На „Тргу од ћирилице“ академику Матији Бећковићу уручена награда „Печат Херцега Шћепана“

Два и по сата чекања у мраку након прекида у напајању струјом, на Тргу Херцега Стјепана у Херцег Новом, гдје се пуних 18 вечери одржава Трг од ћирилице, није обесхрабрило многобројну публику у жељи да чује барда српског пјесништва Матију Бећковића. Стихови су запљуштали по каменом Тргу, под звјезданим небом, а на крају вечери Будимир Дубак је испред Црквене општине Стари град, ИУ „Светигора“ и Удружења издавача и књижара Црне Горе као организатора манифестације, Бећковићу уручио новоустановљену награду Трга од ћирилице „Печат Херцега Шћепана“. Награда му је уручена уз благослов митрополита црногорско – приморског Амфилохија. Награда која носи име Херцега Шћепана је мермерна скулптура, у који је угравирано Бећковићево име, а рад је вајара Ратка Вулановића, протомајстора храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

Матија Бећковић је казао да је захвалан што је позван да борави у славном граду поводом обиљежавања његове славе.

- Ноћ прије је била Академија пред манастиром Савина, а Савина је друго име Боке Которске. А вечерас смо имали овдје, на овом Тргу од ћирилице, пјесничко вече. Више од два сата није било струје, али су љубитељи поезије били стрпљиви и до поноћи слушали стихове. Знали су да их ништа не чека сем ријечи свог матерњег језика, њихова сазвучја, сатрептаји и звуци. И то је још један доказ како је наш језик жив и како је наш народ пјеснички народ. Исто тако је и доказ да и поред тога што се каже да су поезија и пјесници завршили своје, да читаоци то нису примили, издали и заборавили поезију. Јер поезија је један посебан облик постојања језика. Пошто је ово један од оних градова гдје се може рећи да је наш језик добио своје славне ауторе и да овдје људи имају свој језик и себе у своме језику и њиховим дјелима које је сада овдје немогуће побројити, били смо сво овдје вечерас заједно…. И такозвани мртви и такозвани живи – казао је Бећковић.

Будимир Дубак, књижевник је казао да се уз благослов митрополита Амфилохија, ове године додјељује награда за укупно ремек – дјело Матији Бећковићу.

- Ријеч је о његовим сабраним дјелима. Не може се рећи да су у цијелости сабрана јер је публика имала прилику да чује и његове нове стихове. Дјела у 12 томова представљају импозантан пјеснички опус и вриједност каквог нема наша савремена књижевност. Матија Бећковић је пјесник који већ више од пет деценија неуморно не престаје да нас опчињава и изненађује све новијим, необичнијим пјесмама. Он се никада не понавља, мада се то његово дјело заокружује и као да стиже у непрекидно концентричним круговима, онамо одакле је кренуло. Тако се и сам Бећковић враћа својим раним пјесмама и раним мотивима, љубавима. Матија Бећковић је велики мајстор српског језика, мајстор ироније, сарказма и људске трагедије када говоримо о нацијама које не постоје јер бришу свој језик, своје постојање, традицијују, културу, који ратују с Богом и црквом. Матија Бећковић је непоновљиво посвједочио у нашем добу о тој врсти трагедије једног народа – рекао је Дубак.

Свједочанство савремене лирике

Књижевни критичар Желидраг Никчевић рекао је да се на Тргу промовишу Сабрана дјела великог српског пјесника, у издању Октоиха из Подгорице, Штампара Макарија из Београда и Андрићевог института из Вишеграда.

- То није само 12 књига великог српског пјесника. То су књиге које свједоче снагу, енергију, имагинацију и фантазију савремене српске лирике. Ако данашња српска поезија и култура треба да одговори на нашу велику традицију, а треба, онда бољег, моћнијег и адекватнијег одговора од овога који пружа поезија Матије Бећковића ми немамо, поручио је Никчевић.

К. Матовић

Извор: Митрополија црногорско-приморска; Дан