Надбискуп Цолич пуни 80 година

Бивши председавајући Немачке бискупске конференције и фрајбуршки надбискуп важи за човека помирења и дијалога. Фрајбуршки надбискуп у пензији Роберт Цолич напуниће 9. августа 80 година живота. Од 2008. до 2014. године предводио је Немачку бискупску конференцију и представља једну од истакнутих личности Католичке Цркве у Савезној Републици Немачкој. Надбискуп Цолич је дочекао папу Бенедикта XVI када је посетио Немачку 2011. године, а настојао је на унутарцрквеном дијалогу  по питању улоге Цркве у будућности.

На високи црквени положај доспео је у својим познијим годинама када га је папа Јован Павле II 2003. године у његовој 64. години изненада поставио за бискупа. За председника Бискупске конференције изабран је након пет година, после кардинала Карла Лемана који се повукао због здравствених разлога.

Роберт Цолич је рођен 9. августа 1938. године у месту Филипово, у некадашњој Краљевини Југославији. Као дете био је сведок како су Титови партизани у новембру 1944. године погубили његовог брата и још других 200 људи из тог села. Он се врло добро сећа како су наоружани војници присиљавали мајке са децом да се попењу у камион и буду депортовани за Немачку.  Као изгнаник и ратни избеглица дошао је са својом породицом у Немачку.

После студија богословља,  1965. године постављен је за свештеника у фрајбуршкој катедрали (у Минстеру). Једно време је био капелан, а касније је предавао у теолошком семинару. Године 1974. докторирао је на Фрајбуршком универзитету. Од 1983. до наименовања за бискупа 2003. био је лични референт Надбискупије и задужен за одржавање везе са другим пастирским радницима.

Надбискуп Цолич се посебно трудио око помирења Срба са некадашњим изгнаницима, мада су злочине извршили југословенски партизани. Залагао се са постављање споменика који би подсећао на прогон Дунавских Шваба после 1945. године. Надбискуп је посетио и место где су убијени чланови његове породице.

У његовом родном селу пријатељски га је дочекао данашњи Епископ бачки Преосвећени Иринеј, а одатле је посетио и Београдску надбискупију и Патријарха српског блаженопочившег Павла.

Извор: Катпрес (са немачког Инфо служба СПЦ)