Молитвено сећање на пострадале у Јајинцима
Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио је данас, 1. октобра 2011. године, у цркви Светих Ћирила и Методија у Јајинцима помен пострадалим у највећем стратишту из Другог светског рата на територији Републике Србије. Патријарх Српски предходно је присуствовао комеморативном скупу у Спомен-парку Јајинци.
Патријарх српски Иринеј после парастоса у цркви Светих Кирила и Методија подигнутој у непосредној близини јајиначког стратишта је беседио: -Нека је покој свима онима који почивају на овом страшном стратишту. Молимо Господа да ово буде последње стратиште не само нашега времена, него и времена будућег. Ово је доказ шта злоба може да учини једноме недужном народу. Када идеологија завлада умом људским из кога је искључен сваки разум, онда смо сведоци оваквих трагедија, оваквих злочина, оваквих мученичких страдања. Нека се мир Божји усели у овај свет. Онима који су положили своје животе овде, нека Господ дâ Царство Небеско и мир који су сигурно желели и себи и другима, и нека их удостоји Царства Небескога, Царства Оца и Сина и Духа Светога. Бог душе да им прости.
Речи чувара истине о Јајинцима данас нас подсећају: Јајинци су са 80.000 жртава, после Јасеновца, највеће српско гробље, веће од Крагујевца, Краљева... Јајинци су неми сведок прохујалог времена и болна рана српског народа. О Јајинцима се дуго ћутало, као да истина може да занеми и сакрије се а да се крваве страхоте забораве. Дуго су после Другог светског рата Јајинци гурани на маргину историје. Неки су мислили да из сећања Срба избришу Бањички логор, ломаче и хумке где су мртви још једном убијани, спаљивани, где су им кости млевене и развејан им прах. Са ломаче наложене мртвим Србима, дизао се дим ка небу који се видео чак из Београда. Педантна фашистичка индустрија уништења овде се показала у најгорем светлу. Нестали су животи оних који су хтели највреднију ствар у животу - слободу.
У годинама по завршетку Другог светског рата стратиште у Јајинцима постало је место окупљања наших људи (несавесних појединаца како их често зовемо!) који гробна поља, на којима почивају посмртни остаци неколико десетина хиљада невино пострадалих, често користе као место за излете, спорт и забаву. На жалост, слична ситауција је и на многим другим стратиштима широм српских земаља.Да ли нам тај немаран однос према стратишту у Јајинцима говори о нашем забораву славних предака, о недостатку људске и историјске свести, као и о мањку бриге и труда да истина о страдању нашег народа - не само у току Другог светског рата, него и она из наше новије историје - изађе на светло дана?
Влада Србије донела је одлуку да ове године на највишем државном нивоу обележи 70 година од почетка масовних стерљања у Јајинцима која су вршена све до јесени 1944. године. Преко надлежног Министарства рада и социјалне политике – сектора за борачко-инвалидску заштиту, Влада Србије је покренула иницијативу да стрелиште у Јајинцима поново постане место сећања у коме влада тишина и осећај поштовања према десетинама хиљада жртава српске, ромске и јеврејске националности које су ту ликвидиране. Како у овом министартву истичу, наша је заједничка обавеза да Јајинце очувамо од даљег пропадања, девастације и нарушавања од стране несавесних појединаца, као и да очувамо достојанствено сећање на све невино нострадале на том локалитету. Наглашавајући да смо одговорни, и као појединци и друштво, из овог Министарства позивају да памтимо своју прошлост и тиме створимо здраве темеље за будућност.
У присуству највиших државних званичника, представника традционалних Цркава и верских заједница, представника дипломатског кора из преко четрдесет земаља и многобројног народа, поруку мира из Спомен-парка Јајинци данас је упутио Председник Републике г. Борис Тадић.
Поручујући да Балкан мора постати место помирења, али и да Србија никада неће заборавити свој жртве и пристати на прекрајање историје, Председник тадић је истакао: – Онај ко заборавља историју, који неће да је памти осуђен је да је понавља кроз трагедију. Ми у Србији нећемо такве понављаче и оне који крију и прекрајају нашу историју – поручио је Председник Тадић.
Окупљенима се обратио и г. Љубомир Зечевић, преживели затвореник бањичког логора, који је подсетио на данашњи дан 1944. године када је окупатор у једном од најмасовнијих стрељања убио 433 затвореника.
Данашњем скупу у Спомен-парку Јајинци присуствовали су и председник Владе Републике Србије др Мирко Цветковић, Председник Скупштине Србије др Славица Ђукић Дејановић, начелник Генералштаба Војске Србије Милоје Милетић, ратни ветерани и преживели заточеници логора смрти из Другог светског рата.
Наши истакнути драмски и балетски уметници и чланови хора Музичке школе Славенски својим културно-уметничким програмом под називом Балада о палим птицама на најбољи начин су указали на посебан значај и улогу које жртве стратишта у Јајинцима,али и свим другим стратиштима широм српских земаља, треба да имају у нашем националном и историјском сећању.
Аудио датотеку снимљену на молитвеном скупу у Спомен парку Јајинци преслушајте добротом уредништва Радија Слово љубве на интернет презентацији www.slovoljubve.com.