастос чијме је обиљежена годишњица од упокојења великог пастира наше Цркве, митрополита Николаја.

Епископ Григорије је овом приликом поручио: -Смрт је, браћо и сестре, суд и правда. Нема страшнијег суда за нас који овдје живимо од наше савјести. Јер наша савјест  - колико нас увијек опомиње на наше гријехе и сагрјешења, она нас опомиње и на смрт. А смрт као суд је повезана с правдом, јер је праведно да човјек који гријеши и који је створен некако и заврши живот. Али у тајни хришћанске смрти, у тајни смрти коју Бог додирује својом бесмртношћу, догађа се нешто неописиво важно, а то је да се та правда претвара у милост, па тако прелазимо из смрти у живот. На тај начин смрт више нема моћ, она губи своју снагу, а правда бива умивена милошћу и живот поново добија силу - једном и заувјек.

Ученици петог разреда Богословије Светог Петра Дабробосанског, предвођени својим професорима, узели су учешће у овом догађају, појући и одговарајући на светој Литургији.

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и администратор Митрополије дабробосанске г. Григорије служио је, на празник Покрова Пресвете Богородице, свету архијерејску литургију у храму Светог Саве у Фочи, уз саслужење свештенства и монаштва Митрополије дабробосанске.

На молитвеном сабрању, којем је присуствовао велики број вјерника из Фоче и околине, епископ Григорије је рукоположио г. Ранка Ковача у чин ђакона.

-Данас је било дивно овдје, у Фочи, јер је храм пун народа, а када је народ ту, онда је Црква испуњена, и све је љепше. Имали смо два рукоположења, једно за ђакона, друго за свештеника, и ова Митрополија се стално подмлађује и то је велики знак, знак живота Цркве. Сви ти младићи су изникли овдје у нашим школама, у овој Митрополији, што значи да је онда она плодна и да доноси добре плодове. Пресвета Богородица нас увијек штити и брани својим Покровом, умива наше гријехе и брише наше сузе, поручио је епископ Григорије.

За допринос у изградњи Светосавског храма, епископ Григорије је уручио Златни орден Митрополије дабробосанске начелнику Општине Фоча г. Радисаву Машићу, као и др Вељку Марићу за лични допринос и помоћ у изградњи храма Светог Саве у Фочи.

-Ову захвалницу сматрам великом чашћу, дугом према својој вјери и свом народу. Ми смо задовољни што имамо храм Светог Саве у Фочи у којем се окупљамо, сабирамо и јачамо, а Општина Фоча наставиће и даље да помаже градњу наше богомоље, рекао је г. Радисав Машић, начелник Општине Фоча.

Ђакон Ранко Ковач, који је завршио Богословију у Сремским Краловцима и Богословски факултет Светог Василија Острошког у Фочи, каже да му се управо на празник Покрова Пресвете Богородице испунила дугогодишња жеља да се рукоположи у чин ђакона, чиме ће како истиче, наставити да шири ријеч Христову и служи Цркви.

Прије десет година на Покров Пресвете Богородице освештани су темељи Светосавског храма у центру Фоче, који је 2012. укровљен. Од Васкрса 2013. године у ово храму су редовна богослужења. У порти храма, чију су изградњу осим вјерника помогли Општина Фоча, Влада Републике Српске и привредници, одржан је и традиционални Покровски црквено-народни сабор.

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и администратор Митрополије дабробсанске г. Григорије служио је свету Литургију у храму Свете Тројице у Рогатици уз саслужње свештенства из више епархија Српске Правславне Цркве и у присуству великог броја вјерника рогатичке и сусједних општина, поводом обиљежавања великог јубилеја - 130 година постојања храма.

У пригодној бесједи током свете Литургије епископ Григорије је поручио: -Данас је велики празник због тога што се слави дан освећења овог светог храма који се збио прије равно 130 година. То за ово мјесто, град и крај никако није обичан дан, него дан присјећања на то ко смо били тада, ко смо данас и ко треба да будемо сутра.

Сабрање је била прилика да се врати сјећање на богату историју овог светог храма од освећења 1886. године. Јереј рогатичке цркве Зоран Јеринић тим поводом рекао је да је главни иницијатор и ктитор њене трогодишње изградње био рогатичанин Мићо Којић, трговац, са својом браћом, а међу великим бројем приложника био је и сам цар Фрањо Јосиф. Црква је грађена у готском стилу, а њени зидови од темеља до крова су од камена дебљине скоро један метар. У цркви је 1897. године, на Свету Петку, тадашњи митрополит Николај (Мандић) осветио иконостас кога је урадио академски иконописац Анастас Боцарић. Нажалост, на почетку Другог свјетског рата црква је опљачкана а затим минирана и запаљена. Изгорјели су јој кров и кубета са крстом, а остали су јој зидови захваљујући својој дебљини. Иконостас је наводно завршио негдје у Италији. Значајнију обнову доживјела је тек у периоду 1973-1975. године. Данашњи изглед рогатичка црква, светионик овог краја, добила је тек 1986. године уз 100-годишњицу постојања. Тим поводом цркву су осветили тадашњи Митрополити дабробосански Владислав и загребачко-љубљански Јован и Епископ рашко-призренски, а касније Патријарх српски, Павле. Рогатичка црква је под заштитом државе. Заслуга је то дијела каменог средњевјековног споменика који је уграђен у зид на десној страни од улазних врата и иконе Светог Јована Крститеља сликане на лиму и иконе Деизис рађене у дрвету која представља Исуса Христа у архијерејској одежди, Богородице са његове десне и Јована Претаче са лијеве стране, које по оцјени стручњака датирају из 18 вијека, а налазе се у ризници цркве.

Прослава јубилеја у Рогатици била је повод да епископ Григорије чином протојереја одликује протонамјесника Марка Главаша и јереје Зорана Калајџића, Предрага Масала, Зорана Јеринића, Драгана Вукотића и Средоја Андрића. На светој Литургији у чин ђакона рукоположен је службеник Митрополије дабробосанске г. Урош Билић.

За несебичан материјални допринос и оданост српској вјери православној епископ Григорије је граматом наградио господу Боришу Обрадовића, Душка Иковића, гђу Раду Девуру, г. Зорана Јешића, бившег и садашњег начелиника Општине г. Томислава Пухалца и г. Милорада Јагодића. Након свете Литургије уприличен је богат културно-умјетнички програм у коме су учествовали чланови КУД „Сретење“, које већ годинама ради при Црквеној општини Рогатица, и Етно група „Српски дом“ при Црквеној општини у Сремској Митровици, које је довео свештеник Гвозден Арамбашић, оснивач КУД „Сретење“.

Извор: Митрополија дабробосанска