Молитвено сећање на Епископа жичког Хризостома

Молитвено сећање на Епископа жичког Хризостома
Молитвено сећање на Епископа жичког Хризостома
Молитвено сећање на Епископа жичког Хризостома
Молитвено сећање на Епископа жичког Хризостома

На дан Преподобног Саве Освећеног и Светог Нектарија Битољског навршава се две године од упокојења у Господу Епископа жичког Хризостома (Столића).

Тим поводом у манастиру Рујан код Ужица, где је владика Хризостом по својој жељи сахрањен, свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Арсеније, духовно чадо владике Хризостома, уз саслужење свештенства и монаштва Епархије жичке. После Литургије у манастирској цркви Светог великомученика Георгија служен је парастос епископу Хризостому, а затим и помен на његовом гробу.

Епископ Хризостом (Столић) је рођен у Руми 1939. године. У свом родном месту завршио је основну и средњу школу, након чега одлази у манастир Дечане, где га је у чин јерођакона и јеромонаха рукоположио тадашњи епископ рашко-призренски, а потоњи патријарх српски Павле (Стојчевић). Убрзо након тога одлази у Америку где је, у руском манастиру Свете Тројице у Џорданвилу, студирао теологију. Једно време служио је као помоћни парох у Саборној цркви Светог Васкрсења Христовог у Чикагу и као парохијски свештеник у српској цркви Светог великомученика Георгија у источном Чикагу. Након тога одлази на Свету Гору у манастир Хиландар у коме је провео пуних 20 година. У Хиландару је вршио дужност библиотекара где се неуморно интелектуално усавршавао. Плод његовог рада у библиотеци је била књига Светачник у два тома, коју је написао и објавио на српском језику, а приредио је и Литургију Светог апостола Јакова у преводу на српски језик.

Цариградски патријарх Димитрије рукоположио га је у чин архимандрита, а као запажен монах био је старешина (протос) целе Свете Горе. Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве је, у Београду, маја 1988. године изабрао архимандрита Хризостома за Епископа западноамеричког. Епископ Хризостом је управљао том епархијом све до 1992. године, када је изабран за Епископа банатског. У Епархији банатској, поред обнове епископског двора, више храмова и црквених здања, у непосредној близини Вршца подигао је и манастир Средиште.

За Епископа жичког владика Хризостом је изабран 2003. године. Одмах по доласку у Епархију жичку почео је неуморно да ради на обнови и изградњи цркава и манастира. Владика Хризостом је обновио предратни часопис „Жички благовесник“ и покренуо издаваштво, објављујући издања литургијске, богословске и историјске садржине. Дуго година био је уредник Календара Цркве, гласила Светог Архијерејског Синода. Био је члан Комисије Светог Архијерејског Синода за припрему издања Служебника, Србљака, и других богослужбених књига. Као приређивач објавио је на српском језику Свето Јеванђеље, Апостол, Архијерејски чиновник и дванаест томова Минеја.

Сазнавши за рушевине манастира Рујан у Врутцима, где се налазила штампарија у 16. веку, донео је одлуку да се тај манастир обнови и сазида по могућству у непосредној близини. Тиме је иницирао подизање јединог манастира у близини Ужица, а својом жељом да се у том манастиру сахрани после своје смрти, постао је први архијереј који је сахрањен у близини овога града.

Након краће болести упокојио се у раним јутарњим часовима 18. децембра 2012. године, а по својој жељи сахрањен је у манастиру Рујан у Врутцима, чију је обнову сам покренуо, свесрдно помагао и будно надгледао. Нека је вечан спомен блаженопочившем епископу Хризостому!

ипођакон Немања Спаловић