Мостови културног наслеђа Србије и Италије

Србија има велики број културних добара које треба препознати и вредновати да би могли да се развију у атрактивне дестинације, изјавио је данас министар културе и информисања Владан Вукосављевић на отварању семинара "Србија- Италија: Мостови културног наслеђа" на коме учествују стручњаци из области културе из обе земље.

Искуство говори да није довољно имати на својој територији трагове претходних народа и цивилизација већ је важно те тачке препознати и вредновати а онда их преточити у позив једне атрактивне дестинације уз одређене стратегије и развој интерсекторских политика као што су туризам и образовање, рекао је он.

Треба промовисати културне локалитете каквим Србија и Италија обилују, рекао је Вукосављевић додајући да размена искустава италијанских и српских стручњака и промена свести о културном наслеђу пружа подстицај за развој.

Он је рекао да Србија има 2.513 непокретних културних добара укључујући 171 археолошко налазиште и неколико споменика које је УНЕСКО уврстио у светско културно наслеђе што, по његовој оцени чини озбиљан ресурс.

Сви смо свесни да брига о заштити и промоцији културног и природног наслеђа утиче на подизање капацитета и ствара добре предуслове за развој локалних заједница и државе.

Културно наслеђе и богата историја су кључни елементи развоја и позиционирања у области културног туризам на међународном плану, рекао је Вукосављевић.

Амбасадор Италије Ђузепе Манцо је изјавио да Италија, као главни економски партнер Србије до сада доносила културни бизнис а да сада доноси нешто друго - начин промоције и процењивања културног наслеђа Србије.

Развили смо нове техника за управљање буџетом и за маркетинг за италијанско културно наслеђе и као суперсила у области културе ми то доносимо у Србију, рекао је он и додао да ће италијански стручњаци током семинара разговарати са српским колегама, посећивати локалитет и разматрати како Србија може да промовише своје наслеђе.

"Србија и Италија не деле границе нити исти економски статус, али деле дух богатог европског наслеђа и заједничке културне вредности. Податак о 17 римских императора рођених на тлу данашње Србије, свакако говори много и о нашим културама и историјским везама", оценио је министар.

Извор: Танјуг