Мозаик из византијског времена изложен у јужном Израелу

Недавно откривен мозаик из византијског доба биће први пут јавно изложен на фестивалу у јужном Израелу.

1500 година стар мозаик откривен је током археолошког ископавања у Киријат Гату пре две године и биће стално изложен у том јужном израелском граду од четвртка, најављено је у изјави за штампу Израелске управе за старине.

Мозаик, чији делови су сачувани, једном је служио као под цркве и осликава мапу једног египатског града са улицама и зградама.

„Уметник је користио коцкице у 17 различитих боја док је припремао мозаик,“ рекао је археолог Саар Ганор из Управе за старине на прес конференцији, мислећи на коцкасте делове од којих се мозаик састоји. „Улагање у сирове материјале и њихов квалитет спада у најбоље икад откривено у Израелу.“

Излагање мозаика јавности уређено је у оквиру фестивала Within у индустријском парку Киријат Гата, и то је прво што је планирано као годишњи догађај.

Током ископавања археолози су ископали доказ цветања локалне византијске културе на овом месту, у шта спадају грнчарска радионица и стаклене посуде. У  крају близу израелске јужне обалске равнице налазило се важно византијско насеље. Археолози верују да су становници производили  и продавали вино које се продавало широм Средоземља.

Сама црква, која је опслуживала околне градове, налазила се на путу између Аскалона и Јерусалима, где су археолози ископали и друга византијска насеља.

Извор: Pravoslavie.ru