На Цетињу освештана народна кухиња „Мати Јелисавета“

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, уз саслужење архијереја, освештао је 31. октобра 2012. године на Цетињу просторије новоотворене Народне кухиње „Мати Јелисавета”. Митрополит је уручио и захвалнице људима без чије помоћи не би било могуће њено отварање.

Захвалнице су уручене ИОЦЦ (Међународној православној хуманитарној организацији), преко које је на Цетиње, захваљујући Ненаду Прелевићу, директору ове организације за Црну Гору, стигла оставина покојне Мели Вујичић. Затим, Олги Иванковић родом са Ријеке Црнојевића, која сада живи у Америци, Весни Миловић која је дала прилог за покој душе своје сестре Илинке Ђорђевић, Момчилу Кривокапићу, привреднику са Цетиња, Антону Ходусу, вјернику из Русије, као и Војину Благојевићу, извођачу радова на реконструкцији објекта Народне кухиње.

Митрополит је благословио многе који су помогли отварање Народне кухиње, која је друга по реду коју је Митрополија отворила. Прва је отворена прије нешто више од двије године у Подгорици при Храму Христовог Васкрсења.

Митрополит је подсјетио да је иначе прва Народна кухиња у Црној Гори отворена у вријеме краља Николе Првог и Митрополита Митрофана Бана у ратно вријеме 1916. године.

– Постоји чак и једна зграда коју је Митрополит Висарион Љубиша подарио за цетињску сиротињу. И данас то пише на тој згради само; не знам ко ли је ту зграду присвојио. Мораћемо мало да завиримо и истражимо ко ју је укњижио на себе. Сигурно је то уичинио бесправно, јер она припада Цетињу и цетињском народу, па ћемо морати да се потрудимо да она буде враћена и буде уклопљена заједно са овом Народном кухињом – казао је митрополит Амфилохије.

Према ријечима протојереја Обрена Јовановића, разлог за отварање Народне кухиње је пружање основне помоћи одређеном броју породица које су у изузетно тешком материјалном стању.

- ... Ова кухиња ће, ако Бог да, за почетак дијелити стотину оброка дневно – казао је отац Обрен.

Народна кухиња је отворена у кући Цетињанке Данице Јоветић, потоње монахиње Јелисавете, која ју је завјештала Митроплији црногорско-приморској још за свога живота. Мати Јелисавета је сав свој живот посветила Богу служећи вјерно у Цетињском манастиру и другим црквама.

Отац Гојко Перовић казао је „Дану” да кухиња пробно ради већ петнаестак дана те да већ има 70 до 80 корисника.

- Кухиња ради на принципу бонова и нашег увида у стање тих људи. Оно што је важно истаћи јесте да коришћење народне кухиње може допасти свакога. Да остане без ручка и коре хлеба може да се деси свакоме. Данас су то једни људи, а сјутра то могу да будем ја или моја породица, и управо због тога што се то може односити на све, трудимо се да људи који овдје раде, раде то са љубављу, те да са великом пажњом и осјећајношћу дају храну и да никад не изгубе из вида да су равни са тим људима – наглашава отац Гојко

Он је рекао да су за сада у кухињи запослени једна куварица и једна помоћна куварица, као и млади човјек, али дугогодишњи угоститељ Младен Божовић који руководи радом кухиње.

- Њима Митрополија исплаћује хонораре, али морам рећи да су то симболични хонорари. Имамо велики број донатора без којих би кухиња једноставно стала. Планирамо да проширимо број донатора, и у том смислу обратићемо се јачим привредницима. Дајући 100 евра мјесечно сваки бизнисмен требало би да зна да ће дати 100 ручкова за 100 људи и да ће кроз овакву врсту помоћи испунити Божију заповијест да љубимо и пазимо једни друге – поручио је Гојко Перовић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска